Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naukowcy Akademii Pomorskiej i biznes w Słupsku? Niektóre projekty już działają na rynku

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
We wtorek na auli Akademii Pomorskiej w Słupsku odbył się Wieczór biznesowy, współorganizowany ze Słupską Izbą Przemysłowo-Handlową. Poświęcony był rozwijającej się współpracy naukowców z biznesem.

Spotkanie otworzył Robert Firkowski, prezes SIPH, który zauważył, że z miesiąca na miesiąc zwiększa się liczba członków Słupskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, a lokalny biznes widzi korzyści we współpracy z Akademią Pomorską.

Rektor dr hab. inż. Zbigniew Osadowski, prof. AP, przywitał gości w murach Akademii Pomorskiej i wskazał najważniejsze momenty współpracy uczelni z lokalnym środowiskiem biznesowym, w tym w ramach projektu Słupskiego Ośrodka Akademickiego, przedstawiając szerokie plany związane z nową Terenową Stacją Badawczo-Dydaktyczną Akademii Pomorskiej. Ma ona służyć w działalności badawczej i komercyjnej, co jest element współpracy AP z otoczeniem gospodarczym.

Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy dr hab. Marek Łukasik, prof. AP zapoznał zebranych z dużymi,innowacyjnymi projektami,istotnymi dla uczelni oraz dla lokalnego biznesu.

Pierwszy z nich to Zintegrowane wirtualne Herbarium Pomorza Herbarium Pomeranicum – digitalizacja i udostępnienie zbiorów herbariów jednostek akademickich Pomorza poprzez ich połączenie i udostępnienie cyfrowe. AP jest liderem projektu, a budżet projektu to 25 mln zł. Drugi to eCUDO - Elektroniczne Centrum Udostępniania Danych Oceanograficznych, w którym badacze z AP współpracują z 6 innymi ośrodkami naukowymi w Polsce. Budżet projektu: to ponad 15 mln zł. KOlejny projekt to 3LoE (projekt międzynarodowy, w którym Akademia Pomorska jest jednym z 22 partnerów z 7 krajów). AP będzie prowadzić dualne studia prowadzone wspólnie z przedsiębiorstwami. Uczelnia w tym zakresie współpracuje z firmami MARKOS i MOWI. Nabór prowadzony był na studia Logistyka - Zielone Łańcuchy Dostaw. Studia ruszają już pierwszego października. Budżet całego projektu 4,8 mln euro.

Nie można też zapominać, zdaniem organizatorów spotkania, o Projekcie “Centrum Doskonałości Zawodowej - Edukacja na rzecz nowoczesnej gospodarki”, którego realizacja rozpoczęła się od podpisania szerokiego porozumienia na rzecz rozwoju systemu ustawicznej edukacji zawodowej z przedstawicielami władz samorządowych i instytucji wspierających biznes i edukację. A także o Akademickim Biurze Karier, które bezpośrednio wspiera studentów na ich drodze kariery zawodowej oraz jest źródłem ofert pracy kierowanych do studentów przez przedsiębiorców.

Podczas spotkania połączono się przez sieć z Bartoszem Stawiarzem, dyrektorem biura ds. Współpracy z Regionami, Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, która pełni funkcję Narodowej Agencji Programu Erasmus+. Dyrektor przybliżył możliwości realizacji projektów przy współudziale przedsiębiorców oraz przedstawicieli środowiska biznesu. Tłumacząc, na co można aplikować o środki.

Co znamienne są też już konkretne innowacyjne rozwiązania, które powstały na AP dzięki pracy zespołów naukowych z firmami.

- Krótko i na temat - mówił broker innowacji w AP. - W ramach projektu Interdyscyplinarny Inkubator Innowacyjności 4.0. realizowanego wspólnie z Wyższą Szkołą Gospodarki w Bydgoszczy są rozwiązania technologiczne dla wielu dziedzin gospodarki, które powstają dzięki grantom.

Niektóre z nich dzięki współpracy naukowców z firmami z regionu już działają!

Przedstawiono aplikację dla rolnictwa, która powstała dzięki naukowcom AP. To aplikacja do szacowania i zgłaszania szkód łowieckich, wykorzystująca innowacyjne technologie geoinformacyjne.

Jest projekt JST: SAFETY, czyli system powiadamiania, monitoringu i wizualizacji zagrożeń bezpieczeństwa lokalnego.

Dla szkolnictwa powstał na AP System wspomagania zdalnego nauczania – ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa zawodowego branży IT.

Takim modelowym przykładem współpracy naukowców AP z biznesem słupskim jest też przebadanie preparatu dla branży kosmetologicznej. Produkcję preparatu wdroży słupski Loton. To produkt na bazie żyworódki pierzastej, niezwykle przydatny przeciw odleżynom, poparzeniom, na gojenie skóry,który jest dedykowany do skóry po zabiegach kosmetologii medycznej oraz do cery naczyniowej.

Naukowcy z AP pracują także nad życiem rodzinnym. Stworzyli aplikację dla rodzin. FONOSTOP to aplikacja mobilna badająca poziom uzależnienia dzieci od urządzeń mobilnych. System służy do analizy i oceny poziomu zagrożenia zjawiskiem uzależnienia od internetu na urządzeniach dostępowych, czyli może pomóc rodzicom walczącym z uzależnieniem dzieci od komputera.

Spotkanie zakończyło zwiedzanie nowej auli AP, by zebrani mogli zapoznać się z możliwościami, jakie nowy obiekt w mieście, niesie dla chcących z niego skorzystać.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza