Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie płacisz czynszu? Możesz skomplikować sobie życie

Zbigniew Marecki : [email protected]
Czynsz warto więc płacić m.in. dlatego, że wówczas możemy liczyć na remonty mieszkania i budynku.
Czynsz warto więc płacić m.in. dlatego, że wówczas możemy liczyć na remonty mieszkania i budynku. sxc.hu
Jeśli nie płacisz czynszu za najem mieszkania komunalnego lub socjalnego, możesz skomplikować życie nie tylko sobie, ale i swojej rodzinie.

Gdy podpiszemy umowę na najem mieszkania komunalnego lub socjalnego, to od razu zaczyna się obowiązek comiesięcznego opłacania czynszu, który wpłacamy do kasy administratora lub na konto właściciela budynku.

- W przypadku Słupska najemcy płacą czynsz do kasy Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej lub na konto Urzędu Miasta, bo tam trafiają wszystkie pieniądze z tytułu czynszu. Dopiero potem otrzymujemy część tych pieniędzy, które przeznaczamy na remonty. Im mniej osób płaci czynsz, tym mniejszy procent pieniędzy otrzymujemy na sfinansowanie planowanych remontów - tłumaczy Aleksandra Podsiadły, rzecznik prasowy PGM w Słupsku.

Zatem czynsz warto więc płacić m.in. dlatego, że wówczas możemy liczyć na remonty mieszkania i budynku.

- Jeśli najemca zalega z płatnościami, to może liczyć tylko na naprawy w przypadku awarii. Nie będziemy natomiast realizować jego wniosków zmierzających do podniesienia standardu mieszkania. Wtedy może na przykład wymieniać podłogę na własny koszt - dodaje Aleksandra Podsiadły.

O wiele gorzej jest, gdy najemca zaczyna się spóźniać z płaceniem czynszu lub całkowicie przestaje go płacić.

- Generalnie teraz obowiązuje zasada, że po trzech miesiącach niepłacenia czynszu od razu rozpoczynamy procedurę windykacyjną. Trzeba się więc liczyć z tym, że sprawa szybko trafi do sądu i do drzwi najemcy zapuka komornik - wyjaśnia Podsiadły .

Na tym jednak może się nie skończyć, bo gdy główny najemca unika płacenia czynszu, to komornik może zacząć ścigać dorosłych członków jego rodziny. To efekt działania przepisów Kodeksu Cywilnego, które zakładają solidarną odpowiedzialność rodziny za długi najemcy.

Z kolei w przypadku niepłacenia czynszu za wynajem lokalu użytkowego trzeba się liczyć z inną dokuczliwością , bo w takiej sytuacji na przykład słupski PGM przygotowuje wnioski do Krajowego Rejestru Dłużników. Umieszczenie w nim dłużnika, w tym najemcy zalegającego z zapłatą czynszu, będzie skutkować problemami z zaciągnięciem kredytu lub nawet kupnem nowego telefonu komórkowego.

O tym, czy zaległości z płaceniem czynszu mogą wpłynąć na otrzymanie dodatku mieszkaniowego, napiszemy jutro (14 marca) w Głosie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza