MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie będzie nowego Polskiego Bonu Turystycznego w 2023? Trwają prace nad innymi formami wsparcia dla branży turystycznej

Bartłomiej Ciepielewski
Polski Bon Turystyczny nie zostanie reaktywowany w 2023 roku. Rząd planuje jednak inne formy wsparcia branży turystycznej
Polski Bon Turystyczny nie zostanie reaktywowany w 2023 roku. Rząd planuje jednak inne formy wsparcia branży turystycznej sarahbernier3140 / PixaBay
Wakacyjne 500 plus zostanie przywrócone? Wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut przyznał, że Polski Bon Turystyczny nie powróci już w takiej formie, jaka do tej pory obowiązywała. Rząd pracuje jednak nad innymi rozwiązaniami, które mają wspomóc branżę turystyczną w najbliższych latach.

Spis treści

Co dalej z Polskim Bonem Turystycznym?

Polski Bon Turystyczny to program, którego głównym celem było wsparcie rodzin w czasie kryzysu pandemicznego oraz ożywienie branży turystycznej, odczuwającej w tamtym czasie skutki obowiązujących restrykcji. Dopłaty te można było przeznaczyć na opłacenie wycieczek, usług hotelarskich, biletów do parków i atrakcji turystycznych lub zorganizowanego wypoczynku np. kolonii czy obozów.

Tak zwane 500 plus na wakacje cieszyło się dużym zainteresowaniem, szczególnie że można je było realizować przez cały rok. Wystarczyło bowiem aktywować bon w dowolnym czasie za pośrednictwem strony internetowej PUE ZUS. Program zakończył się 31 marca 2023 roku, ale według nieoficjalnych doniesień wkrótce mają pojawić się nowe formy wsparcia branży turystycznej.

– Nie ma takiej możliwości, aby pojawił się nowy bon turystyczny w takiej formie, w jakiej był wcześniej. Nie ma możliwości, żeby teraz przeznaczono 4 mld zł na takie wsparcie. Takiego programu na pewno nie będzie. Na tę chwilę trwają natomiast prace analityczne co do innej formy wspierania krajowej turystyki – przekazał w rozmowie z PAP Gut-Mostowy.

Nowe wsparcie dla branży turystycznej

Na nowy program dopłat czekają rodzice, dzieci, jak i cała branża turystyczna, która nadal odbudowuje się po pandemii. Jak podkreśla w rozmowie z PAP Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej, każda forma wsparcia ratuje budżety naruszone przez restrykcje obowiązujące w ostatnich latach.

– Wszyscy hotelarze pragną nowego świadczenia mającego pobudzić ruch turystyczny, nawet ze świadomością, że jest to wbrew walce z inflacją. Zdajemy sobie sprawę, że byłoby to kolejne rozdawnictwo, ale nam każde wsparcie ratuje nasze pocovidowe budżety, bo ciągle się odbudowujemy po pandemii – powiedział Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Zdaniem Tatrzańskiej Izby Gospodarczej doniesienia o planowanych formach wsparcia dla turystyki sprawiły, że część turystów wstrzymało rezerwacje w oczekiwaniu na nowe propozycje rządu.

– Turyści raportują, że czekają na oficjalną decyzję w tej sprawie i niejednokrotnie wstrzymują się z rezerwacjami, ponieważ dzięki programowi takiemu jak bon turystyczny, mogliby pozwolić sobie na dłuższy pobyt lub na wybranie droższej oferty. Na ten moment informacja zapowiedzi wsparcia działa przeciwko intensyfikacji sprzedaży – dodał Karol Wagner.

W kwietniu do pomysłu przywrócenia bonów odniósł się minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk, przyznając, że resort pracuje nad nieco zmienionym rozwiązaniem. Wsparcie miałoby bowiem obowiązywać tylko w okresie wakacyjnym.

– Nawet jeżeli ta nowa edycja będzie, ponieważ przedstawiliśmy pewną wersję, pomysł takiego rozwiązania Ministerstwu Finansów i ciągle negocjujemy jego kształt, to na pewno nie będzie taka forma, jak wyglądało to w ostatnich latach – mówił minister sportu w rozmowie z RMF FM.

Bon turystyczny – ile Polaków skorzystało z programu?

Według danych ZUS, ponad 3 mln Polaków skorzystało z Polskiego Bonu Turystycznego. Jak przekazał Stefie Biznesu rzecznik prasowy Centrali ZUS Paweł Żebrowski, „rekordowy był 2021 rok, w ciągu 12 miesięcy zrealizowano ponad 2,8 mln transakcji na łączną kwotę 1,8 mld złotych”.

Polski Bon Turystyczny największą popularnością cieszył się w następujących województwach:

  • małopolskie – 1,1 mln transakcji (sierpień 2020 – grudzień 2022 r.),
  • pomorskie – 739,9 tys. transakcji (sierpień 2020 – grudzień 2022 r.),
  • zachodniopomorskie – 651 tys. transakcji (sierpień 2020 – grudzień 2022 r.),
  • mazowieckie – 521,6 tys. transakcji (sierpień 2020 – grudzień 2022 r.).

Od początku obowiązywania programu najwyższą kwotę płatności za usługi hotelarskie (np. hotele, pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne, kempingi itp.) zrealizowano w województwie pomorskim (479,9 mln zł) i zachodniopomorskim (402,9 mln zł). Na trzecim miejscu znalazło się województwo małopolskie (400,7 mln zł) – poinformował ZUS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza