Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie dla kaszubskich nazw na Trasie Kaszubskiej. Odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury przesądza sprawę

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Nie będzie dwujęzycznych nazwy miejscowości, czyli w języku polskim i kaszubskim na Trasie Kaszubskiej. Otrzymaliśmy w tej sprawie odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury. Zamyka ona sprawę.

Trasa Kaszubska to najnowszy z oddanych do użytku odcinek drogi ekspresowej S6, która docelowo ma połączyć Szczecin z Gdańskiem. 40-kilometrowa droga biegnie od obwodnicy Trójmiasta do Bożegopola Wielkiego przez gminy odwołujące się do kaszubskiej tradycji. Stąd pojawił się pomysł, by na Trasie Kaszubskiej pojawiły się na znakach nazwy w dwóch językach: polskim i kaszubskim.

Informowaliśmy, że sejmowa komisja uchwaliła głosami opozycji dezyderat do ministra infrastruktury w tej sprawie. Czytamy w nim: „Niezrozumiały dla Komisji jest fakt, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odrzuca oczekiwania ludności kaszubskiej, zgodne z obowiązującym prawem, by na tzw. Trasie Kaszubskiej umieścić dwujęzyczne tablice z nazwami miejscowości w językach polskim i kaszubskim, motywując to względami bezpieczeństwa. Komisja uznaje prawo ludności kaszubskiej, zgodne z ustawą o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, by na wyżej wymienionej trasie w obszarze gmin z obowiązującym językiem kaszubskim jako pomocniczym wprowadzić dwujęzyczne tablice”.

O odpowiedź w tej sprawie poprosiliśmy Ministerstwo Infrastruktury. Szymon Huptyś, rzecznik prasowy MI odpisał:

"Szczegóły dotyczące umieszczania na znakach i tablicach nazw w językach mniejszości posługujących się językiem regionalnym określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie umieszczania na znakach i tablicach dodatkowych nazw w językach mniejszości narodowych i etnicznych oraz w języku regionalnym. Jednocześnie przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach precyzują m.in. dopuszczoną dla poszczególnych znaków liczbę i rodzaj napisów, symboli oraz obowiązującą dla danej drogi grupę wielkości liter.

Nadrzędną funkcją stosowanych na drogach publicznych znaków drogowych jest regulowanie i prowadzenie ruchu oraz ostrzeganie i informowanie (w tym informowanie o nazwach miejscowości). Ograniczenie ilości informacji przekazywanej na znakach wynika z konieczności zapewnienia odpowiedniej czytelności oznakowania oraz jego dostosowania do możliwości percepcyjnych kierowców poruszających się zwłaszcza na drogach klasy A i S (autostradach i drogach ekspresowych) z dużą prędkością.

Umieszczenie dodatkowych nazw miejscowości w języku kaszubskim dwukrotnie zwiększyłoby liczbę wierszy na znakach, co mając na uwadze dopuszczalną prędkość na drodze ekspresowej nr 6 nie pozostałoby bez znaczenia dla czytelności oznakowania, wpływając tym samym negatywnie na bezpieczeństwo ruchu drogowego".

Jak tłumaczy rzecznik Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podejmuje działania w celu wspierania języka regionalnego. Przykładem jest zamieszczenie informacji o regionie i kulturze kaszubskiej na tablicy zlokalizowanej na MOP Kamień przy drodze ekspresowej S6 (po obu stronach trasy). Informacje podane są w językach: polskim, angielskim i kaszubskim.

Odpowiedź MI na dezyderat Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych w sprawie tablic dwujęzycznych, na odcinku Trasy Kaszubskiej została przekazana do Kancelarii Sejmu.

Zbigniew Konwiński, poseł PO z sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych skomentował odpowiedź ministerstwa: - Uważam to za błąd. Powinniśmy promować kulturę kaszubską i język kaszubski. To miało by znaczenie promocyjne dla regionu przez który biegnie Trasa Kaszubska. Wierzę, że z czasem te nazwy się na tej trasie pojawią, po zmianie rządu.

Przypomnijmy, że Rada Naczelna Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego podjęła wcześniej specjalną uchwałę w sprawie nazw na Trasie Kaszubskiej. Jej zdaniem: „Uwzględnienie regionalnego nazewnictwa będzie dodatkowym i unikalnym elementem podnoszącym wyjątkowość tej inwestycji”.

W odpowiedzi rzecznik prasowy gdańskiego oddziału GDDKiA Piotr Michalski tłumaczył, że Trasa Kaszubska to droga ekspresowa, na której nie są przewidziane tablice z nazwami miejscowości w innym języku niż polski.

Tak więc sprawa jest zamknięta. Nazw po kaszubsku nie będzie na Trasie Kaszubskiej.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza