Nie zarejestrowałeś swojej firmy w BDO? Od 1 stycznia możesz mieć problem ze śmieciami

Zbigniew Marecki
Przedsiębiorcy, którzy wytwarzają odpady inne niż komunale, mają obowiązek rejestracji w specjalnym systemie BDO. Jeśli tego nie zrobią, od 1 stycznia 2020 roku firmy wywożące śmieci nie odbiorą od nich odpadów. Właścicielom firm grożą też kary. Rejestrację prowadzi urząd marszałkowski. Ze względu na setki wpływających wniosków dziennie, do pracy zostali oddelegowani dodatkowi pracownicy.

Do rejestru BDO (Rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami) bezwzględnie muszą wpisać się przedsiębiorcy, którzy do tej pory prowadzili papierową ewidencję odpadów. Brak wpisu do systemu oznacza to, że po 1 stycznia 2020 roku nie będą od nich odbierane śmieci. To w konsekwencji grozi karami od 5 tys. zł do nawet miliona zł dla właściciela firmy, m.in. za wytwarzanie odpadów innych niż komunalne bez wpisu do rejestru BDO.

Rejestrację przedsiębiorców prowadzą urzędy marszałkowskie na zlecenie Ministerstwa Środowiska (obecnie Ministerstwa Klimatu). – Ze względu na zbliżający się koniec roku i termin rejestracji wniosków, który wynosi 30 dni, od około dwóch tygodni do naszego urzędu wpływa kilkaset wniosków dziennie – mówi Tadeusz Styn, zastępca dyrektora Departamentu Środowiska i Rolnictwa UMWP. – Zaangażowaliśmy do tej pracy więcej osób, ponieważ nasze zadanie polega nie tylko na rejestracji wniosku. Jesteśmy też punktem informacyjnym. Przychodzą do nas przedsiębiorcy z pytaniami, odbieramy liczne telefony od osób, które nie wiedzą, czy powinny rejestrować się czy nie – tłumaczy Styn.

Wątpliwości budzą zapisy ustawy o odpadach, które mogą być niejasne dla przedsiębiorców. – Trzeba wiedzieć, że firmy, które wytwarzają odpady o charakterze komunalnym, z wyłączeniem odpadów niebezpiecznych, są zwolnione z obowiązku rejestracji – informuje Tadeusz Styn. – Zapisy w ustawie dotyczące tego, czym są odpady komunalne i w jakiej ilości, są nieprecyzyjne. Przez to przedsiębiorcy mają problem z interpretacją zapisów. W mediach straszy się właścicieli zakładów kosmetycznych, że muszą się zarejestrować, bo inaczej dostaną karę. Jednak to nie zawsze prawda. Na przykład fryzjerzy, którzy mają tylko opakowania po kosmetykach jako śmieci, nie wytwarzają odpadów innych niż komunalne. Z kolei zakłady kosmetyczne o szerszej ofercie, bardzo często mają śmieci o charakterze medycznym. Wtedy wpis obowiązuje – zaznacza Styn.

- Ważne jest także to, by wniosek o wpisanie do systemu składać w urzędzie marszałkowskim właściwym dla miejsca, w którym zarejestrowana jest firma. Niekoniecznie tam, gdzie firma wytwarza śmieci. Wniosek o wpisanie do rejestru BDO należy składać pisemnie, osobiście lub przez profil zaufany ePUAP. Departament Środowiska i Rolnictwa UMWP wpisuje przedsiębiorcę do systemu, a następnie w terminie do 30 dni – wysyła mu zawiadomienie o wpisie - dodaje Michał Piotrowski, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.

By wyjaśniać wątpliwości została uruchomiona specjalna infolinia BDO – tel. 22 34 04 050, 22 37 50 500, 22 25 59 450, a także telefoniczna pomoc merytoryczna dotycząca BDO w Ministerstwie Klimatu – tel. 22 36 92 065.

Informacji udzielają również pracownicy Departamentu Środowiska i Rolnictwa UMWP w budynku przy ul. Augustyńskiego 2 w Gdańsku I piętro, pok. 100, 117, 132; tel. 58 32 68 + końcówki – 651, 474, 668, 469, 671 oraz 680.

Czyt. więcej: informacje o rejestrze BDO.

Rejestr BDO działa już od 24 stycznia 2018 roku i termin wpisu dla podmiotów istniejących upłynął 24 lipca 2018 r. Jednak po 1 stycznia 2020 roku, przy braku wpisu do rejestru BDO – nie będzie można przekazywać odpadów wytworzonych do uprawnionych, przez brak możliwości wystawienia elektronicznie KARTY PRZEKAZANIA ODPADÓW (KPO). Rejestr został wprowadzony po to, aby uszczelnić system gospodarki odpadami. – Chodzi o to, by unikać sytuacji, w których odpady, często niebezpieczne, „porzucane" są w miejscach niedozwolonych – mówi Tadeusz Styn. – Dzięki elektronicznej kontroli odpadów, utrudnione będzie ich gromadzenie gdzie się da, np. na żwirowiskach, w opuszczonych budynkach po PGR-owskich czy starych magazynach, co w tej chwili czasem się dzieje. Dodatkowo rację bytu stracą podmioty nieuprawione do wywożenia śmieci – tłumaczy Styn.

Wzory dokumentów i szczegółowe informacje dostępne są BIP Departamentu Środowiska i Rolnictwa UMWP.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

z
zenon

A co powiesz panie Styn na to,że popakowania po aerozolach są klasyfikowane jako odpady niebezpieczne ?

Fryzjerka ma sie bać czy nie ,ze ja dojadą w końcu i zapłaci milion,oczywiście tylko wtedy jak wpadną do niej z żelazkiem i obcęgami

G
Gość

la takich to nie problem . I tak podrzucają śmieci gdzie popadnie

Granatowy dostawczak ze Świerkowej / niemieckie napisy / swego czasu zapełnił cały pojemnik przeznaczony na butelki pobitymi szybami . Pani i pan nawet zbytnio się z tym nie kryli . Tak działają w Słupsku małe firmy usługowe

o
osiol nad oslami

ble ble ble ,,,

Dodaj ogłoszenie