Nauczycielka skazana za 50 gwałtów - szczegóły

Bogumiła RzeczkowskaZaktualizowano 
Fot. Łukasz Capar
Trzy lata więzienia bez zawieszenia i 10 lat zakazu wykonywania zawodu dla Lidii M., 52-letniej dzisiaj polonistki ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Słupsku.

Wczoraj Sąd Rejonowy ogłosił wyrok. Sędzia Daniel Żegunia uznał, że emocjonalnie usidlona 13-letnia ofiara oskarżonej o pedofilię nauczycielki ponad 50 razy była gwałcona.

Skandal wybuchł pod koniec 2004 roku, gdy rodzice 13-letniej Martyny przeczytali pamiętnik córki. Lidia M., wzorowy pedagog z SP 4, rozwódka, matka dwojga dzieci, trafiła na prawie dwa miesiące do aresztu z zarzutami uprawiania seksu z byłą już wtedy uczennicą oraz rozpijania uczniów.

W śledztwie prokuratura zgromadziła 1700 stron w ośmiu tomach akt. Dowodami były zeznania uczniów, dane z twardego dysku komputera Lidii M., e-maile, korespondencja na gadu-gadu, kilkadziesiąt listów do uczennicy pisanych ręcznie...

Psycholog stwierdził, że Martyna mówi prawdę, a seksuolog - że nauczycielka może mieć zaburzenia w sferze popędu seksualnego, przejawiające się skłonnościami pedofilskimi.

Proces wykazał, że Lidia M. ponad 50 razy nakłoniła dziewczynkę do uprawiania seksu - w szkole, w mieszkaniu, na kolonii.

- Podstępem przełamała opór pokrzywdzonej, upijając ją piwem, stosując szantaż emocjonalny, jako osoba skrzywdzona nieudanym małżeństwem; wykorzystała uczucia, jakimi ofiara ją darzyła - ogłaszał w wyroku sędzia Daniel Żegunia.

Sąd uznał, że molestowanie małoletniej i obcowanie płciowe były gwałtami i skazał polonistkę na trzy lata więzienia i 10 lat zakazu pracy w zawodzie, w tym także za rozpijanie uczniów.

Lidia M., jak uznał sąd, ma odbyć karę w systemie terapeutycznym.
Proces Lidii M. był pierwszą w Słupsku sprawą przeciwko nauczycielce, na której ciążą zarzuty pedofilii.

Ze względu na charakter toczył się za zamkniętymi drzwiami. W pierwszym dniu procesu na korytarzu sądowym Lidia M. powiedziała dziennikarzom, że to ona "czuje się pokrzywdzona" i zdała się na rozstrzygnięcie sądu.

Mimo ogromnej liczby dowodów, w ostatnim słowie zażądała uniewinnienia. Wczoraj nie przyszła na ogłoszenie wyroku. Zabrakło także jej adwokata - Krzysztofa Lasonia, który konsekwentnie odmawiał komentarza na temat tej sprawy.

Werdykt zadowolił Krystiana Kasperskiego, pełnomocnika rodziców Martyny, którzy byli oskarżycielami posiłkowymi:

- Wyrok jest sprawiedliwy. Wina udowodniona, a nauczycielka ukarana. O to nam chodziło - powiedział adwokat rodziny.

Prokuratura żądała nieco więcej, bo pięciu lat więzienia i dożywotniego zakazu wykonywania zawodu, ale prawdopodobnie nie będzie się upierać co do złożenia apelacji, bo... - Kara jest bezwzględna, a zakaz wykonywania zawodu wysoki
- mówi Maria Pawłyna, szefowa słupskiej Prokuratury Rejonowej.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 27

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

m
mmmm

niech mnie pani wyorzysta;

o
ość
W dniu 13.11.2008 o 10:22, Gość napisał:

O co ci chodziło .Chciałeś lub chciałaś coś powiedzieć i nic z twojej wypowiedzi nie wynika. Ogólnie na forum poruszany jest temat tabu w naszym społeczeństwie,często skrywany chociaż coś wiemy na temat osób molestujących dzieci.Chodziło mi o to, że cytujesz gościa, który wypowiada się na temat kasowania niewygodnych postów z forum, na co Ty wyprowadzasz mu wywód na temat pedofilii w sposób (jak dla mnie) czysto plotkarski. Na domiar złego, Twoja wypowiedź traci na wartości przez liczne, rażące błędy.
G
Gość
W dniu 11.11.2008 o 14:05, ość napisał:

Po pierwsze, nie zrozumiałeś, o co chodziło przedmówcy. Po drugie, potrzebujesz pomocy (o ironio) polonisty.O co ci chodziło .
Chciałeś lub chciałaś coś powiedzieć i nic z twojej wypowiedzi nie wynika.
Ogólnie na forum poruszany jest temat tabu w naszym społeczeństwie,często skrywany chociaż coś wiemy na temat osób molestujących dzieci.
o
ość
W dniu 06.11.2008 o 09:38, tom napisał:

Hej anonimowy obrońca.Czytaj ze zrozumieniem.Czy ktokolwiek podważył kmpetęcie tej nauczyciel ki.Jako pedagog była świetna nikt temu nie zaprzecza. Cała sprawa dotyczy jej zachowania i to co zrobiła. Prawdo podobnie nie czytasz gazet i nie słyszałeś lub nie słyszałaś co na tym świecie się dzieje.Wiele znanych i cenionych osób zdawało by się o krystalicznej osobowości z tytułami profesorów,lekarzy ,psychologów i inni ukrywają swoje dewiacie seksualne. Niewielki odsetek wychodzi na światło dzienne. Np . Znany psycholog S--- Biskup z Poznania .Co z tego że świeciły przykładem pracy jak mają w sobie drugą maskę.Gdybyś się sama znalazła na miejscu tej dziewczynki lub stała ofiarą gwałtu ciekawe w jakiej roli tu byś wystąpiła.To jedna strona medalu ale w naszym społeczeństwie dużo osób pomimo że wie lub podejrzewa inne osoby że mogą krzywdzić innych nie chce się wtrącać lub udają że nic nie widzą.Dodiero gdy dotknie ich krzywda w rodzinie podnoszą larum. Ni trzeba daleko szukać Pokątne wiadomości o księdzu z Fałstyny. Cz ktoś zareagował- nie Słychać o dochodzeniu prokuratury.W kościele cisza,a tak dużo mówi się w kościele o poszanowaniu człowieka przez człowieka. Wracając do sprawy o jej zasługach pogadaj w rodzinie,atu są wypowiedzi o niemoralnym zachowaniu jej i innych tego pokroju.Po pierwsze, nie zrozumiałeś, o co chodziło przedmówcy. Po drugie, potrzebujesz pomocy (o ironio) polonisty.
G
Gość
W dniu 04.11.2008 o 21:31, pg napisał:

(...)poza szkołą byłą wspaniałym przyjacielem. Nie raz wraz z kolegami potrzebowaliśmy pomocy, czy chociażby dobrej rady, w takich chwilach zawsze mogliśmy liczyć na pomoc nauczycielki. (...) Nic nie wiecie i tego się trzymajcie Lidie M. szanuję i będę wspominać zawsze z uśmiechem na twarzy. Może nawet z łezką w oku. BO gdyby nie ona, nie byłabym tym, kim jestem teraz. Zdobywczynią marzeń, pewną siebie i swoich wartości dziewczyną. I za to jej dziękuje, za wiare w nas-ucznów. Zapłaciła za swoje dobro, i luz. Za to, że była dla nas przyjaciółką.


to ciekawa wypowiedź, nie twierdzę że fałszywa czy wymyślona - taką opinię słyszałem od kilku jej uczniów. Ale w bardzo podobnym tonie wypowiadali się uczniowie "mechanika" o "Szumiku" - Edwardzie S., nauczycielu skazanym za próbę gwałtu na jednym z uczniów. Może coś w tym jest, że u tych "wyluzowanych" nauczycieli, "przyjaciół" uczniów jest większe prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska pedofili?
G
Gość

Co się dzieje z linkami w podanej wyżej wypowiedzi.Ktoś nie chce żeby czytano o zaistniałych faktach

t
tom
W dniu 06.11.2008 o 07:57, Gość napisał:

Dlaczego gazeta usuwa niewygodne posty. Czy w ten sposób chcecie zagłuszyć wasze sumienia?Zapłaciliscie więcej administratorowi za to zeby dbał o to by na forum wszyscy sie wypowiadali negatywnie o nauczycielce?Szkoda mówić na temat waszej rzetelności... zniszczyliscie zycie dobremu czlowiekowi i to jeszcze przed zakonczeniem procesu...bez sadu , bez oceny zeznan swiadkow .... a jakość i rzetelność waszych reportarzy można przyrownac do starych "skandali"Hej anonimowy obrońca.Czytaj ze zrozumieniem.Czy ktokolwiek podważył kmpetęcie tej nauczyciel ki.Jako pedagog była świetna nikt temu nie zaprzecza.
Cała sprawa dotyczy jej zachowania i to co zrobiła. Prawdo podobnie nie czytasz gazet i nie słyszałeś lub nie słyszałaś co na tym świecie się dzieje.
Wiele znanych i cenionych osób zdawało by się o krystalicznej osobowości z tytułami profesorów,lekarzy ,psychologów i inni ukrywają swoje dewiacie seksualne. Niewielki odsetek wychodzi na światło dzienne. Np . Znany psycholog S--- Biskup z Poznania .Co z tego że świeciły przykładem pracy jak mają w sobie drugą maskę.
Gdybyś się sama znalazła na miejscu tej dziewczynki lub stała ofiarą gwałtu ciekawe w jakiej roli tu byś wystąpiła.
To jedna strona medalu ale w naszym społeczeństwie dużo osób pomimo że wie lub podejrzewa inne osoby że mogą krzywdzić innych nie chce się wtrącać lub udają że nic nie widzą.Dodiero gdy dotknie ich krzywda w rodzinie podnoszą larum.
Ni trzeba daleko szukać Pokątne wiadomości o księdzu z Fałstyny. Cz ktoś zareagował- nie Słychać o dochodzeniu prokuratury.W kościele cisza,a tak dużo mówi się w kościele o poszanowaniu człowieka przez człowieka.
Wracając do sprawy o jej zasługach pogadaj w rodzinie,atu są wypowiedzi o niemoralnym zachowaniu jej i innych tego pokroju.
G
Gość

Dlaczego gazeta usuwa niewygodne posty. Czy w ten sposób chcecie zagłuszyć wasze sumienia?
Zapłaciliscie więcej administratorowi za to zeby dbał o to by na forum wszyscy sie wypowiadali negatywnie o nauczycielce?
Szkoda mówić na temat waszej rzetelności... zniszczyliscie zycie dobremu czlowiekowi i to jeszcze przed zakonczeniem procesu...
bez sadu , bez oceny zeznan swiadkow .... a jakość i rzetelność waszych reportarzy można przyrownac do starych \"skandali\"

s
seta

Coś nie tak z naszym ciałem pedagogicznym, jedna gwałci, druga się oddaje.
Katarzyna s. też pedagog, świadczy usługi cielesne.
Gratulacje!
Panowie z kuratorium do roboty, trzeba powyrywać te chwasty!
O katarzynie s. zacznie być głośno jak ściągną do kraju bohatera reportażu TVN o świadku koronnym. Wtedy zaczną się pytania, jak taki element społeczny mógł pobierać pensję za świadczenie usługi wychowywanie młodych ludzi (bo z tak zwichniętą moralnością nie można mówić o wychowywaniu, tylko pobieraniu nienależnych pieniędzy).

p
pg

"Lidia M. 52-letnia polonistka ze szkoły podstawowej nr. 4 w Słupsku. Kobieta, która na lekcjach uczyła nas miłości do języka polskiego. Uczyła nas nie tylko ortografii, odmian, składni, ale również uśmiechu. To Ona udowodniła mi, że jestem wartościowym człowiekiem...

Oj coś tak ją mocno bronisz- może też należysz do jej ofiar? ale w twoim przypadku jej psychologiczne gadki dalej działają"

Śmiesz kpić z mojej wypowiedzi. Nie znasz tej kobiety, więc nie masz prawa się wypowiadać na temat lekcji które przeprowadzała na języku polskim. Twoje absurdalne przypuszczenia świadczą jedynie o twojej nierównowadze i niskiej kulturze osobistej.

a
alexis
W dniu 05.11.2008 o 10:15, wilk napisał:

Jak to jest... W tej samej szkole, od końca ubiegłego roku szkolnego nie pracuje ksiądz Ryszard F. Nie jest to problem szkoły, a parafii, bo jak wiadomo wszem i wobec, wkładał on łapy w nieswoje majtki - dokładniej mówiąc w majtki ministrantów. Dlaczego ta sprawa nie jest nagłośniona? Dlaczego "cywilom" wytacza się (oczywiście słusznie) sprawy karne, a księża są ponad prawem? Ta sama sytuacja, ten sam rejon, ten sam paragraf a dwa różne zakończenia... Prośba do "dziennikarzy" - zajmijcie się tym, pogadajcie z Kaliszanem - proboszczem w Faustynie, popytajcie się o Fudalę, spróbujcie nawiązać z nim kontakt... konia z rzędem dla tego, komu się to uda!


Jesteś jednym z tych rzekomo molestowanych ministrantów? Jeśli nie, to podaj mądralo swoje źródło informacji. I od proboszcza wara - i tak ma za dużo na głowie. Jeszcze mu dziennikarzy na łeb będziecie zsyłać. Zajmijcie się czymś pożyteczniejszym, ale nie wywlekaniem cudzych spraw. I jeśli już, to zdecyduj się albo piszesz nazwisko delikwenta , albo nie.
EOT, do tematu:
Parę ładnych lat temu opuściłam mury tej podstawówki. Pani Lidia mnie akurat nie uczyła, ale kojarzę kobietę. Cóż, lekko mówiąc, jestem w szoku.
w
wilk

Jak to jest... W tej samej szkole, od końca ubiegłego roku szkolnego nie pracuje ksiądz Ryszard F. Nie jest to problem szkoły, a parafii, bo jak wiadomo wszem i wobec, wkładał on łapy w nieswoje majtki - dokładniej mówiąc w majtki ministrantów. Dlaczego ta sprawa nie jest nagłośniona? Dlaczego "cywilom" wytacza się (oczywiście słusznie) sprawy karne, a księża są ponad prawem? Ta sama sytuacja, ten sam rejon, ten sam paragraf a dwa różne zakończenia... Prośba do "dziennikarzy" - zajmijcie się tym, pogadajcie z Kaliszanem - proboszczem w Faustynie, popytajcie się o Fudalę, spróbujcie nawiązać z nim kontakt... konia z rzędem dla tego, komu się to uda!

~obserwator~
Lidia M. 52-letnia polonistka ze szkoły podstawowej nr. 4 w Słupsku. Kobieta, która na lekcjach uczyła nas miłości do języka polskiego. Uczyła nas nie tylko ortografii, odmian, składni, ale również uśmiechu. To Ona udowodniła mi, że jestem wartościowym człowiekiem...

Oj coś tak ją mocno bronisz- może też należysz do jej ofiar? ale w twoim przypadku jej psychologiczne gadki dalej działają
G
Gość

Dziwią mnie wypowiedzi niedowiarków że zaistniał taki fakt.Czy osoby o takim poglądzie same pownny przejśc przez podobne sytuacje?
Prokuratura prowadziła śledztwo,odbył się proces sądowy który rozwiał by wątpliwości.Moim zdaniem Sąd podjął słuszną decyzję.
Na marginesie- Wśród zdawałoby się zdrowych ludzi znajdują się ludzie z zachowaniami odbiegającymi od normy.

s
strach

chyba nie myślicie, obrońcy tej pani, że Sąd dał się nabrać nastolatce, a listy treści seksualnej, e-maile gg tej pani są może wymyślone???? Dlaczego tak łatwo jest wam sobie wyrazić faceta pedofila, a kobieta nie może być pedofilem??? Proszę poczytać o psychologii pedofila, są to często ludzie wykształceni, mający wysoką pozycję w społeczeństwie. Są to nauczyciele, politycy, lekarze, księża, urzędnicy... oraz prości ludzie. Mają zaburzenia seksualne i doskonale się maskują w społeczeństwie, co nie znaczy, że są złymi pracownikami, ale są przestępcami!!!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3