Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie wyrzucaj żywności - happening w Słupsku (zdjęcia, film)

Zbigniew Marecki
Nie wyrzucaj żywności - happening w Słupsku
Nie wyrzucaj żywności - happening w Słupsku Kamil Nagórek
Każda kromka chleba jest ważna. Nawet teraz w czasach dobrobytu - mówił wiceprezydent Słupska Andrzej Kaczmarczyk , otwierając wtorkowy "Strajk Żywności".

Akcja Słupskiego Banku Żywności

Protest pod tym hasłem z okazji Światowego Dnia Żywności zorganizował słupski Bank Żywności. Strajk rozpoczął się o godz.12 na placu Zwycięstwa.

Pochód z udziałem szczudlarzy, bębniarzy oraz uczniów z okolicznościowymi transparentami przemieścił się do Parku Kultury i Wypoczynku. Razem z uczniami ze Słupska i powiatu słupskiego szedł Andrzej Kaczmarczyk, wiceprezydent Słupska.

Nie moralizował, ale przypominał, że nawet w czasie dobrobytu powinniśmy szanować żywność, bo na świecie jest jeszcze wiele regionów, gdzie jej brakuje, a ludzie głodują.

Według raportu Komisji Europejskiej, Polacy marnują ponad dwa miliony kilogramów żywności rocznie! W tym mają swój udział także słupszczanie.

Uczestnicy "Strajku Żywności" mogli złożyć swoje podpisy pod deklaracją niemarnowania żywności na tablicy pamiątkowej Strajku.

W Europie marnuje się niemal 1/4 mięsa, zaś 13 procent polskich domów nie stać na jego zakup. Na świecie marnuje się aż 30 procent wyprodukowanej żywności, a 1 na 7 osób głoduje.

Na produkcję jedzenia składa się praca ludzi, maszyn, transport oraz często szkodliwy dla środowiska proces powstawania np. opakowań. Okazuje się, że bardzo duża część tej pracy idzie na marne!

"Strajk żywności" jest organizowany 16 października, ponieważ ten dzień został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych Światowym Dniem Żywności. Jego celem jest uświadamianie społeczeństwu globalnych problemów żywnościowych oraz wzmocnienie solidarności w walce z głodem i ubóstwem. W tym roku tematem przewodnim "Strajków Żywności" jest marnowanie mięsa i jego przetworów.

Jak oszczędzać żywność?

Zanim wybierzesz się do sklepu, zrób listę zakupów.

Nie rób nadmiernych zapasów żywności, która może się popsuć.

Zawsze sprawdzaj na opakowaniu datę przydatności do spożycia.

Nie wyrzucaj czerstwego chleba i bułek. Przerób je na grzanki lub tartą bułkę.

Do otwartego kartonu mleka lub jogurtu dodaj szczyptę soli, aby się szybko nie psuły

Aby żółty ser nie pleśniał, gdy owiń go w szmatkę nasączoną alkoholem i zamknij w plastikowej torebce.

Pojemniki z zamrożoną żywnością opatruj datą

Często przeglądaj zamrażalnik, wyjmując to, co leży w nim powyżej dwóch tygodni. Pamiętaj, że w zamrażalniku na górze lodówki produkty nie powinny leżeć zamrożone dłużej niż 2-3 tygodnie.

Do przechowywania żywności używaj pojemników próżniowych. Zamknięta w nich surowa żywność, np. mięso, ryby, mogą być przechowywane przez kilka dni, natomiast przetworzona może pozostawać w pojemnikach próżniowych nawet przez kilka tygodni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza