MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie wolno zwolnić

AGNIESZKA DOMKA
Kobieta musi być na urlopie macierzyńskim, należą się jej dni na opiekę nad dzieckiem, nie może dźwigać, musi iść na wcześniejszą emeryturę - to dlatego statystycznie mężczyzna jest na emeryturze 2 lata, a jego żona 16. Niestety, to przywileje, które często obracają się przeciwko kobietom.

Nie czarujmy się, polski rynek pracy faworyzuje mężczyzn. Panowie mają większe szanse na zatrudnienie. Gdy pracodawca podpisuje umowę z kobietą w tzw. wieku rozrodczym, musi liczyć się z tym, że będzie brała zwolnienia na dziecko i wychodziła je nakarmić.
W efekcie trudno jej połączyć obowiązki domowe z karierą zawodową. Weźmy taki przykład: kobieta chce mieć i rodzinę, i dobrą posadę. Jakie to zrobić? Może pójść na 8 godzin do pracy, starać się tam uśmiechać i udawać wypoczętą mamuśkę. Może też zrezygnować z posady na czas, gdy dziecko jest małe. Wówczas wypadnie z rynku pracy. W jednym i drugim przypadku mama traci, a w pierwszym dodatkowo cierpią dzieci. Są inne możliwości? W Polsce, niestety, ich nie ma. Przynajmniej na razie. W USA i Europie Zachodniej łatwiej znaleźć zatrudnienie w niepełnym wymiarze godzin i bez biurka. Praca na pół etatu dla pracującej mamy jest dużą szansą. Ma ona czas dla malucha, a dla pracodawcy jest oddanym pracownikiem, który za połowę normalnego wynagrodzenia zazwyczaj odpracuje trzy czwarte etatu.
Drugie rozwiązanie, które pomaga kobietom - to praca oparta na wykonywaniu konkretnych zadań. W Polsce przyjęło się, że dobry podwładny to taki, który siedzi w biurze więcej niż 8 godzin. Tymczasem można intensywnie i produktywnie pracować przez 6 godzin.

Nie wolno zwolnić

Niektórzy pracodawcy żądają od kandydatek do pracy zaświadczeń, że nie są one w ciąży. Jest to niezgodne z prawem.
Pracodawca nie może zwolnić kobiety ciężarnej zatrudnionej na okres próbny trwający ponad miesiąc, jeżeli w końcu tego okresu będzie ona po trzecim miesiącu ciąży. W takiej sytuacji umowa o pracę zostaje przedłużona do porodu.
To samo dotyczy pracownic zatrudnionych na umowę na czas określony. Kobietę w ciąży lub na urlopie macierzyńskim można zwolnić tylko z jej winy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza