Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nawet 800% podwyżki opłaty za użytkowanie wieczyste otrzymują słupszczanie

maz
Nawet 800% podwyżki opłaty za użytkowanie wieczyste otrzymują słupszczanie (zdjęcie poglądowe)
Nawet 800% podwyżki opłaty za użytkowanie wieczyste otrzymują słupszczanie (zdjęcie poglądowe) pixabay.com
Urząd Miejski w Słupsku wyjaśnia, że ta podwyżka to skutek przeszacowania wartości działek, które użytkują dzierżawcy wieczyści.

O tym, że część użytkowników wieczystych płaci bardzo wysokie opłaty roczne, wyższe nawet o 800 procent od poprzednich, informują nasi czytelnicy. Część z nich jest zbulwersowana tak wysoką podwyżką. Odbierają ją jako formę finansowego drenażu mieszkańców przez miejskie władze.

- Opłaty nadal są ustalane wg tych samych zasad, które obowiązywały dotychczas. W przypadku działek budowlanych roczna opłata za użytkowanie wieczyste wynosi 1 procent jej wartości, a w przypadku działek inwestycyjnych - 3 procent wartości. Teraz jednak wysyłamy rzeczoznawcę, aby zaktualizował wartości działek. Stąd część dzierżawców odczuwa skoki wysokości opłat - wyjaśnia Karolina Chalecka z Biura Prasowego Urzędu Miasta w Słupsku .
Zgodnie z obowiązującym prawem wysokość opłaty rocznej podlega stosownej aktualizacji nie częściej niż raz na trzy lata, jeżeli wartość danej nieruchomości ulegnie zmianie. Nową należność oblicza się stosując tę samą stawkę procentową, przy czym odnosi się ją do wartości nieruchomości określonej na dzień aktualizacji opłaty. Właściwy organ, który jest reprezentantem właściciela nieruchomości, chcąc zaktualizować opłatę roczną za użytkowanie wieczyste nieruchomości ma obowiązek wypowiedzieć wysokość dotychczasowej opłaty w formie pisemnej, do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego oraz przesłać jednocześnie ofertę przyjęcia jej nowej wysokości. Ponadto, w wypowiedzeniu powinien zostać wskazany sposób w jaki została obliczona nowa wysokość opłaty, jak również musi być zawarte pouczenie o sposobie zakwestionowania wypowiedzenia, co więcej do wypowiedzenia dołącza się informację o wartości nieruchomości oraz miejscu, w którym można zapoznać się z operatem szacunkowym.

W wypadku, gdy użytkownik wieczysty nie zgadza się z zaproponowanymi warunkami, ma on prawo do złożenia wniosku do Samorządowego Kolegium Odwoławczego o ustaleniu, że aktualizacja opłaty jest nieuzasadniona albo jest co prawda uzasadniona, ale w innej wysokości. Z przedmiotowym wnioskiem można wystąpić w terminie 30 dni od dnia otrzymania wypowiedzenia. W przypadku jego złożenia, drugą stroną toczącego się przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym postępowania będzie organ właściwy do wypowiedzenia opłaty i to na nim będzie ciążył obowiązek wykazania, że istnieją przesłanki umożliwiające aktualizację. Złożenie wniosku do SKO nie zwalnia jednak z obowiązku do wnoszenia opłaty w wysokości przewidzianej poprzednio.

Zobacz także: Zielone Tarasy - nowe osiedle domków powstaje w Słupsku

Czytaj także:

gp24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza