Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niedziela Palmowa już niedługo, wsie słyną z pięknych palm. Zobacz, jak tworzyło się je kiedyś i dziś. W całej Polsce odbędą się konkursy

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Palmy w kościele katolickim symbolizują nowe życie i zwycięstwo. W wielu regionach wciąż wierzy się, że poświęcone gałązki przyniosą domownikom zdrowie i dobrobyt.
Palmy w kościele katolickim symbolizują nowe życie i zwycięstwo. W wielu regionach wciąż wierzy się, że poświęcone gałązki przyniosą domownikom zdrowie i dobrobyt. Krzysztof Kapica/Polska Press
W sezonie przedświątecznym na każdym bazarku i w markecie dostępne są gotowe palemki. Mnogość barw, różnorodność materiałów, kilka rozmiarów – każdy może znaleźć coś dla siebie. Na wsiach tworzenie palm to tradycja. Gospodynie z podstawowych produktów potrafią wyczarować dzieła sztuki. W niektórych miejscach odbywają się nawet konkursy na największe i najpiękniejsze dekoracje. Jak zmieniała się tradycja Niedzieli Palmowej?

Spis treści

W tym roku Niedziela Palmowa wypada 24 marca, z kolei tydzień później ma miejsce Niedziela Wielkanocna. Palmy wielkanocne zanosimy do kościoła na pamiątkę wjazdu Chrystusa do Jerozolimy.

Symbolika palmy wielkanocnej

Dekoracje można wykonać z darów natury, gotowych bibelotów oraz dodatków dostępnych w każdej pasmanterii. Na wsiach zasada jest jedna – musi być kolorowo i bogato. Palmy w kościele katolickim symbolizują nowe życie i zwycięstwo. W wielu regionach wciąż wierzy się, że poświęcone gałązki przyniosą domownikom zdrowie i dobrobyt.

Jak i z czego zrobić palmę wielkanocną?

W klasycznej wielkanocnej palmie często pojawiają się tradycyjne akcenty – bazie, czyli gałązki wierzbowe, rzeżucha oraz bukszpan. Podstawą wykonania jest stabilny kijek lub patyk. Reszta stanowi już wytwór naszej wyobraźni. O tym, jak dobierać materiały i uwolnić kreatywność, najlepiej wiedzą gospodynie.

Nasze gospodynie robią palmy wielkanocne z zielonych części roślin, tj. bukszpanu, żywotnika, ostrokrzewu, zasuszonych kwiatostanów traw. Kolorowe kwiaty wykonujemy z bibuły lub krepiny. Mocujemy to do wierzbowych gałązek przy pomocy drutu florystycznego i na koniec ozdabiamy wstążką, przekonywały nas rok temu gospodynie z KGW w Konarzycach.

Tradycja współczesnych i dawnych palm jest niezmienna. Najlepiej, aby były duże, pełne barw i naturalnych dodatków.

Tradycyjne palmy wielkanocne w Polsce robiono głównie z witek wierzbowych z baziami. W staropolskiej kulturze wierzbinę uważano za roślinę „miłującą życie”, gdyż jako pierwsza rozkwitała na wiosnę i rosła nawet w najtrudniejszych warunkach. Przybierano je także kwiatami, trzcinowymi pióropuszami oraz gałązkami zimozielonych roślin i wstążkami. Tego dnia, zbliżającą się Wielkanoc zapowiadano słowami: „Palma bije, palma trzaska, od dziś za tydzień będzie Pascha”, informuje Muzeum Wsi Radomskiej w jednej z publikacji.

Choć archiwalne fotografie nie są kolorowe, łatwo dostrzec, że tworzenie palm wielkanocnych odbywało się z taką samą pasją, jak dzisiaj.

Najwięcej palm powstaje na wsiach. Najsłynniejsze konkursy w Małopolsce i na Kurpiach

Największe palmowe zamieszanie odbywa się w tygodniu przed Niedzielą Palmową. Koła Gospodyń Wiejskich organizują warsztaty tworzenia regionalnych palm, a dzieci w szkołach i przedszkolach poznają tradycję kolorowych gałązek.

Wiele dzieł startuje potem w konkursach. A te są znane na całą Polskę! Chyba każdy z nas słyszał o największych i najpiękniejszych palmach z Lipnicy Murowanej w Małopolsce albo Łysych na Mazowszu. W trakcie imprez zazwyczaj odbywają się festyny, jarmarki i warsztaty tworzenia pięknych bukietów gałęzi.

GALERIA: Zobacz Niedzielę Palmową kiedyś i dziś

od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza