Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie ma zgody w sprawie obsady najważniejszych unijnych stanowisk. Dogrywka szczytu w Brukseli

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
original transmission reference:
Walka o obsadę stanowiska przewodniczącego Komisji Europejskiej. Ostry sprzeciw wobec kandydatury Fransa Timmermansa.

Nocne rozmowy w Brukseli w sprawie obsady najważniejszych unijnych stanowisk nie przyniosły rezultatów.

Po konsultacjach z szefami wielu delegacji Donald Tusk, szef Rady Europejskiej rozpoczął o piątek rano drugą rundę rozmów. Celem jest wybór przewodniczącego Komisji Europejskiej.

Frans Timmermans, główny kandydat na to stanowisko napotyka jednak opór, przeciwni są mu między innymi kraje Grupy Wyszehradzkiej i Włochy. Politycy Polski, Węgier i Rumunii sprzeciwiają się sposobowi, w jaki Timmermans, weteran polityki brukselskiej, egzekwuje politykę unijną w zakresie praworządności. Szef węgierskiej dyplomacji napisał na Twitterze, że kandydatura Timmermansa jest „absolutnie nie do przyjęcia”.

Polski premier Mateusz Morawicki powiedział, że Timmermans nie jest kandydatem kompromisu, dzieli Europę i nie rozumie Europy Wschodniej. Dlatego, zdaniem Morawieckiego, Unia Europejska powinna znaleźć innego kandydata.

Podobna jest opinia o Timmermansie czeskiego premiera Andreja Babisza.

Popierają go za to: niemiecka kanclerz Angela Merkel, prezydent Francji Emmanuel Macron, premier Holandii Mark Rutte i szef hiszpańskiego rządu Pedro Sanchez. Ci politycy na niedawno zakończonym szczycie krajów grupy G20 w Osace uzgodnili, że Timmermans powinien zostać przewodniczącym Komisji Europejskiej.

Komisja Europejska wypracowuje unijne przepisy, nadzoruje budżety krajów członkowskich, egzekwuje traktaty UE i negocjuje międzynarodowe umowy handlowe.

Kandydatem centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowe (EPP) jest z kolei niemiecki polityk Manfred Weber. Wielu zarzuca mu braku doświadczenia, bo nigdy nie piastował wysokich stanowisk. Jest on kandydatem w ramach procedury „Spitzenkandidat” (główny kandydat), którą Parlament Europejski popiera jako demokratyczny sposób odzwierciedlający wyniki wyborów europejskich. Choć EPL zdobyła najwięcej głosów w majowych wyborach, to nie ma większości, z kolei francuski prezydent Emmanuel Macron jest jednym z zagorzałych przeciwników systemu „Spitzenkandidat”. Procedura „Spitzenkandidat” została zainicjowana przez parlament w 2014 r.. Jej utrzymanie jej celem wielu europosłów. Ale prezydent Macron podkreśla potrzebę mianowania dwóch mężczyzn i dwóch kobiet na cztery kluczowe stanowiska.

Przepisy unijne wymagają, aby najwyższe nominacje osiągnęły równowagę geograficzną, uwzględniając kraje duże i małe oraz płeć. Polityk EPP, łotewski premier Krisjanis Karins, powiedział, że na najwyższych stanowiskach musi być równowaga - geograficzna, polityczna i pod względem płci. -Zobaczmy, jak daleko zajdziemy, ale ta równowaga, której jeszcze nie widzę, krystalizuje się.
Najważniejsze nominacje unijne- zwłaszcza na szefa Komisji Europejskiej- zaostrzają nie tylko rywalizację narodową, ale także rywalizację między Radą Europejską a Parlamentem Europejskim, który jest jedyną instytucją UE wybieraną bezpośrednio.

Zdaniem agencji Reuters, która powołuje się na brukselskich dyplomatów, Frans Timmermans – który wciąż ma duże poparcie- będzie przewodniczącym Komisji.

Według Bloomberga, liberalny premier Belgii Charles Michel zastąpi Tuska na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej, a szefem polityki zagranicznej zostanie centroprawicowy polityk bułgarski Mariya Gabriel. Natomiast faworytem do objęcia funkcji prezesa Europejskiego Banku Centralnego(EBC) po Mario Draghim, jest Jens Weidmann, szef niemieckiego Bundesbanku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nie ma zgody w sprawie obsady najważniejszych unijnych stanowisk. Dogrywka szczytu w Brukseli - Portal i.pl

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza