Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie działa internet? Może to sąsiad kradnie ci sygnał

Jakub Roszkowski
Jakub Roszkowski
Niewielkie urządzenie ułatwia osobie, która z niego korzysta, komunikowanie się z miejsc niemających zbyt dobrego zasięgu sieci komórkowej. Jednocześnie jednak mocno utrudnia życie sąsiadom. I to w promieniu nawet dwóch kilometrów.
Niewielkie urządzenie ułatwia osobie, która z niego korzysta, komunikowanie się z miejsc niemających zbyt dobrego zasięgu sieci komórkowej. Jednocześnie jednak mocno utrudnia życie sąsiadom. I to w promieniu nawet dwóch kilometrów. archiwum
Małe urządzenie może zakłócić pracę komórek i internetu nawet w całej miejscowości. Ludzie myślą, że nie ma dobrego zasięgu, a to sygnał „zabiera” im sąsiad, miłośnik gadżetów.

Wzmacniacz sygnału GSM to gadżet nielegalny (w przeciwieństwie do podobnego urządzenia dla Wi-Fi), ale dostępny na niemal każdym internetowym portalu handlowym. Do czego służy?

Jednym wzmacnia, innym osłabia

Niewielkie urządzenie ułatwia osobie, która z niego korzysta, komunikowanie się z miejsc niemających zbyt dobrego zasięgu sieci komórkowej. Jednocześnie jednak mocno utrudnia życie sąsiadom. I to w promieniu nawet dwóch kilometrów.
Owszem, mieszkańcy będący w zasięgu wzmacniacza GSM mogą nadal wykonywać połączenia telefoniczne, ale ich jakość jest zawsze słabsza. Internet komórkowy też niby działa, ale spowalnia, rwie się, a strony otwierają się irytująco długo.

Jakby na autostradzie nagle wcisnąć hamulec

Ofiarami takiego wzmacniacza padli niedawno nasi czytelnicy - pani Karina oraz panowie Marek i Sławek z Dobiesławca koło Koszalina. Oczywiście nie wiedzieli, co jest przyczyną, że nagle internet znacznie spowolnił i nie dało się płynnie używać popularnego komunikatora WhatsApp.

- To się powtarzało zwłaszcza wieczorami. Prędkość internetu spadała z 15-20 megabitów do jedynie 100 kilobitów na sekundę. To tak, jakby ktoś na autostradzie zaciągnął ci nagle hamulec ręczny w pędzącym samochodzie - obrazowo opisują wrażenia nasi rozmówcy.

Uważali, że to jakaś awaria, ale nie mijała, więc uznali, że widać tak musi być. Pewnie pogodziliby się z myślą, że mają słaby zasięg, gdyby nie dzieci.

Nieoczekiwane korzyści z grania na konsoli

Gry na konsoli Playstation są wciągające i modne wśród dzieci. Niezła rozrywka, pod warunkiem, że idą gładko. W Dobiesławcu jednak wieczorne granie z innymi w sieci coraz częściej należało do rzeczy niemal niemożliwych. Gracze skorzystali więc z dostępnej w tej konsoli funkcji sprawdzania jakości połączenia.

- No i jego jakość, gdy włączyliśmy skanowanie, miała gigantyczne wręcz wahania, od 20 MB do nawet poniżej 100 kB - opowiadają nasi czytelnicy.

Byli przekonani, że to wina dostawcy internetu. Zgłosili więc problem do operatora, sieci T-Mobile. Ten zaś po zbadaniu sprawy odpowiedział tak: - Przyjęliśmy już zgłoszenie i wysłaliśmy odpowiedni wniosek do Urzędu Komunikacji Elektronicznej. UKE ma 30 dni na odpowiedź i kolejne 30 dni na zbadanie sprawy. O rozwiązaniu państwa problemu poinformujemy w osobnym komunikacie. Uważamy, że w waszej miejscowości działa nielegalnie wzmacniacz sygnału GSM.

- Ja nawet nie wiedziałem, że takie urządzenia istnieją - przyznaje pan Marek.

Całkiem niezła skala zjawiska

- Nasze służby kontrolne w 2022 roku wykryły i wyłączyły z użytkowania 1398 nielegalnych wzmacniaczy GSM - podaje dane Klaudia Kieliszczyk z Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Warszawie.

Zauważa jednocześnie, że urząd odnotował niewielki spadek liczby wykrytych urządzeń. Bo w 2021 roku było 1669 sztuk, czyli 16 procent więcej niż teraz. Ale - podkreśla też nasza rozmówczyni - nie tylko wzmacniacze GSM zakłócają działanie telefonii komórkowej.

- W 2022 roku wykryliśmy aż 1888 różnych urządzeń zakłócających. Obok wzmacniaczy GSM były to także wzmacniacze antenowe naziemnej telewizji cyfrowej oraz przetwornice, zasilacze, a nawet niektóre urządzenia oświetleniowe - słyszymy.

Co jednak najważniejsze, wiele zakłócaczy nadal działa. Może być ich mnóstwo, ale sąsiedzi ich użytkowników po prostu o nich nie wiedzą.

Na tropie szkodnika

Czy można samodzielnie ustalić, czy i kto zakłóca nam system? Okazuje się, że to bardzo trudne.

Wzmacniacz może oddziaływać na nas nawet w promieniu dwóch kilometrów. Dlatego jeśli mamy podejrzenie, że ktoś nam kradnie fale, poinformujmy naszego operatora. On zgłosi sprawę do URE, a specjalna ekipa takie zgłoszenie zbada.

- To pracownicy zespołów wyspecjalizowanych w zwalczaniu zakłóceń, korzystający z informacji przekazanych przez operatorów, lokalizują i doprowadzają do usunięcia źródła potencjalnych zakłóceń. Do tego celu wykorzystywane są Ruchome Stacje Pomiarowe, wyposażone w urządzenia namierzające. Dodam, że pracownicy UKE bazują na posiadanej wiedzy i korzystają z wieloletniego doświadczenia, więc przy pomocy przenośnych odbiorników monitoringowych oraz analizatorów widma, podłączanych do ręcznych anten kierunkowych, trafiają precyzyjnie do miejsca zainstalowania urządzenia zakłócającego - podaje nam szczegóły techniczne takiej akcji Klaudia Kieliszczyk.

Jaka kara grozi osobie, która korzysta ze wzmacniacza?

- W przypadku wykrycia użytkowania wzmacniacza przez osobę lub podmiot nieuprawniony UKE gromadzi stosowny materiał dowodowy oraz zawiadamia policję. Czyn taki podlega każe grzywny w wysokości do 1000 złotych. W przypadku uporczywego działania wymierzona kara może obejmować ograniczenie wolności albo pozbawienie wolności do lat dwóch - informuje Klaudia Kieliszczyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nie działa internet? Może to sąsiad kradnie ci sygnał - Plus Głos Koszaliński

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza