Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasz dyżur. Wszystko o świadczeniach alimentacyjnych

Irena Boguszewska [email protected] Tel. 094 347 35 99 Fot. Radosław Brzostek
Nasz ekspert Joanna Gralka.
Nasz ekspert Joanna Gralka.
W redakcji mieliśmy dyżur poświęcony świadczeniom alimentacyjnym.

Na pytania Czytelników odpowiadała Joanna Gralka, inspektor działu świadczeń rodzinnych z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Koszalinie.

- Córka jest osobą o znacznym stopniu niepełnosprawności. Przeczytałam, że przysługują jej alimenty bezterminowo. Czy w związku z tym będzie otrzymywać je na podstawie już złożonego w roku ubiegłym wniosku, czy też trzeba co roku składać nowy wniosek?

- Co roku trzeba składać nowy wniosek, ponieważ świadczenia alimentacyjne przyznawane są na okres świadczeniowy oraz może zmienić się sytuacja rodzinna i dochodowa.

- Pobieram alimenty z funduszu od 2001 roku. Mój były mąż nie spłaca zadłużenia. Obecnie on żyje w konkubinacie z kobietą, która niebawem urodzi mu dziecko. Po dziewięciu latach wystąpiłam o podwyżkę alimentów, gdyż obaj synowie już uczęszczają do gimnazjum, a kwota którą pobierałam do tej pory to 220 zł na jedno dziecko. W pozwie poprosiłam o zasądzenie po 450 zł. Ja nie pracuję zawodowo, gdyż mam na wychowaniu dziecko niepełnosprawne. Czy w ogóle mogę liczyć na podwyżkę?

- Decyzja o tym, czy alimenty zostaną podwyższone należy do sądu. Sąd podejmie ją po dokładnym zbadaniu sytuacji finansowej rodziny.

- Czy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wypłaca tylko alimenty, czy też robi coś, aby ściągnąć je z dłużników?

- Staramy się wyegzekwować należności od dłużników. Złożenie wniosku o przyznanie świadczeń alimentacyjnych jest jednocześnie złożeniem wniosku o podjęcie działań wobec dłużnika alimentacyjnego. Zawsze wzywamy go na wywiad oraz do złożenia oświadczenia majątkowego. Jeśli ktoś nie chce się do nas zgłosić, to występujemy do prezydenta o zabranie mu prawa jazdy. Jeśli jest bezrobotny, zobowiązujemy go do zarejestrowania się w urzędzie pracy. Jeśli nie chce się zarejestrować lub gdy odmawia przyjęcia pracy, to także występujemy o odebranie prawa jazdy. I to skutkuje.

- Moja szesnastoletnia córka, na którą otrzymuję alimenty z funduszu, urodziła teraz dziecko. Za mąż nie wyszła. Czy nadal przysługują mi na nią alimenty?

- Tak, jeśli spełnia Pani wszystkie warunki.

- A czy córka, która nie ma żadnych dochodów też będzie mogła wystąpić o alimenty do funduszu na własne dziecko?

- Najpierw należy wystąpić do sądu o alimenty na to dziecko, Jeżeli ojciec dziecka nie będzie ich płacił, to do komornika o ich egzekucję i dopiero, gdy okaże się, że egzekucja przez dwa miesiące jest bezskuteczna, wtedy będzie mogła złożyć wniosek. Ale ponieważ nie jest osobą pełnoletnią, pani jako przedstawiciel ustawowy musi złożony przez córkę wniosek podpisać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza