Festiwal w kinie Rejs – 13-15 września
Na festiwal filmowy „Kręci nas Ukraina" składają się polskie filmy dla młodej publiczności z ukraińskim lektorem oraz ukraińskie filmy z polskimi napisami dla widzów dorosłych. Pokazom towarzyszyć będzie wystawa rękodzieła ukraińskiego oraz warsztaty filmowe dla młodzieży. Wydarzenia są darmowe z wyjątkiem seansu „Leonardo Odkrywca”.
Program:
- 13 września /piątek/
- godzina 15.00 - Basia 1
- godzina 18.00 - Ja, „Pobieda” i Berlin - 14 września /sobota/
- godzina 12.00 - Basia 2
- godzina 13.00 - Leonardo Odkrywca
- godzina 18.00 - Dom "Słowo". Niedokończona powieść
Po pokazie filmu spotkanie online z aktorką Niną Naboką oraz reżyserem Tarasem Tomenko. Rozmowę poprowadzi dziennikarka Edyta Lubiak, a spotkanie na język polski będzie tłumaczyć Rita Pashchuk. - 15 września /niedziela/
- godzina 12.00 - Basia 3
- godzina 15.30 - Smak wolności
Rezerwacje biletów i wejściówek na seanse w kasie kina Rejs, tel. 507 846 243. Kasa kina czynna jest od wtorku do piątku w godzinach 14-18 oraz pół godziny przed każdym seansem.
Wydarzenia towarzyszące
Wernisaż wystawy ukraińskiego rękodzieła artystycznego Hanny Oborskiej i Natalii Denisovej - 13 września, godzina 17, Emcek, Słupski Ośrodek Kultury, aleja 3 Maja 22
Warsztaty filmowe dla młodzieży - 14-15 września /sobota – niedziela/, godzina 12-15. Uczestnicy - młodzież w wieku 9-15 lat, prowadząca: Hanna Oborska, zapisy tel. 507 846 243, [email protected]. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, jak zbudować filmową opowieść i zapoznają się z różnymi etapami powstawania filmu. Spróbują sił w pisaniu scenariuszy oraz na podstawie swojego pomysłu nakręcą film krótkometrażowy.
Spektakl muzyczno-taneczny – 13 września
Teatr Rondo zaprasza w niedzielę o godzinie 18 oraz 19.30 na „Maanam barokowo”. To kolejna odsłona projektu „Muzyka w teatrze, teatr w muzyce”, realizowanego przez Teatr Tańca Enza. To również widowisko muzyczno-taneczne wspominające postać Kory Jackowskiej, wybitnej i unikalnej postaci na polskiej scenie muzycznej, wokalistki kultowego Maanamu.
Utwory zespołu, zarówno nieśmiertelne szlagiery, jak i te mniej osłuchane, zostały zaaranżowane w barokowo-jazzowym stylu przez znanego słupskiego muzyka Krzysztofa Plebanka. Na scenie oprócz tancerek z Enzy, pojawią się wokalistki oraz zespół muzyczny. Nad całością widowiska czuwa Gabriela Keller-Janus, która odpowiedzialna jest za reżyserię i choreografię.
Kora, właściwie Olga Aleksandra Sipowicz z domu Ostrowska (08.06.1951 – 28.07.2018) – polska piosenkarka rockowa i autorka tekstów, w latach 1976–2008 wokalistka zespołu Maanam. Uważana za jedną z najbardziej charyzmatycznych i wybitnych postaci w historii polskiej muzyki rozrywkowej oraz za ikonę polskiego rocka.
Bilety dostępne w serwisie ekobilet.pl oraz w kasie OT Rondo przy ul. Niedziałkowskiego 5a.
Latająca Filharmonia – od 15 września
Polska Filharmonia Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara w Słupsku rozpoczyna w tę niedzielę w Chojnicach projekt Latająca Filharmonia. Ten cykl koncertów powstał z potrzeby udostępniania kultury wysokiej w mniejszych miejscowościach województwa pomorskiego, których mieszkańcy nie mają na co dzień możliwości korzystania z oferty filharmonii.
W ramach jego drugiej odsłony zmniejszony skład słupskiej orkiestry (tj. 14 muzyków grających na instrumentach, które występują w orkiestrze symfonicznej) pod batutą dyrektor PFSB prof. Aliny Ratkowskiej wystąpi z programem „Barokowa jesień" w czterech pomorskich miastach:
- Chojnicach (15 września, godz. 16:00),
- Damnicy (21 września, godz. 17:00),
- Potęgowie (22 września, godz. 16:00),
- Łebie (5 października, godz. 18:00).
W repertuarze znajdą się rozpoznawalne utwory z kanonu muzyki klasycznej i operetkowej, m.in. Tańce Węgierskie nr 2 i 5 Johannesa Brahmsa, uwertura z opery „Carmen” Georgesa Bizeta, kankan z operetki „Orfeusz w piekle” Jacquesa Offenbacha czy „Marsz Radetzkiego” Johanna Straussa.
Program: Johann Pachelbel - Kanon D-dur, Johann Sebastian Bach - Koncert na dwoje skrzypiec d-moll BWV 1043, Jean Philippe Rameau - „Les Sauvages” (Dzikusy) z opery “Les Indes Galantes”, Antonio Vivaldi - „Cztery pory roku” op. 8 RV 269 Jesień, Marin Marais - „Burza” z opery "Alcyone", Johann Sebastian Bach – Aria na strunie G z Suity orkiestrowej D-dur nr 3 BWV 1068, Jean Baptiste Lully - Marsz Turecki z opery “Mieszczanin szlachcicem”, Antonio Vivaldi - Koncert na dwoje skrzypiec a-moll op. 3 nr 8.
Panel w słupskiej bibliotece – 15 września
W niedzielę o godzinie 12 przed Miejską Biblioteką Publiczną przy ul. Grodzkiej 3 w Słupsku odbędzie się Kulturalno-Edukacyjny Panel LGBTQ+.
Będzie podzielony na trzy części:
Edukacyjną wypełnią podstawowe kwestie dotyczące społeczności LGBTQ+. W rozmowie wezmą udział:
[lista]
[*] Marta Magott - seksuolożka, psychoterapeutka, prezeska zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Osób LGBT Tolerado, radna Miasta Gdańsk;
[*]Magdalena Młynarczyk-Wezgraj - fundatorka i członkini Zarządu Fundacji na Rzecz Grup Dyskryminowanych „Fala Równości”, od 14 lat zajmująca się Żywą Biblioteką, a od 2023 roku członkini zespołu koordynującego Sieć Żywa Biblioteka Polska, od 5 lat koordynatorka koszalińskiego Marszu Równości. Aktywistka na rzecz praw człowieka, ekolożka i weganka;
[*]Maciej Maćkowiak - psycholog, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień oraz psychoterapeuta dzieci i młodzieży. Członek Stowarzyszenia na Rzecz Osób LGBTQ+ “Słupsq+”.
[lista]
W części literackiej poruszony zostanie temat transpłciowości. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzielą się:
[lista]
[*]Paula Szewczyk - reporterka “Wysokich Obcasów”, autorka książki “Ciała Obce”;
[*]Małgorzata Banaś - sędzia Sądu Okręgowego w Słupsku, przewodnicząca I Wydziału Cywilnego;
[*]Oliwia Woropaj i Emilia Donart - członkinie Tęczowego Szczecina, aktywistki, trans dziewczyny, które odczarowują wizerunek wiecznie smutnej i potrzebującej oraz delikatnej osoby transpłciowej;
[*]Nataneal Natkański - transpłciowy aktywista, lider Tęczowego Szczecina, współtwórca tęczowych eventów i marszów równości w Polsce, edukator dot. transpłciowości.
[lista]
W części społecznej odbędą się rozmowy z rodzicami osób LGBT ze Stowarzyszenia My Rodzice - o ich doświadczeniach, roli sojusznictwa oraz o tym, jak wspierać osoby LGBTQ+.
Uwaga. W przypadku deszczu lub niekorzystnej pogody wydarzenie zostanie przeniesione do czytelni w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Grodzkiej 3.
Projekt realizowany w ramach projektu "Integracyjne inicjatywy lokalne", dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Dom Kultury+ - Edycja 2024
Wydarzenie zostanie zrealizowane przez Słupski Ośrodek Kultury oraz grupę nieformalną, która zgłosiła inicjatywę przy wsparciu Stowarzyszenia na rzecz osób LGBTQ+ Słupsq+.
Komedia w Nowym Teatrze – 13, 14 i 15 września
Nowy Teatr w Słupsku zaprasza na spektakl „Sługa dwóch panów”. To jedna z najzabawniejszych sztuk teatralnych na świecie. Klasyczna włoska komedia dell’arte Carlo Goldoniego ożywa na scenie w nowym, dynamicznym wydaniu. Spektakl przenosi widzów w świat pełen zabawnych perypetii, zawiłych intryg oraz niezwykłych postaci. Rzecz dzieje się w XVIII-wiecznej Wenecji na tle barwnego karnawału. Żywa akcja, pełno zabawnych nieporozumień i perypetii zakochanych par. A wszystko to jeszcze bardziej komplikuje zwinny Trufaldin, który, służąc dwóm panom jednocześnie, myli ich polecenia oraz miesza sprawy wymagające dyskrecji i taktu. Zagmatwana fabuła pogrąża widzów w wir absurdalnych sytuacji i komicznych zbiegów okoliczności. Przeplatające się wątki miłosne, fałszywe tożsamości i nieustanne perypetie trzymają publiczność w napięciu, zapewniając niezapomniane doznania sceniczne. „Sługa dwóch panów” w reżyserii Pawła Aignera to nie tylko klasyczna komedia, ale także inteligentnie zrealizowane dzieło teatralne, które bawi i zmusza do refleksji nad naturą ludzkich relacji.
Obsada: Igor Chmielnik, Jakub Firewicz, Anna Grochowska, Krzysztof Kluzik, Jowita Kropiewnicka, Jakub Mielewczyk, Piotr Napierała, Dominik Nowak, Katarzyna Pałka, Konrad Stein.
Kiedy? 13-15 września – godzina 19
Następnie 21-22 września – godzina 19.
Bilety na biletyna.pl i w kasie teatru.
Spektakl dla dzieci w Tęczy – 14 września
W tę sobotę Teatr Lalki Tęcza w Słupsku o godzinie 11 zaprasza na spektakl „Terra Incognita: sekrety Ziemi”.
Na scenę Tęczy wróciło przedstawienie, które premierę miało w marcu tego roku, ale - z powodu kontuzji aktorów - nie było grane w końcówce minionego sezonu artystycznego.
Zainspirowany filmami przyrodniczymi spektakl w reżyserii Agi Błaszczak jest podróżą w czasie i przestrzeni. Zadaniem misji badawczej Terra Incognita, jest sfilmowanie Ziemi z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dzięki najnowszym wynalazkom załoga przenosi się w czasie i wraz z widzami oraz widzkami odbywa niezwykłą podróż od początków Wszechświata, przez powstanie naszej planety i rozwój życia na niej, aż po wizję przyszłości.
Wykorzystując różnorodne formy plastyczne i lalkowe przedstawia historię naszej planety jako wspólnego domu, stając się również inspiracją do rozmów m.in. o ekologii.
Spektakl dla widzów od lat 5.
Zobaczymy go także w sobotę, 21 września, o godz. 11.
Mistrzostwa Modeli Zdalnie Sterowanych – 15 września
Stowarzyszenie „RC GRYF" zaprasza na finałową niedzielę z modelami zdalnie sterowanymi w Słupskim Parku Modelarskim (ulica św. Klary z Asyżu) - start godz. 10.
- W finałach poznamy pierwszego modelarskiego mistrza i wicemistrza Słupska. Tego dnia rozegrane zostaną finały w każdej klasie. Rozdamy pamiątkowe dyplomy oraz wręczymy nagrody dla wszystkich zwycięzców. Obowiązkowo na koniec zapraszamy wszystkich na integracyjne ognisko – piszą organizatorzy.
Dzień otwarty w Lądowisku Kultury – 14 września
Lądowisko Kultury w Redzikowie zaprasza w sobotę w godzinach od 11:00 do 13:00. Będzie można porozmawiać z prowadzącymi zajęcia z fotografii, nauki gry na instrumentach (skrzypce, gitara, pianino, flet poprzeczny, ukulele), zajęć wokalnych, gordonków, zajęć sensorycznych, nauki języka angielskiego oraz wielu innych.
Rajd rowerowy – 14 września
SSM „Czyn” w Słupsku zaprasza w sobotę wszystkich miłośników rowerowych przejażdżek na I Rajd Rowerowy. To doskonała okazja, aby spędzić aktywnie czas na świeżym powietrzu, poznać nowych ludzi i podziwiać malownicze trasy.
Rozkład jazdy
Słupsk – Ustka – Włynkówko – Słupsk
godz. 9.15 – ul. Zygmunta Augusta 14 – zbiórka i sprawdzenie rowerów
9.30 – start
11:30 – przerwa w Ustce ok. 15-20 min.
14 – powrót, ognisko we Włynkówku, rozdanie upominków
17 – zakończenie rajdu.
Koncert w kościele w Swołowie - 14 września
W sobotę o godz. 18:00 w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Swołowie wystąpi Orkiestra Kameralna Camerata Baltica. Będzie to już drugi koncert w ramach cyklu „Muzyka w Kościele – cykl kameralnych koncertów w najstarszych kościołach Gminy Redzikowo”.
„Muzyka w Kościele” to inicjatywa mająca na celu promowanie kultury wysokiej w mniejszych miejscowościach, gdzie znajdują się zabytkowe świątynie. Oprócz kościołów w Bruskowie Wielkim i Swołowie, koncerty odbędą się także w Wieszynie i Wrześciu. Podczas każdego z nich wystąpią wyjątkowi artyści.
Camerata Baltica to zespół, który powstał z inicjatywy młodych muzyków z Pomorza, aktywnie uczestniczących w lokalnych, ogólnopolskich oraz międzynarodowych projektach muzycznych. Zespół powstał z myślą o wykonywaniu szerokiego repertuaru, od baroku i klasycyzmu po dzieła współczesne. Składa się z absolwentów najlepszych uczelni muzycznych w Polsce i za granicą, a ich koncerty są uznawane za ważne wydarzenia muzyczne. Obecnie Camerata Baltica współpracuje z wieloma ośrodkami kultury i festiwalami w kraju.