Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie tylko TVN24. KRRiT cały czas nie przedłużyła koncesji dla TVN Siedem. W tle tak zwana ustawa medialna

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Nie tylko TVN24. KRRiT cały czas nie przedłużyła koncesji dla TVN Siedem. W tle tak zwana ustawa medialna
Nie tylko TVN24. KRRiT cały czas nie przedłużyła koncesji dla TVN Siedem. W tle tak zwana ustawa medialna adam jankowski / polska press
Jak informują wirtualnemedia.pl Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji cały czas nie przedłużyła koncesji na nadawanie dla TVN Siedem. Powody mają być takie same jak w przypadku TVN24.

Koncesja na nadawanie TVN Siedem kończy się już za niecałe pół roku – w lutym 202 roku. Właściciele zwrócili się do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o udzielenie pozwolenia w grudniu 2020 roku.

Jak informuje portal wirtualnemedia.pl KRRiT cały czas nie udzieliła stacji koncesji. Powód ma być taki sam jak w przypadku TVN24 – względy zarówno merytoryczne jak i kapitałowe.

"KRRiT głosowała już raz nad przyznaniem koncesji, lecz - podobnie jak to było w przypadku TVN24 - bezskutecznie" - pisze portal. Co więcej, na razie w planach nie ma posiedzeń, które zadecydowałyby o przedłużeniu bądź nie koncesji.

„Póki co nie ma tego głosowania w rozpisce, trudno powiedzieć, kiedy tam trafi – poinformowano nas w środę w biurze KRRiT. Rada czeka na ostateczne wejście w życie przepisów nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji - zw. Lex TVN" - czytamy.

Zapisy ustawy medialnej

Projekt nowelizacji ustawy medialnej został zaproponowany przez posła Prawa i Sprawiedliwości Marka Suskiego.
Za jej przyjęciem głosowało 228 posłów, przeciw było 216, a 10 wstrzymało się od głosu.

Pod koniec lipca, po ponad pięciu godzinach obrad, sejmowa komisja kultury i środków przekazu przyjęła w całości wraz z przyjętymi poprawami projekt. Pomysłodawcy twierdzą, że ustawa ma chronić rynek medialny przed przejęciami ze strony państw wrogich, opozycja zarzuca, że ustawa uderza w krytyczną wobec polityków rządzącej koalicji stację TVN.

Autorzy nowej ordynacji chcą zmiany art. 35 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 roku o radiofonii i telewizji.

Nowelizacja ustawy zmienia art. 35 ust. 2 wskazując, że zawarte w nim ograniczenia mają zastosowanie do spółek zarówno z bezpośrednim, jak i pośrednim kapitałowym udziałem osób zagranicznych, czyli do (polskich) spółek, w których uczestniczy inna spółka polska mająca w charakterze swoich udziałowców lub akcjonariuszy osoby zagraniczne.

Natomiast w art. 35 ust. 3 usuwa się regulację przewidującą, że „spółka zależna od osoby zagranicznej mającej siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego może uzyskać koncesję bez konieczności stosowania ograniczeń z art. 35 ust. 2 ustawy”.

Według nowelizacji koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna „nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego”.

Oprócz tego art. 35 ust. 4 mówi o tym, że stosowanie przepisów z art. 35 ust. 1-3 „nie może prowadzić do dyskryminacji podmiotów polskich w stosunku do osób zagranicznych”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nie tylko TVN24. KRRiT cały czas nie przedłużyła koncesji dla TVN Siedem. W tle tak zwana ustawa medialna - Portal i.pl

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza