Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie zdałeś matury? Drzwi do szkół policealnych są otwarte

Filip Pietruszewski [email protected]
Krzysztof Piotrkowski
W tym roku matury nie zdało 33 proc. abiturientów. Jednak drzwi szkół policealnych są dla nich otwarte. A w takich placówkach można zdobyć zawód deficytowy na rynku pracy.

Ogłoszone 27 czerwca wyniki tegorocznych matur dla wielu licealistów były przykrym zaskoczeniem. Świadectwa dojrzałości w tym roku nie otrzymało 33 proc. zdających. To o siedem proc. więcej niż w poprzednim roku. Piętą achillesową abiturientów najczęściej była matematyka. Jeżeli maturzyści wynik niższy niż 30 proc. otrzymali tylko z jednego przedmiotu, w sierpniu mogą przystąpić do poprawki. Jednak wyniki matury otrzymają oni dopiero we wrześniu. Wówczas rekrutacja na wiele uczelni będzie już zamknięta.

Absolwentom liceów ogólnokształcących, którzy nie posiadają konkretnego zawodu, ciężko będzie znaleźć pracę. Alternatywą może być nauka w szkole policealnej. Aby się w niej uczyć, wystarczy mieć ukończoną szkołę średnią. Zdana matura nie jest potrzebna. Okres nauki, w zależności od zawodu, trwa rok lub dwa lata. W szkołach publicznych oraz placówkach z uprawnieniami szkół publicznych kończy się ona egzaminem państwowym potwierdzającym zdobyte kwalifikacje.

W sumie w szkołach policealnych można się nauczyć 123 zawodów: od technika budownictwa, przez technika administracji, do technika cyfrowych procesów graficznych. W rekrutacji nie ma ograniczeń wiekowych, stąd na jednym roku mogą znaleźć się osoby bardzo młode oraz ludzie doświadczeni zawodowo. Szkoły policealne mogą też wybrać absolwenci wyższych uczelni, którzy czują, że źle wybrali swój zawód, a nie chcą rozpoczynać kolejnego kierunku na uniwersytecie.
Egzaminy końcowe składają się z części pisemnej i praktycznej. Niezależnie od zawodu, w części pisemnej, oprócz wiedzy specjalistycznej sprawdzane są wiadomości z podstaw prawa pracy i ekonomii. Absolwenci szkół policealnych muszą wiedzieć czym różni się umowa o dzieło od umowy zlecenia oraz rozumieć pojęcia takie jak płaca brutto i netto czy popyt oraz podaż.

Zadania na egzaminach praktycznych przypominają sytuacje, w których na co dzień znajdują się przedstawiciele poszczególnych zawodów. Na przykład kandydat na technika masażystę musi pokazać, że wie co powinien zrobić, gdy do jego gabinetu zgłosi się pacjent. - U pacjenta występuje ograniczenie ruchomości w stawie kolanowym kończyny dolnej prawej. Opracuj projekt realizacji prac związanych z przygotowaniem pacjenta do zabiegu masażu i przeprowadzeniem masażu oraz wykonaj masaż zalecony w skierowaniu lekarskim - można przeczytać przykładowe polecenie w informatorze Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Z kolei przyszła higienistka stomatologiczna może być poproszona o przygotowanie projektu wykonania zabiegu fluoryzacji zębów.

Według danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, wśród zawodów deficytowych, a więc takich, na które zapotrzebowanie na rynku pracy jest wyższe niż liczba bezrobotnych w danym zawodzie, znajdują się między innymi technik prac biurowych, opiekun osoby starszej czy spedytor. Znacznie trudniej znaleźć pracę będzie osobom, które zdecydują się na naukę jednego z zawodów nadwyżkowych. Do niech należą: technik ekonomista, mechanik pojazdów samochodowych oraz technik żywienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza