Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie daj się osteoporozie

opr. jsz
Stan kości w późnych latach życia zależy przede wszystkim od tego, jak zostaną ukształtowan w młodości...

Osteoporoza niszczy strukturę kości, przez co stają się wyjątkowo słabe i łamliwe. Choć choroba dotyka zarówno kobiety jak i mężczyzn, to właśnie płeć piękna jest bardziej narażona. Dotyczy to szczególnie pań w wieku menopauzalnym.

Specjaliści podkreślają, że na podjęcie działań profilaktycznych nigdy nie jest za późno. Stosując odpowiednią dietę a także wykonując regularne ćwiczenia, można spowolnić lub nawet całkowicie powstrzymać dalszy rozwój choroby. Z pozoru niewinne urazy powstałe na skutek osteoporozy, jak np. złamania szyjki kości udowej, często są początkiem groźnych powikłań. Osoby, które doświadczyły poważnych złamań, rzadko odzyskują dawną sprawność.

Powstrzymaj rozwój choroby

Zazwyczaj osteoporoza przebiega bez widocznych objawów. Dlatego też osoby, które kwalifikują się do grupy podwyższonego ryzyka, czyli również kobiety po menopauzie, powinny wykonywać przynajmniej raz w roku densytometrię. Badanie to polega na prześwietleniu kości minimalną dawką promieni RTG, jest bezbolesne i w pełni bezpieczne dla zdrowia. Densytometria pozwala określić gęstość mineralną kości. Badanie umożliwia również śledzenie efektów leczenia osteoporozy.
Słońce i wapń

Prawidłowa dieta uważana jest za podstawowy sposób przeciwdziałania osteoporozie. Dbając o zdrowe kości należy unikać kawy, alkoholu, soli, napojów gazowanych i zup w proszku. W codziennym jadłospisie nie może natomiast zabraknąć posiłków bogatych w wapń. Najpopularniejszym źródłem dobrze przyswajalnego wapnia jest mleko i przetwory mleczne. Jest on obecny również w takich produktach jak orzechy, zielone warzywa (np. pietruszka, brokuły, kapusta), pełnoziarniste pieczywo, nasiona roślin strączkowych (np. soja, groch, fasola, bób), owoce (np. banany, figi, morele), produkty sojowe oraz płatki owsiane.
Odpowiednie wchłanianie wapnia zapewnią natomiast regularne dawki witaminy D, która wytwarzana jest w organizmie pod wpływem słońca. W okresie jesienno-zimowym, można uzupełnić jej poziom spożywając tłuste ryby, jaja i produkty mleczne.

Pomoc z apteki

Jeśli istnieje obawa, że codzienna dieta nie pokrywa zapotrzebowania na wapń i witaminę D, można wzbogacić ją preparatami dostępnymi w aptekach. Tego typu leki nie tylko hamują rozwój choroby, ale mogą nawet wywołać stopniowy przyrost masy kostnej. Decyzję o ich przyjmowaniu należy poprzedzić konsultacją z lekarzem.
Kobiety, które wkroczyły w okres menopauzy, powinny także rozważyć stosowanie preparatów roślinnych, które poprzez uzupełnienie niedoboru estrogenów w organizmie nie tylko zwalczają uciążliwe dla tego okresu dolegliwości, ale również pomagają uchronić się przed osteoporozą.

Tańcz i pracuj

Obok zdrowego odżywiania koniecznym elementem jest wysiłek i aktywność fizyczna. Osiągnięcie najlepszych efektów zapewni codzienna gimnastyka. Stymuluje ona procesy kościotwórcze i znacznie spowalnia utrę masy kostnej. Warto także regularnie jeździć na rowerze, chodzić na basen, uprawiać pieszą turystykę, jogging czy aerobik. Osoby, które z uwagi na podeszły wiek nie są już w stanie odwiedzać sali gimnastycznej powinny pamiętać o codziennym, przynajmniej godzinnym spacerze. Poprawić kondycję pomoże również taniec, a nawet praca w ogródku.

Papierosy i alkohol do kosza

Palenie stanowi jeden z głównych czynników zwiększających ryzyko pojawienia się osteoporozy. Przedostający się do organizmu dym upośledza gospodarkę wapniową i wpływa negatywnie na strukturę kości. Wyniki wielu badań wskazują ponadto, że palenie może nawet o kilka lat przyśpieszyć wystąpienie menopauzy. Przyczynia się do tego również alkohol, którego spożywanie w nadmiarze prowadzi do uszkodzenia komórek kościotwórczych.

Jak się chronić?

1. Stosuj dietę bogatą w wapń.
2. Latem zażywaj kąpieli słonecznych, zimą dostarczaj organizmowi dużo witaminy D
3. Ogranicz palenie i picie kawy oraz alkoholu
4. Utrzymuj sprawność fizyczną
5. Zachowaj ostrożność: wyrzuć wiecznie ślizgający się dywanik i chwiejący taboret.
6. Regularnie sprawdzaj stan swoich kości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza