Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie pakuj się do trumny, zrób cytologię

Ilona Stec
Hasło zachęca kobiety do badań cytologicznych, które mogą uratować im życie. Niestety, niewielki odsetek kobiet bada się.

Plakat z otwartą trumną zwyciężył w ogólnopolskim konkursie dla młodzieży organizowanym w ramach programu "Mam haka na raka" propagującego profilaktykę antynowotworową. Program firmuje Polska Unia Onkologii.

Rak szyjki macicy jest w Polsce drugim pod względem częstości występowania nowotworem u kobiet. Zarówno współczynnik zachorowalności, jak i zgonów z powodu tej choroby należy do najwyższych w Europie.

To niechlubne przodownictwo spycha Polskę do grona najbardziej zacofanych krajów europejskich, w których rak szyjki macicy jeszcze zabija. Co roku zapada na tę chorobę około 4 tysięcy Polek. 2 tysiące kobiet każdego roku z powodu raka szyjki umiera. Statystycznie 5 Polek dziennie. Ich bliscy tracą matki, żony, córki, siostry. - Tych dramatów można by uniknąć, gdyby kobiety chciały się badać - twierdzą specjaliści.

W większości krajów europejskich rak szyjki macicy wykrywany jest w takim stadium, w którym można go skutecznie leczyć. To jeden z nielicznych nowotworów, który można całkowicie wyleczyć. Pod warunkiem, że zostanie zdiagnozowany bardzo wcześnie. To właśnie umożliwiają badania cytologiczne.
Od kilku lat w Polsce wdrażane są programy wczesnego wykrywania raka szyjki macicy i raka piersi. Kobiety w określonych grupach wiekowych objęte są profilaktycznymi badaniami cytologicznymi i mammograficznymi, wykonywanymi. Korzystają z tej możliwości jednak bardzo niechętnie.

Szczególnie niepokojąco przedstawiają się statystyki dotyczące badań cytologicznych. Z imiennych zaproszeń rozsyłanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia do kobiet skorzystało zaledwie kilkanaście procent.

- Najniższy odsetek wykonywanych badań cytologicznych odnotowywany jest wśród kobiet ze wsi i z mniejszych miejscowości - mówi Małgorzata Koszur, rzeczniczka szczecińskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Kampania pod hasłem "Nie pakuj się do trumny, zrób cytologię" ma pomóc w przekonaniu kobiet do tego, by zaczęły dbać o własne zdrowie.
Główną przyczyną raka szyjki jest zakażenie pewnymi typami wirusa brodawczaka - HPV. Mogą one powodować nieprawidłowy rozwój komórek i w - efekcie tego - zmiany nowotworowe.

Badanie cytologiczne nie zapobiega zakażeniu wirusem HPV, mogą temu zapobiec tylko dostępne od niedawna szczepionki. Regularne badanie natomiast jest skutecznym sposobem wykrywania zmian komórkowych w szyjce macicy, które mogą stanowić wczesne stadium raka.

Pamiętajmy, rak szyjki nazywany jest cichym zabójcą. Może rozwijać się przez długie lata nie dając żadnych objawów. W Polsce często wykrywany jest w zaawansowanych stadiach, wówczas gdy kobieta zaczyna odczuwać dolegliwości związane z chorobą. W takiej fazie może być już za późno na ratunek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza