Niedziela dla Maliszewskiej? Polka walczy na swoim koronnym dystansie

PS
Paweł Skraba
Natalia Maliszewska powalczy w niedzielę na swoim koronnym dystansie 500 metrów podczas zawodów Pucharu Świata w short tracku, które odbywają się w Montrealu. W sobotę najlepsza polska zawodniczka walkę na dystansie 1000 metrów zakończyła w ćwierćfinale.

Polka ambitnie walczyła o awans do półfinału, rywalizując z Koreanką Alang Kim i Włoszką Martiną Valcepiną, które dotarły do finału, ale nie wywalczyły miejsca na podium. Sędziowie uznali jednak, że Maliszewska przekroczyła przepisy i została zdyskwalifikowana finalnie kończąc rywalizację na 18. pozycji. Sześć miejsc niżej sklasyfikowana została jej siostra Patrycja, która rywalizację zakończyła w półfinale repasaży.

Polskie zawodniczki w sobotę nie błyszczały w Maurice Richard Arenie. Na 1500 metrów najlepsza z Polek Nikola Mazur została sklasyfikowana na 27. miejscu, a Gabriela Topolska na 32. Z kolei żeńska sztafeta na dystansie 3000 metrów w składzie Natalia Maliszewska, Patrycja Maliszewska, Nikola Mazur i Kamila Stormowska zajęła trzecie miejsce w swoim półfinale i w niedzielę walczyć będzie w finale B.

Żaden z reprezentantów Polski w rywalizacji mężczyzn nie przebił się do fazy ćwierćfinałów. Na dystansie 1000 metrów Rafał Anikej odpadł w półfinale repasaży zajmując 25. miejsce. Fazę wcześniej odpadli Mateusz Krzemiński (34.) i Łukasz Kuczyński (41.). Biało-czerwoni startowali także na dystansie 1500 metrów – najlepszy z nich Paweł Adamski był 37., miejsce niżej sklasyfikowano Sebastiana Hydzika, a Szymon Wilczyk uplasował się na 46. pozycji.

W niedzielę największe nadzieje wiążemy ze startem naszych reprezentantek na dystansie 500 metrów, bo w piątkowych eliminacjach z bardzo dobrej strony pokazały się Natalia Maliszewska i Nikola Mazur, które pewnie awansowały do ćwierćfinałów. W repasażach na dystansie 1000 metrów walczyć będzie Gabriela Topolska, a wśród panów na dystansie 500 metrów w porannych repasażach wystartują Łukasz Kuczyński, Szymon Wilczyk i Mateusz Krzemiński. Z kolei na dystansie 1000 metrów o awans do ćwierćfinału w repasażach walczyć będą Rafał Anikej, Paweł Adamski i Sebastian Hydzik.

Zawody w Montrealu to druga impreza cyklu o Puchar Świata. Po pierwszej, która odbyła się w Salt Lake City, najwyższe miejsce w klasyfikacji generalnej – siódme – zajmuje Natalia Maliszewska na dystansie 500 metrów. Kolejne zawody odbędą się pod koniec listopada w Nagoi, a później zawodnicy walczyć będą jeszcze w grudniu w Szanghaju oraz w lutym w Dreźnie i Dordrechcie. Docelowymi imprezami w tym sezonie będą Mistrzostwa Europy w Debreczynie (24-26 stycznia) oraz Mistrzostwa Świata w Seulu (13-15 marca).