Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nielegalnie postawione fotoradary. Unieważnić mandaty?

Andrzej Gurba [email protected]
Fotoradar w miejscowości Cierznie, podobnie jak i w Uniechowie, działa bez pozwolenia.
Fotoradar w miejscowości Cierznie, podobnie jak i w Uniechowie, działa bez pozwolenia. Fotoradary.net.pl
Główny Inspektor Transportu Drogowego zawiadomi wojewodę pomorskiego o nielegalnie działających fotoradarach w Cierzniach i Uniechowie w gminie Debrzno. Kierowcy chcą kwestionować mandaty.

Niejeden kierowca z naszego regionu dostał mandat za przekroczenie prędkości w Cierzniach i Uniechowie w gminie Debrzno. To ruchliwa droga krajowa nr 22. Kilka dni temu burzę w sprawie fotoradarów ustawionych w tych miejscowościach wywołał profesor prawa Artur Mezglewski, przewodniczący Stowarzyszenia Prawo na Drodze, który stwierdził, że fotoradary są nielegalne, bo nie mają pozwolenia wydanego przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

- Nie ma takich pozwoleń - potwierdza Jan Mróz, rzecznik prasowy GITD w Warszawie.

Zobacz także: Wybryk przeciwko fotoradarom. Pokazali pośladki na zdjęciu

Nie zgadza się z tym Ireneusz Ruszczyk, komendant Straży Miejskiej w Debrznie. - Kiedy występowaliśmy o zgodę na fotoradary, organem decyzyjnym była Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Taką zgodę od nich mamy. Jeśli chodzi o Główny Inspektorat Transportu Drogowego, to poinformowaliśmy ich o tym fakcie, bo tylko tyle wymagały wtedy przepisy - oznajmia Ruszczyk.

Na przełomie 2010 i 2011 roku zmieniły się przepisy fotoradarowe, które wydawanie zgody scedowały na Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Według prof. Mezglewskiego, ale również GITD, Straż Miejska w Debrznie powinna przeprowadzić (dokończyć) procedurę według nowych przepisów, a więc ze zgodą GITD. Tego nie zrobiła.

Komendant Straży Miejskiej w Debrznie wystąpił w listopadzie 2010 roku z wnioskami do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o zgodę na instalację masztów fotoradarowych w miejscowościach Cierznie i Uniechów (pas drogi krajowej nr 22). GDDKiA widziała potrzebę instalacji takich urządzeń, ale zwróciła komendantowi straży uwagę, że będą zmienione przepisy i w związku z tym, przekaże później wniosek do Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Gdańsku. Tak też się stało w styczniu 2011 roku. Inspekcja Transportu Drogowego poinformowała Straż Miejską w Debrznie, że trzeba poczekać na przepisy wykonawcze do ustawy i dlatego do tego czasu zgoda nie zostanie wydana (przepisy wykonawcze weszły w życie w czerwcu 2011 roku).

Zobacz także:Czy fotoradary w gminie Debrzno stoją nielegalnie?

Komendant straży wystąpił z pismami w tej sprawie do gdańskiego oddziału GDDKiA.

W lutym 2011 roku dostał od niego zgodę na ustawienie znaków o automatycznej kontroli prędkości, a w marcu 2011 roku zgodę na ustawienie i instalację masztów z urządzeniami rejestrującymi.
Bazując na tej zgodzie w kwietniu 2011 roku ustawiono fotoradary. I od tego czasu kierowcy dostają mandaty.

- Mam zgodę, fotoradary są więc legalne - twardo stoi na swoim komendant Ruszczyk.
Z końcem roku 2010 nastąpiła zmiana przepisów fotoradarowych. Do tego czasu zgody wydawała GDDKiA, a już w 2011 roku była to kompetencja Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Przypomnijmy, że "zgoda" GDDKiA była z marca 2011 roku. O ile prof. Mezglewski nie ma zastrzeżeń do postępowania GITD, to ma do GDDKiA.

- GDDKiA pismem z dnia 17 stycznia 2011 r. - zgodnie z obowiązującym prawem - przekazała wnioski komendanta Straży Miejskiej w Debrznie do Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Gdańsku. Na tym rola GDDKiA winna się kończyć. Ale się nie skończyła. 9 lutego 2011 roku gdański oddział GDDKiA wyraził zgodę na ustawienie znaków na początku miejscowości Cierznie i Uniechów, na drodze krajowej nr 22, zaś 28 marca 2011 roku ten sam organ wydał zgodę na ustawienie i instalację masztów urządzeń rejestrujących w pasie drogowym. Obie "decyzje" GDDKiA są zdumiewające i wysoce nieprawidłowe - ocenia przewodniczący Stowarzyszenia Prawo na Drodze.

- GDDKiA wydała zgodę na instalację znaku drogowego, którego wzór nie został jeszcze określony w przepisach wykonawczych! Stosowne rozporządzenie ministra infrastruktury zostało wydane dopiero 22 czerwca 2011 roku. GDDKiA wydała zgodę na instalację masztów, pomimo iż była w pełni świadoma, iż nie jest uprawniona do jej wydania. Wszak kierując 17 stycznia 2011 roku wnioski komendanta Straży Miejskiej w Debrznie do Inspektoratu Transportu Drogowego, stwierdza w piśmie, iż przekazuje je inspektoratowi "w celu rozpatrzenia według kompetencji".

W ocenie stowarzyszenia Straż Miejska w Debrznie dokonała instalacji masztów urządzeń pomiarowych - nie mając na to stosownego zezwolenia (zgody) uprawnionego organu. - Jest faktem, iż komendant Straży Miejskiej w Debrznie został wprowadzony w błąd przez urzędników GDDKiA Oddział w Gdańsku. Komendant musi jednak uświadomić sobie, że nieznajomość prawa szkodzi - uważa prof. Mezglewski.
Co zrobi teraz GITD? - Tak jak mówiłem wcześniej, na te urządzenia rejestrujące nie została wydana zgoda. Dokonujemy jeszcze szczegółowej analizy tego przypadku w związku z tym, że zmieniały się przepisy. Nie należy jednak spodziewać się zmiany naszego stanowiska. O tym, że fotoradary działają bez stosownych zezwoleń zawiadomimy wojewodę pomorskiego, który ma uprawnienia nadzorcze wobec straży miejskich i gminnych - powiedział nam Jan Mróz, rzecznik GITD.

Wystąpiliśmy z zapytaniem w tej sprawie do gdańskiego oddziału GDDKiA. Otrzymaliśmy odpowiedź, że wydali zgodę i że będą tę sprawę wyjaśniali z GITD.

Straż Miejska w Debrznie nie myśli o tym, aby zdemontować fotoradary, a kierowcy zastanawiają się, czy nie zacząć kwestionować mandatów. Do sprawy wrócimy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza