Nie bądź egoistą z maseczką pod brodą. Koronawirus nie boi się wakacji (zdjęcia)

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Nie bądź egoistą z maseczką pod brodą. Koronawirus nie boi się wakacji Łukasz Capar
Lato w pełni. W miejscowościach nadmorskich tłok. Najnowsze trendy w tym sezonie to maseczki, najlepiej markowe, pod brodą, na uszach, pod nosem, z tyłu głowy. Wszędzie tam, gdzie nie spełniają swojej roli. Tylko w miniony weekend policjanci interweniowali 60 razy. W Ustce posypały się mandaty. Zapłacą je uparci mieszkańcy i turyści, którzy lekceważą inne osoby.

- Słupscy policjanci stale przypominają o obowiązujących obostrzeniach w czasie pandemii koronawirusa. W przypadkach niestosowania się do przepisów i zaleceń sanitarnych upominają i powtarzają o tym, jak ważne jest przestrzeganie tych zasad. Niestety, niekiedy zdarzają się sytuacje rażących naruszeń, co skutkuje nałożeniem mandatu karnego, czy skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa. Dbajmy o siebie nawzajem – apeluje Monika Sadurska, rzeczniczka słupskiej policji.

Wstęp tylko w maseczkach to informacja umieszczana na drzwiach i witrynach prawie wszystkich sklepów. W jednym z usteckich marketów po godzinie 21 wciąż sporo klientów. Większość osób w obowiązkowych maseczkach. O zachowaniu dwumetrowej odległości nie ma mowy. Jednak sporo osób manifestuje swoje poglądy w sprawie noszenia maseczek – albo w ogóle ich nie nakłada, albo nosi tam, gdzie nie trzeba. Do tego głośne rozmowy, także przez telefon, śmiech. A kropelki w powietrzu.

Według przepisów, obsługa sklepu ma prawo zwrócić klientowi uwagę, odmówić obsłużenia klienta, a nawet wezwać policję.

- W miniony weekend słupscy policjanci interweniowali w ponad 60 przypadkach. W trakcie rozmów z policjantami zdecydowanie większa liczba osób zaczęła stosować się do zaleceń. Okazało się, że niektórzy mieli maseczkę przy sobie, a użyli jej dopiero po zwróceniu przez policjantów uwagi. Mundurowi pouczali i powtarzali o konsekwencjach nie tylko prawnych, a przede wszystkim zdrowotnych. Zwracali uwagę na aspekt odpowiedzialności za osoby, z którymi przebywamy i za te, obok których przechodzimy – opisuje Monika Sadurska. - Większość osób, wobec których interweniowali policjanci, w ich obecności zasłoniła usta i nos i stosowała się do pozostałych zaleceń. Poza osobami, które informowały o przeciwwskazaniach zdrowotnych, zdarzały się takie, które w rażący sposób naruszały obowiązujące przepisy. W czterech takich przypadkach policjanci nałożyli mandaty karne.

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że z obowiązku noszenia maseczek w sklepach, czy galeriach handlowych są zwolnione osoby z powodu ich stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim. W tych przypadkach nie jest wymagane okazanie zaświadczenia. Bez maseczek mogą też chodzić osoby, które mają trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust, czy nosa oraz dzieci do czwartego roku życia.

Zobacz także: Słupscy restauratorzy dowieźli świąteczne dania służbom medycznym.

Wideo

Komentarze 23

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Ocena bieżącej sytuacji przez emerytowanego doktora medycyny, notabene z Gdańska...

"Świat jest inny odc. 138 - Dlaczego nic się nie zmienia ?"

https://www.youtube.com/watch?v=cShHEGzYXiA

G
Gość
22 lipca, 11:26, Gość:

Ponoć mówią, że niemiecka medycyna jest lepiej rozwinięta...

"Konferencja niemieckich lekarzy o pandemii koronawirusa w Niemczech i na świecie polski lektor"

https://www.cda.pl/video/520269669"NIEMCY MAJĄ DOŚĆ! POWOŁALI KOMISJĘ ŚLEDCZĄ W SPRAWIE KORONAWIRUSA"

https://www.youtube.com/watch?v=Cc_vb5sBDV4

G
Gość

"...Nawet WHO wydało komunikat 28 maja 2020 roku, że noszenie maseczek twarzowych jest zalecane tylko ludziom pracującym z chorymi.

„Jeżeli nie masz żadnych objawów chorobowych: kaszel, katar, temperatury to nie musisz nosić maseczki”

– twierdzi dr Aprol Baller specjalista ds. Zdrowia Publicznego WHO.

Te same zalecenia podaje CDC:

„Maski powinny być stosowane wyłącznie przez pracowników służby zdrowia , opiekunów osób chorych”..."

https://www.kuprawdzie.pl/panswiatowe-oszustwo-spreparowane-przez-koncerny-farmaceutyczne/?fbclid=IwAR16HlUViJzX9D8Gi5xGxztBySSR0NY-B8QC1hMRYte9PL6V9WUHqclenM8

G
Gość

"KORONAWIRUS SPOWODOWAŁ MASOWE PRZEBUDZENIE LUDZKOŚCI!

Epidemia koronawirusa i panika z nią związana sprawiły, że w ludziach coś się zmieniło. Niesamowita fala świadomości przetacza się przez cały świat. Ludzie się budzą, i jest to zjawisko masowe.

Teorie spiskowe i alternatywne wersje rzeczywistości stają się coraz bardziej popularne. Coraz mniej ludzi wierzy elitom, nauce i tej medialnej propagandzie, jaka jak jad żmii sączy się z telewizorów, oszmacając umysły i dusza zainfekowanych nią ludzi...

Być może na naszych oczach spełnia się teoria globalnej świadomości, czyli nastania szczęśliwych czasów dla ludzkości, jak i reformy ziemskiego systemu. Możliwe, że to właśnie tego psychopaci się najbardziej boją, i chcą opóźnić ten proces na wszystkie możliwe sposoby. To dlatego terroryzują nas lockdownem, zastraszają lekarzy, napędzają medialną panikę, cenzurują niewygodne wypowiedzi w internecie, to dlatego zabijają dziennikarzy (trzech w Polsce ostatnio), to dlatego np w Rosji zabijają lekarzy (trzech rzekomo wypadło z okna). To są wszystko paniczne próby zatrzymania status quo, czyli piekielnego, niewolniczego systemu demiurga (szatana), którego rządy na świecie być może się kończą...

To nie ludzka natura każe nam się bogacić i rywalizować, niszcząc tych rywali. To system (matrix) tworzony przez psychopatyczne elity deep state, stworzony tylko dla ich korzyści. Oni okradają cały świat i sprowadzają naszą egzystencję do zwierzęcej walki o przetrwanie. W naturze ludzkiej oprócz chciwości, na której zbudowane są filary ideowe kapitalizmu neoliberalnego, leży także empatia i współpraca. Nawet Karol Darwin u kresu swojego życia zauważył, że gatunki i stada więcej zyskują, jeśli opierają swoje działania na współpracy, a nie na rywalizacji i podgryzaniu innych osobników..."

https://jarek-kefir.com/2020/06/21/koronawirus-spowodowal-masowe-przebudzenie-ludzkosci/?fbclid=IwAR29Y4LBytdStzJnv5uUyMT6iKmqUbyuYZJc4XFrIcPWp833jmzxUftEZUo

G
Gość
22 lipca, 6:14, Gość:

kto głupi ten nosi,

22 lipca, 9:04, Gość:

Z kolan nie wstaniesz, będziesz płakał w kościółku jak zachorujesz.

"W POLSCE MNIEJ ZGONÓW NIŻ W POPRZEDNICH LATACH – GDZIE TA „PANDEMIA”?!

Gdzie ta „pandemia”? – nasuwa się pytanie, jeśli weźmiemy pod uwagę statystyki zgonów z lat poprzednich. Okazuje się bowiem, że w miesiącach ogłoszonej „epidemii” zmarło ogółem mniej osób, niż w tym samym okresie np. w roku poprzednim.

Spadek zamiast wzrostu

Wbrew obawom służb epidemiologicznych i proroctwom ministra Szumowskiego ani marzec, ani kwiecień nie były rekordowymi miesiącami pod względem liczby zgonów w Polsce.

Według danych, które serwisowi Konkret24 przekazało Ministerstwo Cyfryzacji, w kwietniu 2020 roku w Polsce zmarły 30 534 osoby (w tym według statystyk 615 na COVID-19).

Interesującym jest fakt, że mimo ogłoszonej „pandemii”, tegoroczny kwiecień przyniósł mniej zgonów niż kwiecień 2019 roku, kiedy to było ich 33 613.

Dla porównania, w kwietniu 2018 roku zmarło 34 639 osób.

Łączna liczba zgonów w pierwszych czterech miesiącach 2020 roku też jest niższa niż w ubiegłych latach w tym okresie:

I-IV 2020 r. – 139 tys. zgonów,

I-IV 2019 r. – 145,1 tys. zgonów,

I-IV 2018 r. – 151,3 tys. zgonów,

I-IV 2017 r. – 148 tys. zgonów..."

http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2020/05/w-polsce-mniej-zgonow-niz-w-poprzednich-latach-gdzie-ta-pandemia/

G
Gość

Ponoć mówią, że niemiecka medycyna jest lepiej rozwinięta...

"Konferencja niemieckich lekarzy o pandemii koronawirusa w Niemczech i na świecie polski lektor"

https://www.cda.pl/video/520269669

G
Gość
22 lipca, 10:57, Gość:

Coś z takiego dna jak "ty" zażywa takie leki od rana do nocki.Mniam,mniam...Gały by wypadły gdybyś mnie spotkał na ulicy visa vi.

Ewidentnie potrzebujesz opieki lekarskiej...

G
Gość

Coś z takiego dna jak "ty" zażywa takie leki od rana do nocki.Mniam,mniam...Gały by wypadły gdybyś mnie spotkał na ulicy visa vi.

G
Gość
22 lipca, 6:14, Gość:

kto głupi ten nosi,

22 lipca, 6:49, Piotr:

Sam jesteś głupi

22 lipca, 8:28, Patryk Sasin:

na szczęście nie tak bardzo jak ty pismatole

Twoje nazwisko wiele tłumaczy. Jakieś powiązania rodzinne?

G
Gość
22 lipca, 6:14, Gość:

kto głupi ten nosi,

Z kolan nie wstaniesz, będziesz płakał w kościółku jak zachorujesz.

P
Patryk Sasin
22 lipca, 6:14, Gość:

kto głupi ten nosi,

22 lipca, 6:49, Piotr:

Sam jesteś głupi

na szczęście nie tak bardzo jak ty pismatole

G
Gość
21 lipca, 22:37, Trygon:

Maseczki może i pomagają lecz nie są lekiem na takie zarażenie si wirusem.Mam kumpla w szpitalu,sam podglądam lekarzy czy pielęgniarki i widzę jak łażą po przychodni lub w gabinetach bez masek czy rękawiczek.Zaś w sklepach,komunikacji itp trzeba?Od kogo śmierdzi z mordy niech zmieni to co je ale w transporcie oddycha się beznadziejnie,bo nie ma świeżego powietrza na dokładnie.Pani Rzeczkowska jest dziennikarką na moją ocenę "2". Zgłoszony był do niej problem do teraz cisza,sprawa poważna i zapadła w sen.Na początku gdy problem był opisany była tak mocno zainteresowana tylko dla danych RODO itp.Musi podszkolić się bądź odejść już na fotel z tej redakcji.Maseczki beznadziejne noszę jak chcę,bo kłócić się nie będę tu jak ktoś nie sprowokuje mnie,bo mandatu nie zapłacę i mam możliwość braku jej na określonej części twarzy ponieważ jestem w grupie osób niepełnosprawnych.Orzeczenia nie pokażę po co nie mam obowiązku...

22 lipca, 04:38, Gość:

Co do tego, że jesteś w grupie osób niepełnosprawnych, to nie mam najmniejszych wątpliwości. Jak czytamy w artykule, osoby z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim nie muszą nosić maseczek. W tych przypadkach nie jest wymagane okazanie zaświadczenia. A jak wszyscy wiemy, Smerf od lat cierpi na zaburzenia psychiczne.

22 lipca, 6:11, Trygon:

Mam cię gdzieś tam gdzie moje plecy kończą się idioto.Ciągle już któryś raz piszesz obojętnie gdzie to samo prosty idioto.Naucz się lepiej życia i zawróć do szkoły od zerówki.Ok?Spadaj.

Brakuje ci argumentów. Zażyj leki. Już pora.

P
Piotr
22 lipca, 6:14, Gość:

kto głupi ten nosi,

Sam jesteś głupi

G
Gość

kto głupi ten nosi,

T
Trygon
21 lipca, 22:37, Trygon:

Maseczki może i pomagają lecz nie są lekiem na takie zarażenie si wirusem.Mam kumpla w szpitalu,sam podglądam lekarzy czy pielęgniarki i widzę jak łażą po przychodni lub w gabinetach bez masek czy rękawiczek.Zaś w sklepach,komunikacji itp trzeba?Od kogo śmierdzi z mordy niech zmieni to co je ale w transporcie oddycha się beznadziejnie,bo nie ma świeżego powietrza na dokładnie.Pani Rzeczkowska jest dziennikarką na moją ocenę "2". Zgłoszony był do niej problem do teraz cisza,sprawa poważna i zapadła w sen.Na początku gdy problem był opisany była tak mocno zainteresowana tylko dla danych RODO itp.Musi podszkolić się bądź odejść już na fotel z tej redakcji.Maseczki beznadziejne noszę jak chcę,bo kłócić się nie będę tu jak ktoś nie sprowokuje mnie,bo mandatu nie zapłacę i mam możliwość braku jej na określonej części twarzy ponieważ jestem w grupie osób niepełnosprawnych.Orzeczenia nie pokażę po co nie mam obowiązku...

22 lipca, 04:38, Gość:

Co do tego, że jesteś w grupie osób niepełnosprawnych, to nie mam najmniejszych wątpliwości. Jak czytamy w artykule, osoby z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim nie muszą nosić maseczek. W tych przypadkach nie jest wymagane okazanie zaświadczenia. A jak wszyscy wiemy, Smerf od lat cierpi na zaburzenia psychiczne.

Mam cię gdzieś tam gdzie moje plecy kończą się idioto.Ciągle już któryś raz piszesz obojętnie gdzie to samo prosty idioto.Naucz się lepiej życia i zawróć do szkoły od zerówki.Ok?Spadaj.

Dodaj ogłoszenie