Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie róbmy błędów w dokumentach aplikacyjnych

Małgorzata Wąsacz/www.pomorska.pl
sxc.hu
Podpowiadamy, jak krok po kroku, przygotować profesjonalne dokumenty aplikacyjne.

Hanna Czwojdrak, właściciel firmy Personal HR, twierdzi, że bardzo często zdarzają się życiorysy, które nie są pisane chronologicznie. - Częsty błąd to wpisywanie doświadczenia zawodowego poczynając od najstarszego.

Tymczasem powinno być na odwrót. Na szczycie listy należy umieścić aktualnie zajmowane stanowisko i kolejno wpisywać wcześniejsze. Warto też opisać je w czytelny sposób: data rozpoczęcia i zakończenia pracy, nazwy firm i stanowiska, a na samym końcu zakres obowiązków - mówi Hanna Czwojdrak.

Nie bez znaczenia są też zdjęcia zamieszczane w dokumentach. Fotografia stanowi dopełnienie informacji zawartych w CV i pozwala stworzyć spójny obraz kandydata. Warto więc zadbać, by spełniała przyjęte standardy. Hanna Czwojdrak przyznaje, że zdarzają się jednak zdjęcia ze spływu kajakowego czy pikniku z przyjaciółmi. Takie zachowanie dowodzi niepoważnego podejścia do pracy i przekreśla naszą szansę na otrzymanie posady.

Odpowiednia jest standardowa fotografia, taka jak w dowodzie osobistym czy legitymacji studenckiej. Pamiętajmy też, by zdjęcie było aktualne. Dzięki temu nie sprawimy rekrutującym niespodzianki, kiedy w drzwiach zamiast długowłosej brunetki pojawi się krótko przycięta blondynka.

Istotny jest również adres mailowy, z którego wysyłamy dokumenty. Pisząc CV warto zadbać, aby był profesjonalny. - Kandydaci często wysyłają aplikacje z maili typu "buziaczek@pl" czy "malineczka388". Są one w porządku, o ile wykorzystuje się je w kontaktach z przyjaciółmi. Tego typu adresy sprawią, że nie jesteśmy traktowani wiarygodnie.

Raczej nie powierzyłabym takiej osobie posady na przykład doradcy klienta. Stworzenie maila z własnym imieniem i nazwiskiem nie kosztuje wiele, a może dać nam przewagę nad pozostałymi kandydatami - mówi Hanna Czwojdrak.

Nasz ekspert proponuje też zwrócić uwagę na to, w jakim formacie wysyłamy aplikację. Zdarza się, że różne osoby pracują na innych programach komputerowych. Z tego względu często otrzymujemy pliki, których nie możemy odczytać.

Wybierzmy taki edytor tekstu, który pozwoli nadać dokumentom profesjonalny wygląd i zapiszmy go w formacie PDF. Wtedy mamy gwarancję, że zdjęcie będzie na swoim miejscu, a w tekście nie powstaną nieestetyczne luki.

Żeby jednak osoba rekrutująca mogła wykorzystać nasze CV, należy umieścić w nim zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wciąż wielu kandydatów nie dołącza do swoich dokumentów takiej klauzuli.

Bez tego rekrutujący nie może użyć żadnej informacji zawartej w aplikacji. Nie ma prawa nawet zadzwonić do kandydata i umówić go na spotkanie. - Dlatego uczulam wszystkich, by zadbali o zamieszczenie takiej klauzuli w swoich dokumentach. Treść jest powszechnie dostępna w internecie - słyszymy.

I jeszcze jedna istotna kwestia: wysyłając swoje CV musimy nadać odpowiedni tytuł mailowi. Zdarza się, że poszukujący zatrudnienia w temacie wiadomości wpisują "praca", "CV", "kandydatura". - Prowadząc jednocześnie kilka rekrutacji konsultantowi trudno przyporządkować taką aplikację do konkretnego stanowiska.

Dlatego ważne jest, by w temacie maila wpisać numer referencyjny ogłoszenia, na które odpowiadamy. Ułatwi to pracę osobom rekrutującym i sprawi, że nasze dokumenty nie wylądują w koszu - mówi Hanna Czwojdrak.

Źródło:
Jak przygotować doku,manty, aby to nas pracodawca chciał zatrudnić? Sprawdź! - www.pomorska.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza