Nie każdy domokrążca to oszust czy złodziej

Piotr Kawałek piotr.kawalek@mediaregionalne.plZaktualizowano 
Tak wygląda identyfikator przedstawiciela handlowego Energetycznego Centrum SA.
Tak wygląda identyfikator przedstawiciela handlowego Energetycznego Centrum SA. Centrum Energetyczne SA
Słupszczanki przepędziły z mieszkania osoby, które podawały się za przedstawicieli Energetycznego Centrum z Radomia, bo uznały je za naciągaczy i złodziei.

Sprawdziliśmy, to nie są oszuści.

Do mieszkania w bloku przy ul. Herbsta w Słupsku zapukał młody mężczyzna i kobieta. Podali się za przedstawicieli Centrum Energetycznego z Radomia. Kobiecie, która im otworzyła drzwi, zaproponowali, że mogą obniżyć jej rachunki za energię elektryczną. Poprosili ją o pokazanie rachun­ków.

W tym momencie zareagowała sąsiadka, która wy­szła ze swojego mieszkania i zaczęła krzyczeć, że to oszuści i żeby kobieta ich przepędziła. Osoby przedstawiające się za przedstawicieli opuścili mieszkanie. W oczach kobiet był to agrument za tym, że na pewno są oszustami. Panie powiązały ich wizytę z ostatnią serią włamań do mieszkań w Słupsku. O sprawie poinformował "Głos Pomorza".

Ta sytuacja miała miejsce kilka dni temu. Sprawdziliśmy najpierw, czy istnieje taki podmiot jak Energetyczne Centrum z Radomia i... okazało się, że tak. Ponadto właśnie teraz przedstawiciele handlowi EC zachęcają słupszczan do zmiany dostawcy energii elektrycznej. Okazało się więc, że to nie byli oszuści. Problem jednak w tym, jak odróżnić legalnego przedstawiciela od oszusta.

- Nasi konsultanci posiadają identyfikatory z logo, nazwą i hologramem firmy oraz danymi osobowymi, które muszą nosić w wido­cznym miejscu - informuje Iga Kopacz z biura prasowego Energetycznego Centrum SA w Radomiu. - Ponadto mają przy sobie tymczasowe pełnomocnictwo firmy, które mogą okazać.

Na pełnomocnictwie również znajduje się imię i nazwisko, zdjęcie przedstawiciela, hologram. Ponadto zaznaczony jest czas ważności pełnomocnictwa.

Energetyczne Centrum SA to firma, która zajmuje się sprzedażą energii elektrycznej i namawia mieszkańców na zmianę dostawcy.

- Łączenie naszej nazwy z serią oszustw jest dla nas przykre i godzi w dobre imię firmy - dodaje I. Kopacz. - Zarzuty, jakoby przedstawiciele firmy, którą reprezentuję, mieli coś wspólnego z ostatnią serią włamań do mieszkań w blokach w Słupsku są całkowicie bezpodstawne. Naszym priorytetem jest jakość obsługi Klientów (również przez naszych przedstawicieli w terenie).

polecane: Afera Amber Gold - liczby, które szokują

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 43

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

k
kaka

akcyza jest zupełnie osobno naliczana i jest zaznaczona na pierwszej stronie faktury przed pierwsza tabelką. Heh. Pozdrawiam

P
Pokus

Historia komentarzy w tym wątku pokazuje dlaczego domokrążcy, to takie zagrożenie dla naszego naiwnego, niechętnie myślącego i mało asertywnego społeczeństwa. Istota problemu zeszła na tor boczny, wszyscy zaczęli deliberować o energii, zapewne zgodnie z intencją redakcji. A tymczasem tytuł artykułu, to: "Nie każdy domokrążca, to oszust czy złodziej". Może skupmy się na domokrążcach?

 

Zacznijmy od tego:

 

W dniu 21.09.2013 o 14:55, chrumek napisał:

Może nie złodzieje, ale oszuści na pewno tak.

 

Ja bym powiedział, że odwrotnie: może nie oszust, ale złodziej na pewno tak. Złodziej czasu. Domokrążca kradnie czas i inne zasoby, podobnie jak podmiot reklamujący się poprzez rozsyłanie spamu drogą elektroniczną oraz tradycyjną (gazetki, reklamówki itp). W przeciwieństwie do tych form reklamy, co do których konsumpcji sami możemy podjąć bardziej lub mniej świadomą decyzję, domokrążca perfidnie zajmuje nasz czas, odrywa od zajęć lub obowiązków, okrada z koncentracji. Dla mnie to wystarczający powód, aby dziada przepędzić.

 

Identyfikator? Logo? Podpisy? A co to za weryfikacja? Ludzie wyłudzają majątki na gębę, na swoją rodzinę, to taki jeden z drugim nie może na identyfikator i legitymację? ;)

 

Dla wszystkich, którzy mimo wszystko nie chcą przegapić okazji do potencjalnie uczciwej i atrakcyjnej oferty - na energię, garnek, wycieczkę do ziemi świętej czy wymianę piecyka - kilka podstawowych rad:

 

Nigdy nie podejmuj decyzji podczas pierwszej wizyty domokrążcy. Zamiast tego, oczekuj, że zostawi wszelkie dokumenty, foldery, regulaminy, formularze, katalogi, wizytówki, namiary na siebie, firmę i będzie otwarty na ponowne spotkanie za dzień lub kilka. W tym czasie, w ciągu kilkunastu minut możesz przeszukać Internet i zrobić rozpoznanie reprezentowanej przez niego firmy, jego nazwiska, telefonu, fragmentów umów; możesz poradzić się bardziej doświadczonego członka rodziny lub znajomego co do atrakcyjności i bezpieczeństwa skorzystania z takiej oferty. Zawsze pytaj o internetowy adres oferty, adres siedziby, telefony kontaktowe. Jeżeli nie znasz bardziej specjalistycznych narzędzi, użyj popularnej wyszukiwarki internetowej do sprawdzenia numeru telefonu, nazwy firmy, naziwska, adresów, opinii i tak dalej.

 

Nigdy nie wpuszczaj delikwenta do domu podczas pierwszej wizyty.

 

Jeżeli domokrążca nie chce zostawić Ci tych wszystkich rzeczy i czasu do namysłu, to każ mu wypier***ać, z zaznaczeniem, że wzywasz policję. Najlepiej, gdyby udało się zrobić delikwentowi zdjęcie i rzeczywiście zgłosić, że krąży taki typ, a nie chce zostawić oferty i papierów prawnych do weryfikacji.

 

A wszystkim, którzy podpisują umowy bez ich czytania, na szybkiego, z anonimowymi ludźmi, bez weryfikacji i analizy - gratuluję, macie na co zasługujecie ;)

U
Uj-0-za

Nocny Kowboj jest ok, grzecznie tłumaczy a chrumek idi...ta sie kompromituje. Chrumek - ty placiles kiedys rachunek z prad czy mamusia oplaca ?

G
Gość

ale po co te zbedne dyskusje

N
Nocny Kowboj

Skończyłem Uniwersytet Gdański. Jeżeli tak, to udowodnił błąd w moich obliczeniach, śmiało czekam.

 

Nie ja tutaj nie potrafię zrozumieć definicji ceny netto. Co dalej upierasz się, że w cenniku pokazują cenę netto z akcyzą?

 

Czekam, aż pokażesz i udowodnisz błąd w moich obliczeniach, jak się komuś coś zarzuca trzeba to umieć udowodnić, więc czekam,

c
chrumek

5 lat Twoich studiów to czas stracony. Gdzie je robiłeś?Na WHSZ? To wiele wyjaśnia,skoro przeliczenie jednej (!) linii z faktury jest dla ciebie niewykonalne.

N
Nocny Kowboj

Nie moja winna, że najprostszych pojęć ekonomicznych zrozumieć nie potrafisz. Jak masz wypłatę czy w twoim przypadku emeryturę czy rentę to masz tam napisaną kwotę brutto czyli z podatkami, a netto to jest to co dostajesz do ręki. Teraz rozumiesz, netto to jest już po odliczeniu podatków czyli to co faktycznie dostajesz z wypłaty, brutto to jest z podatkami. Netto to kwota bez żadnych podatków. Zrozumiał czy dalej nie? To w takim wypadku jakim cudem cena netto może być z akcyzą.

 

A tytułu magistra nie kupiłem, tylko poświęciłem 5 lat studiów by go uzyskać. Musiałem napisać pracę magisterską i ją obronić. Wiesz jak ktoś, kto potrafi czytać definicję przeczyta twoje posty to uśmieje się jak ja teraz. Kiedyś wykształcenie coś znaczyło podobnie jak i teraz i dlatego ty wykształcenia ekonomicznego nie masz, bo zwyczajnie nie rozumiesz podstawowych pojęć i nie potrafisz wykonać bardzo podstawowych obliczeń.

 

 

może jakiegoś Nobla kiedyś dostaniesz. 

 

Ten post najlepiej definiuje twój poziom wiedzy. Dla ciebie to coś co wymaga głębokich studiów i nagrody nobla, żeby zrozumieć czym się różni cena netto od brutto? Człowieku to najbardziej podstawowa definicja, którą rozumie każdy kto kiedykolwiek dostał wypłatę, że nie dostaje na rękę tego co tam ma w kwocie brutto tylko mu to pomniejszają i to co dostaje już bez podatków to kwota netto. To nie jest materiał na Nobla z ekonomii tylko coś czego uczą w szkole podstawowej, no proszę cię... ty tak na serio z tymi bzdurami czy się tylko zgrywasz?

 

Wykształcenie coś znaczy i dlatego ja jako magister Ekonomii nie dam sobie wciskać bzdur, że cena netto ma w sobie akcyzę. No nie przyznam ci racji bo inaczej moje studia i moje wykształcenie byłoby kpiną, gdybym się zgadzał, że w cenę netto z definicji bez podatków jest wliczony podatek akcyzowy.

c
chrumek
W dniu 23.09.2013 o 21:53, Nocny Kowboj napisał:

A ty uważasz, że to jedno i to samo? 

 dobra. kończę. Przekonałeś mnie, że dalsza dyskusja z tobą nie ma sensu. Doktoryzuj się z tej swojej ekonomii. może jakiegoś Nobla kiedyś dostaniesz. Ech... kiedyś wyższe wykształcenie to było coś, a teraz byle Kałboj może je kupić...

c
chrumek
W dniu 23.09.2013 o 21:45, Nocny Kowboj napisał:

 Boże Święty co za człowiek, nie dość że bzdury pisze to jeszcze się przy nich upiera.    Gdzie tutaj jest napisana cena NETTO? 

w punkcie 1.5 tego cennika. Ale ty zaraz napiszesz że zwrot "nie zawiera podatku VAT", to nie to samo co "cena netto", prawda?

N
Nocny Kowboj

Boże Święty co za człowiek, nie dość że bzdury pisze to jeszcze się przy nich upiera.

 

6.1. Tabela cen energii dla odbiorców finalnych
(ceny zawierają podatek akcyzowy).
TABELA CEN ENERGII DLA ODBIORCÓW fINALNyCh
(CENy ZAWIERAJą PODATEK AKCyZOWy)
 

 

Gdzie tutaj jest napisana cena NETTO? CENA NETTO NIE ZAWIERA AKCYZY EKONOMICZNY ANALFABETO. W CENNIKU JEST NAPISANE "TABELA CEN ENERGII DLA ODBIORCÓW fINALNyCh

(CENy ZAWIERAJą PODATEK AKCyZOWy)"
 
GDZIE TUTAJ MASZ NAPISANE CENNA NETTO, zawierająca podatek akcyzowy? Nie ma słowa o cenie NETTO bo cena NETTO nie może zawierać podatków!!!!!!!!!!!!!
 
TY SIĘ CZŁOWIEKU Z KAŻDYM POSTEM KOMPROMITUJESZ CORAZ BARDZIEJ!
N
Nocny Kowboj

 

akcyza jest już wliczona w cenę netto energii. 

 

:D  :D  :D  :D  WIESZ CZYM JEST CENA NETTO? OD KIEDY PODATEK AKCYZOWY JEST WLICZANY DO CENY NETTO? WIDZĘ Z KIM ROZMAWIAM, ŻEBYŚ TY CHOCIAŻ SPRAWDZIŁ TO CO PISZESZ... 

 

Aktualnie obowiązujące stawki akcyzy na niektóre wyroby akcyzowe wynoszą w przypadku:

benzyny silnikowej - 1.565,00 zł/1.000 l,oleju napędowego - 1.196,00 zł/1.000 l,gazów skroplonych do napędu silników spalinowych - 695,00 zł/1.000 kg,biokomponentów stanowiących samoistne paliwa - 1.196,00 zł/1.000 l,energii elektrycznej - 20,00 zł/1 MWh,alkoholu etylowego - 4.960,00 zł/1 hl 100% vol.,piwa - 7,79 zł od 1 hektolitra za każdy stopień Plato gotowego wyrobu,wina - 158,00 zł/1 hl gotowego wyrobu,papierosów - 188 zł za każde 1.000 sztuk i 31,41% maksymalnej ceny detalicznej,samochodów osobowych o poj. silnika powyżej 2000 cm3 - 18,6% podstawy opodatkowania; pozostałych samochodów osobowych - 3,1% podstawy opodatkowania.

 

"Netto” w ekonomii oznacza „po potrąceniach”. Cena netto jest więc ceną po potrąceniu podatków, lub innymi słowy, przed ich naliczeniem

 

Acha, tak akcyza czyli podatek akcyzowy jest podatkiem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! i zaliczamy ją do gamy podatków pośrednich. Magister Ekonomii pozdrawia.

 

 

Ułatwię wam to i pokaże obliczenia: Cena 0,2714 zł netto za kWh to już cena po obniżkach. 

 

Nie można zapłacić 0,14 gorsza, więc zaokrągla się to w górę czyli odbiorca domowy płaci 0,28 gorszy za kWh.

 

I teraz: najprostsza metoda jak wymnożyć 23% VAT, mnożymy daną liczbę przez 1,23.

 

I tak:

0,28 zł x 1,23 = 0,3444 gorszy. Nie możemy zapłacić 0,444 gorsza, więc ponownie idzie zaokrąglenie w górę do 0,35 groszy.

 

I teraz należy doliczyć akcyzę 20 zł za 1 MWh czyli 2 gorsze za kWh.

 

Do ceny 0,35 dodajemy 2 gorsze akcyzy, wychodzi brutto 0,37 groszy. 

c
chrumek
W dniu 23.09.2013 o 20:59, Nocny Kowboj napisał:

Proszę wskazać mi punkt, w którym tam jest napisane, że jest tam wliczona akcyza. Akcyza nie jest wliczona w cenie VAT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Akcyza doliczana jest do ceny VAT i zawiera ją LPG, CNG, Benzyna. Olej Napędowy i kWh. Podziel to co płacisz przez liczbę kilowatogodzin i wychodzi twoje bzdurne 0,3338 zł?  0,2714 to obliczeń zaokrąglają w górę, a nie w dół. Czyli 28 groszy x 23% Vat wychodzi 34,44 i do tego należy dodać akcyzę.  Proszę wskazać punkt, w którym jest napisane, że nie ma opłaty handlowej. Przejrzałem dokument, nie ma w nim ani słowa o tym.

akcyza jest już wliczona w cenę netto energii. a o opłacie handlowej nie ma ani słowa w Taryfie z prostego powodu - BO JEJ SIĘ NIE NALICZA!!!

W taryfie nie ma też słowa o kosztach umorzenia świadectw pochodzenia energii (tzw. certyfikaty zielone, czerwone, żółte i białe) - ale to że nie ma w dokumencie takiego zapisu nie oznacza, że te opłaty dodatkowo się dolicza. 

Jeżeli do swojej analizy bierzesz fakturę za okres przed 1 lipca 2013 roku - to rzeczywiście będziesz miał ceny wyższe, bo Energa OBNIŻYŁA CENY od 1 lipca o ok. 5%. 

Ale Ty tego nie zrozumiesz '"magistrze ekonomii".

N
Nocny Kowboj

i w szczegółach: cena energii w G11 wynosi 0,2714zł/1 kWh netto, czyli 0,3338zł z vat. cena ta zawiera akcyzę, prawa majątkowe. 37 gr, o których pisze powyżej Kałboj - to zwykła bzdura. Na dowód - link do cennika na stronie Energa

Proszę wskazać mi punkt, w którym tam jest napisane, że jest tam wliczona akcyza. Akcyza nie jest wliczona w cenie VAT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Akcyza doliczana jest do ceny VAT i zawiera ją LPG, CNG, Benzyna. Olej Napędowy i kWh. Skąd ten durny pomysł, żeby akcyza zwierała się w cenie VAT? Niepojęte dla mnie jako magistrowi Ekonomi jest to, jakim cudem ktoś wpadł na tak idiotyczny pomysł, że jak pomnoży cenę netto raz VAT to będzie się zawierać w tym akcyza i prawa majątkowe? No naprawdę, tak idiotycznej argumentacji to ja jeszcze nie słyszałem, ani nie widziałem. Tak się spytam, WIESZ CZYM SIĘ RÓŻNI PODATEK VAT OD AKCYZY? I CZYM JEST CENA NETTO?  JAKIM CUDEM W CENIE NETTO POMNOŻONEJ RAZY PODATEK VAT MOŻE SIĘ ZAWIERAĆ AKCYZA I PRAWA MAJĄTKOWE? NO SORRY, ALE JESTEŚ EKONOMICZNYM ANALFABETĄ  Podziel to co płacisz przez liczbę kilowatogodzin i wychodzi twoje bzdurne 0,3338 zł? 

 

0,2714 to obliczeń zaokrąglają w górę, a nie w dół. Czyli 28 groszy x 23% Vat wychodzi 34,44 i do tego należy dodać akcyzę. 

 

 G11 NIE MA żadnych więcej opłat związanych ze sprzedażą energii elektrycznej (a więc dodatkowe 10zł Kałboja, to też kit wciskany przez pracowników firm konkurencyjnych).

Proszę wskazać punkt, w którym jest napisane, że nie ma opłaty handlowej. Przejrzałem dokument, nie ma w nim ani słowa o tym.

 

 

." Międzynarodowa agencja ratingowa Fitch uważa, że wprowadzenie podatku akcyzowego 20 zł za 1 MWh energii pogorszy sytuację finansową producentów energii, a spowolnienie prywatyzacji osłabi wiarygodność kredytową spółek energetycznych w ogóle, napisała agencja w aktualizacji raportu o polskiej energetyce w środę. Od 26 marca wytwórcy energii elektrycznej obciążeni są podatkiem akcyzowym 2 grosze za 1 KWh,"

 

Cytat jakby ktoś nie wiedział skąd to się bierze, akcyza do kWh doliczana jest od 2003 roku.

 

 

 

c
chrumek
W dniu 23.09.2013 o 18:06, Nocny Kowboj napisał:

Na fakturze masz cenę netto 28 gorszy, musisz dodać 23% VATu plus akcyzę w wysokości 2 gorszy. Wychodzi 37 groszy brutto. Cwaniaki Z Energii doskonale wiedzą, że większość ludzi nie potrafi obliczyć ceny netto i że idioci będą wierzyć, że płacą 28 brutto, nie mając bladego pojęcia, że trzeba dodać VAT i akcyzę. Co do opłaty handlowej weź swoją sumę jako płacisz za prąd, podziel to przez 37 groszy brutto i zawsze zostaje 10 złotych. To, że nie ma wyszczególnionej opłaty handlowej, to nie znaczy, że jej nie ma. Na fakturze tak samo podają cenę netto za kWh, a nie cenę brutto, bo cenę brutto trzeba podawać tylko w przypadku firm. Dla pożytecznych idiotów nie odróżniających ceny brutto od netto napisze się 28 groszy netto i tak większość uwierzy, że płaci 28 groszy. Teraz niech każdy weźmie swoją fakturę za prąd i podzieli kwotę jaką płaci przez 37 groszy razy zużycie kWh i tak jakoś dziwnym trafem zostaje za miesiąc 10 złotych opłaty handlowej, której Energa raczy nie uwzględniać w fakturze VAT. Jeżeli jesteś pracownikiem energii to masz zniżki i nie płacisz opłaty handlowej. Cena 37 gorszy brutto za kWh jest już po obniżkach energii, z resztą nie musisz mi wierzyć na słowo, możesz sam sprawdzić. Znajdź swoją cenę netto wymnóż przez podatek VAT i dodaj 2 grosze akcyzy i będziesz miał cenę brutto. To, że nie jesteś na tyle inteligentny i nie masz odpowiedniej wiedzy, żeby obliczyć cenę brutto jaką płacisz za kWh to nie powód, żeby osobę która w przeciwieństwie do ciebie to potrafi bo np: jest magistrem ekonomii wyzywać od kłamców!!!

wiesz co to jest Taryfa dla gospodarstw domowych zatwierdzana przez URE? To się lepiej nie ośmieszaj. Gdyby Energa ukryła na fakturze chociaż 1 grosz, zapłaciłaby karę w wysokości rocznej dotacji na Czarnych. A jakoś nie płaci. A cena na fakturze ZAWIERA już akcyzę. Też mówi o tym Taryfa.

Teraz już wiem, dlaczego mamy kryzys w kraju - przy takim poziomie kształcenia magistrów ekonomii już mnie to nie dziwi.
N
Nocny Kowboj

Na fakturze masz cenę netto 28 gorszy, musisz dodać 23% VATu plus akcyzę w wysokości 2 gorszy. Wychodzi 37 groszy brutto.  Cwaniaki Z Energii doskonale wiedzą, że większość ludzi nie potrafi obliczyć ceny netto i że idioci będą wierzyć, że płacą 28 brutto, nie mając bladego pojęcia, że trzeba dodać VAT i akcyzę. 

 

Co do opłaty handlowej weź swoją sumę jako płacisz za prąd, podziel to przez 37 groszy brutto i zawsze zostaje 10 złotych. To, że nie ma wyszczególnionej opłaty handlowej, to nie znaczy, że jej nie ma. Na fakturze tak samo podają cenę netto za kWh, a nie cenę brutto, bo cenę brutto trzeba podawać tylko w przypadku firm. Dla pożytecznych idiotów nie odróżniających ceny brutto od netto napisze się 28 groszy netto i tak większość uwierzy, że płaci 28 groszy.

 

Teraz niech każdy weźmie swoją fakturę za prąd i podzieli kwotę jaką płaci przez 37 groszy razy zużycie kWh i tak jakoś dziwnym trafem zostaje za miesiąc 10 złotych opłaty handlowej, której Energa raczy nie uwzględniać w fakturze VAT. Jeżeli jesteś pracownikiem energii to masz zniżki i nie płacisz opłaty handlowej.

 

Cena 37 gorszy brutto za kWh jest już po obniżkach energii, z resztą nie musisz mi wierzyć na słowo, możesz sam sprawdzić. Znajdź swoją cenę netto wymnóż przez podatek VAT i dodaj 2 grosze akcyzy i będziesz miał cenę brutto. 

 

To, że nie jesteś na tyle inteligentny i nie masz odpowiedniej wiedzy, żeby obliczyć cenę brutto jaką płacisz za kWh to nie powód, żeby osobę która w przeciwieństwie do ciebie to potrafi bo np: jest magistrem ekonomii wyzywać od kłamców!!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3