Nie zgadniesz, kto tu mieszkał. Cudny pałac w małych Kozach na Kaszubach (ZDJĘCA)

Sylwia Lis
Sylwia Lis
We centrum wsi w oczy rzuca się pałac. Lata świetności ma już za sobą. Na tablicy ustawionej nieopodal możemy przeczytać historię obiektu.
We centrum wsi w oczy rzuca się pałac. Lata świetności ma już za sobą. Na tablicy ustawionej nieopodal możemy przeczytać historię obiektu. Archiwum, UG Czarna Dąbrówka/Sylwia Lis
Kiedyś okazały pałac, dziś mieszkania prywatne. Zabytek lata świetności ma już za sobą. Pozostały wspomnienia i zdjęcia.

Kozy (niem. Kose) to niewielka wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Czarna Dąbrówka. Wieś jest siedzibą sołectwa Kozy, w którego skład wchodzi również miejscowość Kozin. Na zachód od miejscowości znajdują się jeziora Mikorowo i Kozie. Przed wojną, niedaleko wsi istniała cegielnia i wiele mniejszych folwarków.

Zasługuje na miano pałacu

We centrum wsi w oczy rzuca się pałac. Lata świetności ma już za sobą. Na tablicy ustawionej nieopodal możemy przeczytać historię obiektu.

- Ze względu na swój reprezentacyjny charakter i oryginalność rozwiązań architektonicznych obiekt w Kozach jako jedyna z nielicznych siedzib ziemiańskich w okolicy zasługuje na miano pałacu - pisze w opracowaniu Tomasz Ostrowski. - Budowla wzniesiona na planie regularnego czworokąta, dwukondygnacyjna, przykryta została mansardowym dachem. W południowo-wschodnim narożniku na planie kwadratu wzniesiono pięciokondygnacyjną, nakrytą dwuspadowym hełmem wieżę. Od strony północnej prowadzi oficjalny podjazd z ozdobnym portykiem. Wewnątrz znajduje się przestronna, zachowana w oryginale klatka schodowa. Wzniesiona prawdopodobnie około połowy XIX wieku budowla nawiązuje stylem do klasycyzmu. Zawiera również elementy neogotyckie, charakterystyczne dla rozwijającego się wówczas w architekturze historycyzmu.

Podobnie jak sąsiednie Mikorowo, Kozy w źródłach po raz pierwszy pojawiają się w dokumencie z 1301 roku, potwierdzającym własność kilkunastu wsi Mateuszowi, kasztelanowi słąwieńskiemu. W 1499 roku dobra należały do rodziny von Pirch. W przywileju książąt pomorskich potwierdzającym posiadłości lenne z 1523 roku wymieniony został Simon pirche thor Kose.

Majątek PGR

Armia Czerwona wkroczył do Kóz 9 marca 1945 roku. Po wojnie majątek od Rosja przejął PGR. W 1946-48 księgowym w nim był Mikołaj Łajming, mąż pisarki Anny. Teraz w pałacu są mieszkania prywatne.

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie