Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasz poradnik> Uwaga na fałszywki

Rafał Czabrowski [email protected] Tel. 094 347 35 96 Fot. sxc.hu
Euro to jedna z najlepiej zabezpieczonych walut.
Euro to jedna z najlepiej zabezpieczonych walut.
W ostatnim czasie media coraz częściej informują o fałszywych euro, które pojawiają się w obiegu. Czas wakacyjny to najlepszy moment dla gangów do rozpowszechniania "fałszywek".

Radzimy jak nie paść ofiarą oszustów.

Być może już za kilka lat będziemy płacić i zarabiać w euro. Ale już dziś Polacy na co dzień posługują się wspólną, europejską walutą. Niemal równie często mamy do czynienia z amerykańskimi dolarami. Money.pl radzi jak uniknąć kłopotów i odróżnić oryginalny pieniądz od falsyfikatu.

Euro to według ekspertów, jedna z lepiej zabezpieczonych walut. By utrudnić zadanie fałszerzom Europejski Bank Centralny umieścił na banknotach i monetach kilkanaście różnych zabezpieczeń. Gdy je znamy, w kilka sekund jesteśmy w stanie ocenić czy mamy do czynienia z falsyfikatem. Wystarczy sprawdzić banknot dotykiem, obejrzeć pod światło i pod różnymi kątami. Istnieje aż 12 zabezpieczeń wspólnej waluty.

Jeżeli mamy w ręku banknot, który wzbudza nasze podejrzenie, to powinniśmy zwrócić uwagę na fakturę papieru. Ten używany do produkcji banknotów zrobiony jest z czystych włókien bawełnianych. W efekcie w dotyku jest sztywny i szeleszczący. Banknot nie może być ani wiotki ani woskowaty.

Dzięki zastosowaniu specjalnej techniki na awersie - przedniej stronie - banknotu znajdują się wypukłe elementy. Można je wyczuć pod opuszkami palców lub skrobiąc lekko paznokciem.

Na banknotach o najwyższych nominałach 200 i 500 euro znajdują się dodatkowe zabezpieczenia, które mają pomagać osobom niewidomym i niedowidzącym, To znaki wyczuwalne przy dolnym (200 euro) i prawym brzegu banknotu (500 euro).

Wydrukowane w górnym rogu banknotu nieregularne znaki łączą się w cyfrę oznaczającą nominał. Paski uzupełniają się w ten sposób, że kompletną liczbę widać pod światło tzw. efekt przezrocza.

Efekt znaku wodnego uzyskiwany jest dzięki zróżnicowaniu grubości papieru. Jest on widoczny pod światło. Gdy położy się banknoty na ciemnej powierzchni, jasne pola hologramu ciemnieją. Najlepiej widać to na oznaczeniu nominału.

Dodatkowym zabezpieczeniem jest nitka wpuszczona w papier banknotu. Gdy patrzymy pod światło nitka wygląda jak ciemna linia, na której widoczne są napisy EURO i nominał.

Oprócz tego na hologramie widać mikroskopijne otworki układające się w symbol EURO. Blisko krawędzi banknotu - na hologramie - widać też oznaczenie nominału i słowo EURO napisane drobny drukiem.

Przy oglądaniu pod kątem motyw na hologramie zmienia się. Widać na przemian nominał i symbol EUR na tęczowym tle. Wzdłuż biegną wpisane drobnym drukiem oznaczenia nominału. Złocisty pasek - dotyczy nominałów: 5,10 i 20 euro Na rewersie banknotu - czyli na stronie z ilustracjami mostów - przy oglądaniu pod kątem - widać opalizujący złocisty pasek, a na nim nominał i symbol EUR.

Hologram oglądany pod kątem ukazuje na przemian nominał oraz okno lub bramę. W tle są tęczowe, koncentryczne kręgi drobnego druku, które rozchodzą się od środka hologramu ku jego brzegom - dotyczy nominałów: 50, 100, 200 i 500 euro.

Przy oglądaniu banknotu pod kątem nominał znajdujący się w dolnym rogu rewersu zmienia barwę - dotyczy nominałów: 50, 100, 200 i 500 euro.

W kilku miejscach widoczny jest drobny druk. Napisy umieszczone są np. wewnątrz greckich liter z napisu EURO. Mikrodruk można odczytać pod lupą. Nawet najmniejszy napis jest ostry i wyraźny.

W świetle ultrafioletowym: sam papier nie świeci; widać czerwone, niebieskie i zielone nitki zatopione w papierze; flaga UE jest zielona, a gwiazdki na niej pomarańczowe; podpis prezesa EBC zmienia kolor na zielony; świecą się gwiazdy i kółeczka na przedniej stronie banknotu; na stronie odwrotnej mapa, most i nominał zmieniają kolor na żółty.

By uniknąć prób fałszerstwa w monetach o nominałach 1 i 2 euro wykorzystano nowoczesne techniki łączenia dwóch metali. Monety o nominale 2 euro część zewnętrzną mają kolorze srebrnym a wewnętrzną - w kolorze żółtym. Monety o nominale 1 euro są wykonane odwrotnie.

Część zewnętrzna jest żółta. Wewnętrzna jest w kolorze srebrnym. Monety o nominałach 10, 20 i 50 centów są wykonane ze specjalnego, trudno topliwego stopu (Nordic gold), który jest stosowany wyłącznie do produkcji monet.

Na brzegach monet umieszczono litery. Spełniają one podwójną rolę: są zabezpieczeniem, które ułatwia rozpoznawanie nominałów osobom słabowidzącym i niewidomym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza