Nie masz maseczki? Lepiej załóż. Policja zapowiada kolejne kontrole

Aleksander Radomski
Aleksander Radomski
Prawie dwieście interwencji, kilkanaście mandatów karnych i wniosek o ukaranie do sądu. Od ostatniego weekendu sypią się pouczenia ze strony policji za brak maseczek. Funkcjonariusze razem z sanepidem pouczają i rozdają maseczki. Kontrolować będą również w ten weekend.

Nikt nie ukrywa, że wzmożone kontrole to efekt rozluźnienia w zachowywaniu środków ostrożności w czasie, kiedy wrasta liczba zachorowań w regonie. W związku z nieprzestrzeganiem przepisów i zaleceń sanitarnych policja bardziej upomina niż karze. W ostatni weekend przeprowadzono blisko setkę maseczkowych interwenci, z czego 90 osób pouczono. Troję ukarano mandatami. Podobnie było w środku tygodnia. We wtorek z 59 przypadków, mandatów było już 10 mandatów i jeden wniosek o ukaranie do sądu. W większości przypadków maseczkę, zamiast zakrywać nos i usta wisiały na brodzie lub schowane były w kieszeniach, lub w torebce. Co ciekawe, najbardziej zdyscyplinowani byli pasażerowie 17 miejskich, skontrolowanych autobusów. Policja nie ujawniła w nich żadnych nieprawidłowości.

Dzień później kontrolowano też galerie handlowe. 59 osób pouczono, a mandatami ukarano pięć. W czwartek ustecka policja i sanepid upominał turystów i rozdawał maseczki.

- Wobec osób, które nie stosują się do zaleceń i przepisów sanitarnych, policjanci interweniują codziennie i nadal będą to robić - podkreśla sierż. sztab. Monika Sadurska, oficer prasowy KMP Słupsk. - W najbliższych dniach na terenie całego powiatu należy spodziewać się większej ilości kontroli. Nasze wzmożone działania podyktowane są widocznym rozluźnieniem społecznym. My stale powtarzamy o konsekwencjach nie tylko prawnych, a przede wszystkim zdrowotnych. Regularnie prowadzimy różnego rodzaju działania profilaktyczne. Za niestosowanie się do obowiązujących przepisów policjanci mogą zwrócić uwagę, pouczyć, ukarać mandatem karnym w wysokości do 500 zł lub skierować wniosek o ukaranie do sądu. Osoby, które rażąco lekceważą przepisy, muszą liczyć się właśnie z konsekwencją otrzymania mandatu czy rozstrzygnięcia sprawy w sądzie.

Przypomnijmy, że nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni – ale tylko pod warunkiem, że możemy zachować dystans. Maseczki są konieczne w sklepach, urzędach, kościołach, autobusach czy tramwajach. Na rządowych stronach internetowych informujących na temat koronowirusa można przeczytać, że jeśli w przestrzeni otwartej mamy możliwość zachowania dwóch metrów odległości od innych, to nie musimy zasłaniać ust i nosa. Możesz więc spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki – ale tylko wtedy, gdy zachowasz odpowiedni dystans społeczny.

Według piątkowego raportu sanepidy, liczba zachorowań w województwie pomorskim od 14 marca wyniosła 1067. Z powodu Sars-CoV-2 zmarło 39 osób z Pomorza, a 697 wyzdrowiało. Sanepid poinformował o 41 nowych przypadkach. W powiecie słupskim odnotowano jeden nowy przypadek. Podobnie w powiecie lęborskim.

Liczba zakażeń z ogniska, którym jest zakład Mowi w Dunionowie, nie zmieniła się i wynosi 38 przypadków, z czego 29 to pracownicy.

Zobacz także: Czy wrócą obowiązkowe maseczki?

Wideo

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
8 sierpnia, 17:16, Gość:

ja mam w dup.i.e tępych psów czekających tylko emerytury. Mi chodzi o zdrowie dlatego nosimy maski i przyłbice. Psy to nam mogą obc.ią.gnąć co najwyżej

8 sierpnia, 23:17, Krejzi Zdzichu:

widać, że nie wiele rozumiesz z tego co się odbywa, dlatego Twoje hwdp nie jest przekonywujące

jak tam mieszkanie już przyznali ćwoku ?

G
Gość

Cieszę się że społeczeństwo zrzuca łuski z oczu.Tydzień temu w komentarzach do artykułu o podobnej tematyce byłem uważany za wrogiego ludzkiemu bezpieczeństwu.Nadal uważam że politycy manipulują strachem i robią wszystko aby zniewolić naród...

G
Gość
8 sierpnia, 23:27, Gość:

Z tytułu tego artykułu wynika, że maseczka chroni... przed mandatem...

heh, dokładnie.

G
Gość

Wkrótce w tym kraju mandat będzie groził za oddychanie...

Blisko nam już do losu tubylców w Palestynie.

G
Gość

Z tytułu tego artykułu wynika, że maseczka chroni... przed mandatem...

K
Krejzi Zdzichu
8 sierpnia, 17:16, Gość:

ja mam w dup.i.e tępych psów czekających tylko emerytury. Mi chodzi o zdrowie dlatego nosimy maski i przyłbice. Psy to nam mogą obc.ią.gnąć co najwyżej

widać, że nie wiele rozumiesz z tego co się odbywa, dlatego Twoje hwdp nie jest przekonywujące

G
Gość

"PILNE! Zmiana przepisów ws. zakrywania nosa i ust to zagrożenie dla życia i zdrowia. Zawiadomienie do prokuratury ws. popełnienia przestępstwa przez rząd

Od soboty (8.08.2020) obowiązują nowe przepisy w sprawie zasłaniania nosa i ust. Z opublikowanego w Dzienniku Ustaw rozporządzenia Rady Ministrów z 7 sierpnia 2020 zniknął zapis zwalniający z tego obowiązku osoby, które nie mogą zakrywać twarzy ze względu na stan zdrowia. Został tylko zapis o całościowych zaburzeniach rozwoju, zaburzeniach psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim oraz trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa. Oznacza to, że od soboty, w ponad 30 stopniowym upale, usta i nos muszą zakrywać np. chorzy na astmę, POCHP, po zawałach, cierpiący na choroby serca, krążenia, ciśnieniowcy.

Nakaz nie dotyczy wyłącznie pomieszczeń zamkniętych. Dotyczy również dróg i placów, cmentarzy, parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych, ogrodów zabytkowych, plaż, miejsc postoju pojazdów i parkingów leśnych o ile nie zostanie zachowana odległość co najmniej 1,5 m od przebywających w tych miejscach osób. W powiatach, które minister Szumowski już zakwalifikował lub zakwalifikuje w przyszłości jako „czerwone”, nakaz zasłaniania nosa i ust obowiązuje w przestrzeni publicznej bez względu na dystansowanie.

To, co zrobił rząd, jest zagrożeniem dla zdrowia i życia setek tysięcy Polaków. To już nie są żarty! Piotr Wielgucki (Matka Kurka) przygotował zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez członków Rady Ministrów. To gotowiec, w którym należy tylko wpisać swoje dane oraz opis przypadku zdrowotnego. Można załączyć dokumentację medyczną, ale nie jest to konieczne. Wzór pisma znajdziecie TUTAJ.

Matka Kurka przygotował też wzór maila do prokuratury. Pismo można również wysłać pocztą..."

https://wprawo.pl/pilne-zmiana-przepisow-ws-zakrywania-nosa-i-ust-to-zagrozenie-dla-zycia-i-zdrowia-zawiadomienie-do-prokuratury-ws-popelnienia-przestepstwa-przez-rzad/?fbclid=IwAR0Jwm4nVPxgdqrAWHNbI3MjKmjLAxUq_BXrKMQoYvXVya6ZwJXzKz0LkdE

G
Gość

"Karanie za brak maseczki niezgodne z konstytucją. Tak zdecydował sąd

Sąd Rejonowy w Kościanie uznał, że konstytucja nie pozwala ukarać za złamanie nakazu zakrywania ust i nosa, a także zakazu przemieszczania się - pisze "Rzeczpospolita".

Jak czytamy, w kwietniu policja chciała ukarać mężczyznę, który jechał na rowerze i nie zasłonił ust oraz nosa. Ten jednak mandatu nie przyjął i otrzymał wezwanie na komisariat. Tam dowiedział się, że usłyszy zarzut złamania zakazu przemieszczania się.

Sprawa trafiła do Sądu Rejonowego w Kościanie. Sędzia odmówiła jednak wszczęcia postępowania, powołując się - jak pisze dziennik - na wolność poruszania z art. 52 konstytucji, a w kwestii maseczek – na wyrażoną w art. 31 zasadę proporcjonalności ograniczania praw i swobód. "Rozporządzenie nie może być podstawą ograniczenia tej wolności, należy to uczynić ustawowo – stwierdził sąd, art. 54 kodeksu wykroczeń, uznając w tym wypadku za blankietową normę" - podaje "Rzeczpospolita".

Kary za brak maseczki

Z danych policji wynika, że do tej pory funkcjonariusze w związku z brakiem maseczki pouczyli 55 tys. osób, prawie 14 tys. ukarali mandatem karnym, w prawie 6 tys. przypadków skierowali wnioski o ukaranie do sądu.

Biorąc pod uwagę, że wysokość mandatu to 500, to łączna suma wystawionych kar wyniosła prawie 7 mln zł. Ale to nie wszystko: zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, osobom, które nie przestrzegają obostrzeń i przepisów, (np. właścicielom sklepów) inspektor sanitarny może wymierzyć karę od 5 do 30 tys. zł."

https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/prawo-i-podatki/kary-za-brak-maseczki-niezgodne-z-konstytucja/y1bvllh?fbclid=IwAR2GgApEmcKFEwxg-_t8T59bEFdM0RfYccebPnVTSTv6PZSIbyNj9TzfvkA

p
piotr mieczyslaw

rozluznienie - niektorym sni sie powrot do czasow zamordyzmu - tak malymi kroczkami do celu bezobjawowo,ale skytecznie morda w kubel.

Pare miesiecy temu karano za zakrywanie twarzy teraz za brak zakrytej jaby ....

K
Ka

maseczki, klną gowniarze co chwile kur... i zadnych mandatow nie ma , panstwo no prawie kompletnie nie dziala ,no a jak mafia pelowska by rzadzila to juz calkiem [wulgaryzm] w bialy dzien by byla

Dodaj ogłoszenie