Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niemiecy pszczelarze ponownie odwiedzili gminę Kobylnicę

Zbigniew Marecki
Archiwum
Wymianie doświadczeń oraz zapoznaniu się ze sposobem funkcjonowania polskich gospodarstw pszczelarskich służyła ostatnia wizyta przedstawicieli niemieckiego powiatu Hertzogotum Lauenberg w regionie słupskim. Kilkudniowy pobyt zwieńczyło spotkanie, które zorganizowano w Łosinie.

Od piętnastu lat Powiat Słupski współpracuje ze swoim niemieckim odpowiednikiem Hertzogtum Lauenburg. Forma i charakter prowadzonych na szczeblu międzynarodowym działań są bardzo różne. Jeden z przykładów stanowi robocza wizyta niemieckich pszczelarzy, którzy w dniach 6 – 8 października, przebywali w regionie słupskim, by podzielić się doświadczeniami z osobami, które trudnią się pszczelarstwem w naszym regionie.

Co ciekawe, to Gmina Kobylnica stała się ostoją spotkania podsumowującego kilkudniowe dyskusje przedstawicieli obu stron. Pobyt w Polsce rozpoczął się jednak od wizyty w Darłowie, gdzie swoje lokalne pszczelarskie koło zaprezentował prezes Zbigniew Wiąckiewicz. Goście z Niemiec mogli też zobaczyć darłowski zamek, a w drodze powrotnej kolejny raz zobaczyć, w jaki sposób swoimi pasiekami zarządzają Polacy. Zmierzając do Łosina, po drodze pszczelarze zajechali do pasieki Zbigniewa Gajdy, pszczelarza koła słupskiego.

- Kolega Zbyszek zaprezentował swoje gospodarstwo pasieczne. Tak jak to zwykle bywało podczas spotkań obu delegacji, w trakcie spotkań prezentowane są osiągnięcia lokalne z zakresu renowacji zabytków. W Gminie Kobylnica w Zębowie odrestaurowano kościół. Tym osiągnięciem pochwalił się miejscowy sołtys Leszek Mazur – wspomina prezes Wiąckiewicz.

Na przyjazd delegacji pszczelarzy z Niemiec w Łosinie czekali już przed świetlicą gościnni gospodarze tegoż terenu na czele z przewodniczącym Rady Gminy Kobylnica Leonem Kiziukiewiczem. Bardzo owocna współpraca i uznanie dla działalności regionalnych pszczelarzy były przesłankami do organizacji tego spotkania właśnie w miejscowej świetlicy. Członek Zarządu Rejonowego Koła Pszczelarzy w Słupsku, a zarazem mieszkaniec Reblina, Krzysztof Startek stanął na wysokości zadania i zorganizował wyjątkowy wieczór, w przygotowaniu którego pomogli mu Sabina Słaba, Elżbieta Surmacz, Agnieszka Malczewska, Natalia Filipczak oraz instruktor k.o Grzegorz Jopek.

Część oficjalną, od przywitania zaproszonych gości oraz wszystkich pszczelarzy obu stron, rozpoczął Prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Słupsku Zbigniew Wiąckiewicz. W związku z jubileuszem 15 lat współpracy w zakresie wymiany pszczelarzy koła słupskiego z pszczelarzami z okolic Ratzeburga w Niemczech prezes koła słupskiego wręczył wszystkim gościom przygotowane pamiątki. W imieniu pszczelarzy niemieckich głos zabrał Peter Rower, odpowiedzialny za realizację wymiany. Wszystkie oficjalne wystąpienia były tłumaczone na język niemiecki bądź język polski przez tłumacza, pszczelarza koła, kolegi Andrzeja Machuttę.

Kolejnym miły akcentem spotkania było zabranie głosu przez Przewodniczącego Rady Gminy Kobylnica, sołtysa sołectwa Łosino, który zaprezentował rys historyczny tej miejscowości. Przewodniczący wręczył niemieckim gościom upominki przygotowane przez Wójta Gminy Kobylnica pana Leszka Kulińskiego. W trakcie spotkania goście mogli zobaczyć prezentację zabytków Gminy Kobylnica: zabytkowy kościół w Zębowie, park w Reblinie, miejsce pamięci tych, których ta ziemia była ojczyzną, zabytkowy kościół w Słonowicach oraz zabytkowy cmentarz w Kczewie.

Gminne Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy również miało swój znaczący wkład w spotkanie w formie słodkiego poczęstunku, jak i występu zespołu wokalnego „Ale Babki” z Kobylnicy, za co wszyscy byli gospodarzom wdzięczni. W kolejne dni pszczelarze zwiedzili Muzeum Emigracji w Gdyni i Pasiekę Hodowlaną Iwony i Jacka Krysztof w Rumi, a także muzeum Chleba w Ustce oraz Bunkry Bluchera w Ustce.

- Serdeczne podziękowanie za szczególne aangażowanie w przyjęcie gości z Niemiec składa panom, wójtowi Gminy Kobylnica Leszkowi Kulińskiemu oraz za finansowe wsparcie staroście słupskiemu Zdzisławowi Kołodziejskiemu oraz Dyrektorowi Gminnego Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy panu Mariuszowi Brokos – podkreśla prezes Wiąckiewicz.

Warto podkreślić, że organizacja tego wydarzenia idealnie wpisuje się w program, do którego przystąpił kobylnicki samorząd. Przedsięwzięcie pod hasłem „Gmina Przyjazna Pszczołom” polega na promowaniu różnego typu akcji i inicjatyw, które mają pomóc w ochronie i zachowaniu owadów pszczołowatych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza