Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie lekceważ grypy. Poznaj najpopularniejsze objawy i sposoby reagowania

Paula Goszczyńska
pixabay.com
W całym kraju szerzy się epidemia grypy. Często bagatelizowane przez nas objawy mogą być naprawdę groźne. Sprawdź, jak być czujnym

Wirus grypy opanował cały kraj. W ciągu kilku dni zmarły cztery osoby i wielu mówi już o epidemii. „W okresie od 8 do 15 lutego 2018 roku zarejestrowano w Polsce ogółem 271 777 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność wynosiła 88,4 na 100 tysięcy ludności. Odnotowano 4 zgony z powodu grypy” - poinformował na stronie internetowej Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.

Przeziębienie a grypa - jak odróżnić?

Na samym początku warto nauczyć się rozpoznawać różnicę pomiędzy zwykłym przeziębieniem i gorszym samopoczuciem a grypą. Pierwszym charakterystycznym symptomem będzie katar. W przypadku przeziębienia jest on zazwyczaj mocno nasilony, podczas grypy również może wystąpić (choć nie musi), ale w słabszym stopniu.

Istotne jest to, że w przeciwieństwie do lekkiego przeziębienia grypa atakuje mocno i nagle - jest w stanie odebrać nam wszelkie siły w zaledwie kilka godzin. Do typowych objawów wywołanych przez ten wirus należą bóle mięśni, gardła i głowy, podniesiona temperatura i dreszcze, silne poczucie zmęczenia oraz niejednokrotnie jadłowstręt. Taki stan trwa zazwyczaj minimum tydzień, a może się utrzymywać znacznie dłużej. U osób w starszym wieku może gorączka może się nie pojawić, a jedynymi symptomami będą zmęczenie, osłabienie i utrata apetytu.

Na następnej stronie zobacz, jak postępować podczas grypy

Izoluj się!

Jeżeli podejrzewamy, że to wirus grypy nas zaatakował, starajmy się nie panikować. Pamiętajmy, że w takich przypadkach złym pomysłem będzie przebywanie w dużych skupiskach ludzi. Lepiej odizolujmy się i spędźmy trochę czasu w domu.

Odpoczynek i leczenie objawowe grypy powinno odbywać się w przypadkach niepowikłanych w warunkach domowych nie tylko ze względu na dobro chorego, ale także na izolację od innych osób, które w ten sposób unikną infekcji i nie przyczynią się do jej szerzenia. Dlatego jeżeli niezbędna będzie wizyta lekarska, warto zdecydować się na domową. Odbędzie się to z korzyścią dla nas i dla innych - ośrodki zdrowia wypełnione są obecnie osobami roznoszącymi wirusy, co tylko pogorszy nasz stan.

Kolejnym ważnym, często bagatelizowanym aspektem jest zakaz odwiedzin chorych w szpitalu. Osoby z zewnątrz przynoszą wirusy, co dla wielu osłabionych już pacjentów może być bardzo niebezpieczne. Wiele lecznic na terenie kraju w ostatnich dniach zdecydowało się na wprowadzenie tego typu zakazu.

Na następnej stronie poznaj domowe sposoby walki z grypą

Poznaj domowe sposoby

W walce z przeziębieniem i grypą niezwykle ważna jest odpowiednia dieta. Przede wszystkim sięgajmy po warzywa i owoce. Stosujmy miód, sok malinowy do herbatek oraz czosnek do potraw. Ten ostatni ma silne właściwości bakteriobójcze, wirusobójcze oraz uodparniające. Świetnie sprawdzi się również „magiczna” mieszanka, czyli gorąca woda z malinami i dwiema lub trzema szczyptami galgantu. Galgant to unikatowa przyprawa z grupy imbirowatych, ale ma znacznie szersze zastosowanie i w znakomity sposób mobilizuje organizm do walki z infekcją. Polecana jest również dzika róża, jako naturalne źródło bioflawonoidów i witaminy C. Warto też włączyć owoce czarnego bzu - zaczniemy się dość intensywnie pocić.

Na następnej stronie zobacz najczęstsze powikłania pogrypowe

Zabójcze powikłania

Jeśli jednak słabsze samopoczucie nie ustępuje lub wręcz się pogarsza, warto już po kilku dniach zasięgnąć porady lekarza. Grypa sama w sobie nie jest groźna, jednak powikłania mogą prowadzić nawet do śmierci.

Powikłania mogą się pojawić między innymi ze strony układu oddechowego, układu krążenia, ośrodkowego układu nerwowego, ale i ze strony innych narządów. Profesor Siudak informuje, że sam przebieg i leczenie grypy w większości przypadków nie pozostawiają trwałych skutków choroby i to często usypia naszą czujność. - U części chorych niemniej może on być powikłany, w szczególności u pacjentów podwyższonego ryzyka: starszych, z chorobami serca, niewydolnością krążenia, astmą oskrzelową oraz zaburzeniami odporności. Opublikowane w 2016 roku badanie obserwacyjne na populacji brytyjskiej chorych z niewydolnością krążenia wykazało 30-procentową redukcję hospitalizacji z powodu zaostrzenia chorób serca u pacjentów, którzy zostali wcześniej zaszczepieni na grypę - mówi profesor. - Ponieważ zaostrzenie istniejącej już niewydolności krążenia zwiększa ryzyko nawet zgonu, u chorych tych powinno się zalecać coroczne szczepienia - dodaje.

W jaki sposób atakuje choroba?

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy grypy. Choroba atakuje górne lub dolne drogi oddechowe. Do zakażenia wirusem dochodzi drogą kropelkową, w związku z czym bardzo łatwo zakazić się tą chorobą od osoby chorej. Wyróżnia się 3 główne typy grypy: A, B oraz C. Typ A może występować zarówno u ludzi, jak i zwierząt. Z epidemiologicznego punktu widzenia jest też najgroźniejszy, ponieważ może wywoływać epidemie i pandemie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nie lekceważ grypy. Poznaj najpopularniejsze objawy i sposoby reagowania - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza