Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie chcesz być ofiarą, nie udawaj, że nic się nie stało

Krzysztof Piotrkowski
Nie każdy rodzaj przestępstwa policja i prokuratura będzie ścigała z urzędu. W niektórych przypadkach, aby sprawa nabrała biegu, sam musisz o niej powiadomić funkcjonariuszy.
Nie każdy rodzaj przestępstwa policja i prokuratura będzie ścigała z urzędu. W niektórych przypadkach, aby sprawa nabrała biegu, sam musisz o niej powiadomić funkcjonariuszy. www.sxc.hu
Nie każdy rodzaj przestępstwa policja i prokuratura będzie ścigała z urzędu. W niektórych przypadkach, aby sprawa nabrała biegu, sam musisz o niej powiadomić funkcjonariuszy.

Każda instytucja zajmująca się zwalczaniem przestępczości, np. policja, prokuratura, jeśli dowie się, że przestępstwo zostało popełnione, ma obowiązek je ścigać. Przy tym nie jest ważne, czy o przestępstwie została powiadomiona oficjalnie. Ograny ścigania mogą bowiem o przestępstwie dowiedzieć się z prasy.

Druga sprawa to powiadomienie funkcjonariuszy o popełnionym przestępstwie lub podejrzeniu jego popełnienia.

- Każdy, bez wyjątków, ma obowiązek powiadomić organa ścigania o przestępstwie, jeśli się o nim dowiedział - informuje Renata Krzaczek-Śniegocka, zastępca prokuratora rejonowego w Słupsku. - Należy to zrobić niezwłocznie. Nikt nie może tego faktu ukrywać. Jeśli to zrobi, mogą mu grozić nawet konsekwencje karne.

Jednak co do zasady poinformowanie o popełnieniu przestępstwa jest tak zwanym obowiązkiem społecznym.

Oznacza to, że jeśli nie powiadomimy policji, nie grozi nam żadna kara i ponosimy odpowiedzialność jedynie w sferze moralnej.

Istnieją jednak takie przestępstwa, których ukrywanie jest karalne. Są to między innymi zabójstwo, porwanie, wzięcie zakładnika, terroryzm, szpiegostwo, zamach stanu czy ludobójstwo.

Za niepowiadomienie o nich organów ścigania można trafić do więzienia na trzy lata.

Pomoc prawna dla każdego

W komisariatach policji, sądach i prokuraturach znajdują się bezpłatne książki, które w bardzo przystępny sposób wyjaśniają, co zrobić, jeśli się padło ofiarą przestępstwa. Dowiadujemy się z nich m.in., jakie mamy prawa, jak, do kogo i w jakich sytuacjach napisać odwołanie, zażalenie, czy wniosek. Książka została wydana przez ministerstwo sprawiedliwości i jest współfinansowana ze środków unijnych.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza