Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niekonwencjonalne metody leczenia depresji

Supernowa
Ludzi cierpiących na depresje są świecie miliony. W poszukiwaniu ratunku dla nich naukowcy eksperymentują z magnesami.

Niektóre przypadki depresji można leczyć przy pomocy pola magnetycznego - twierdzą badacze z kliniki Prince of Wales Hospital w Sydney. Donoszą oni, że u większości pa-cjentów, których poddali stymulacji magnetycznej, objawy depresji znacznie osłabły. Oso-by te mogły normalnie funkcjonować i nie były nękane napadami obniżonego nastroju. Wielu z nich przestały nachodzić myśli samobójcze - jeden z groźniejszych symptomów rozpowszechnionej choroby psychiki. Colleen Loo, która kierowała zespołem badawczym, podkreśla, że magnesy umożliwiły powrót do zdrowia wielu ludziom, wobec których inne terapie okazały się mało pomocne.

Warto podkreślić, że australijskie eksperymenty nie są pierwszymi, które pokazały, iż pole magnetyczne, odpowiednio dobrane pod względem siły, częstotliwości i rodzaju impulsu, działa korzystnie na te fragmenty mózgu, których wadliwe funkcjonowanie może być przy-czyną depresji. Tematowi temu poświęcono już niejedną pracę naukową. Wciąż jednak ta nowatorska metoda, w skrócie zwana TMS (od ang. trans-cranial magnetic stimulation), uznawana jest za eksperymentalną. To oznacza, że wciąż nie wolno jej stosować w otwar-tym lecznictwie.

Loo ma nadzieję, że to się zmieni, ponieważ - jak podkreśla - skuteczność terapii jest po-twierdzona licznymi badaniami, przy czym nie stwierdzono, by miała ona skutki uboczne. - Chociaż leki i terapie psychologiczne pomagają odzyskać dobrą formę wielu chorym, ist-nieje spora grupa pacjentów, wobec których te metody leczenia są nieskuteczne. Dla nich wybawieniem może być stymulacja magnetyczna - mówi badaczka z Sydney. Rzecz ja-sna leczenie musi się odbywać pod nadzorem specjalisty od magnetoterapii, który wspól-nie z psychiatrą określa liczba zabiegów, czas ich trwania oraz charakterystykę pola ma-gnetycznego. Wszystko zależy od tego, jak zaawansowana jest choroba i jakie są jej ob-jawy.

Podczas zabiegu pacjent jest całkowicie świadomy i nie odczuwa żadnego bólu. W tym czasie komórki nerwowe w jego mózgu są pobudzane do większej aktywności. Mecha-nizm tego zjawiska jest dość skomplikowany. W uproszczeniu polega na ingerowaniu w zjawisko elektromagnetyzmu towarzyszące aktywności komórek nerwowych. Dodajmy, że magnetoterapia jest stosowana od dawna w leczeniu przewlekłych dolegliwości, takich jak choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa czy reumatoidalne zapalenie stawów (gościec). Wy-korzystuje się ją także do łagodzenia skutków urazów mięśni i ścięgien oraz jako środek przyspieszający gojenie się rozległych ran i oparzeń.

Na świecie poszukuje się obecnie skuteczniejszych metod leczenia depresji. Do niedawna bagatelizowano zasięg i znaczenie tej choroby. Dziś uważa się ją za najpowszechniej wy-stępujące zaburzenie emocjonalne, które w zaawansowanym stadium może być groźne dla życia. Wśród osób podejmujących próby samobójcze wielu to chorzy na depresję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza