Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawni na rynku pracy

Mariusz Rodziewicz [email protected]
W Polsce o kłopotach niepełnosprawnych w znalezieniu pracy mówi się dopiero od kilku lat - od momentu naszego wejścia do Unii.

Dzięki temu ich sytuacja na rynku pracy stopniowo się poprawia.

Co jest największą przeszkodą, jaka pojawia się przed osobą niepełnosprawną poszukującą pracy? Przede wszystkim sposób postrzegania kompetencji takich osób przez pracodawców.

Na szczęście powoli zmieniają to to głośne kampanie społeczne "Niepełnosprawni - pełnosprawni w pracy", "Nie chcę nic za darmo". Dzięki coraz większemu zainteresowaniu problemem bezrobocia niepełnosprawnych w Polsce ich sytuacja ulega stopniowej zmianie na lepsze.

Wspomagają ich także programy unijne i rządowe, umożliwiające edukację (także zawodową) i kształcenie na odległość, ułatwiające zakładanie działalności gospodarczej i promujące zatrudnianie osób niepełnosprawnych.

Wypadamy źle

Według ostatnich szacunków w Polsce żyje około 5,5 miliona osób niepełnosprawnych. Tylko co dziesiąty utrzymuje się z własnej pracy, co jednak nie gwarantuje mu niezależności finansowej.

Około 85 procent niepełnosprawnych utrzymuje się ze świadczeń społecznych takich, jak renty czy zasiłki lub pozostaje na utrzymaniu najbliższych. Na tle Unii Europejskiej wypadamy bardzo źle.

Współczynnik aktywności zawodowej w grupie z umiarkowaną niepełnosprawnością wynosi w Polsce aktualnie około 12 procent, z niepełnosprawnością lekką - 22 procent. W krajach UE wskaźnik ten wynosi średnio 50 procent: w Wielkiej Brytanii około 40 procent, w Niemczech 46 procent, aż do 62 procent w Szwajcarii.

Pomoc niepełnosprawnym

Bezrobocie ma wyjątkowo dramatyczne oblicze w przypadku niepełnosprawnych. Dlatego Unia Europejska wprowadziła przepisy, które mają pomóc zarówno osobom niepełnosprawnym, zakładającym własną działalność gospodarczą, jak i firmom zatrudniającym osoby niepełnosprawne.

W Polsce niepełnosprawni mogą liczyć m.in. na dofinansowanie ze strony Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zgodnie z nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych od 30 lipca 2007 osoby niepełnosprawne zakładające swoją działalność gospodarczą mogą na przykład liczyć na bezzwrotne dofinansowanie od PFRON.

Do tej pory osoby te mogły jedynie liczyć na pożyczkę, którą musiały następnie spłacić.

Użyteczne telefony

Użyteczne telefony

0 800 533 335 to bezpłatna infolinia dla osób niepełnosprawnych. Funkcjonuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 18. Można tam uzyskać informacje na temat: uprawnień osób niepełnosprawnych, zatrudniania, orzecznictwa rentowego i pozarentowego, turnusów rehabilitacyjnych, a także adresy i telefony oddziałów PFRON, powiatowych centrów pomocy rodzinie, starostw, urzędów marszałkowskich, zespołów orzekających o niepełnosprawności, programów PFRON. Informacje są też na stronie www.pfron.org.pl.

0 58 554-85-16 - Pomorski Oddział PFRON, 80-309 Gdańsk, ul. Bażyńskiego 32

Emigracja jest szansą

Emigracja zarobkowa ma poważne znaczenie dla osób niepełnosprawnych. Stwarza szanse, jakich dotąd nie mieli. Pracodawcy, po części kierowani kampaniami społecznymi, po części zmuszeni do tego brakiem kandydatów do pracy, sami poszukują niepełnosprawnych pracowników.

Są nawet gotowi dostosować miejsce pracy. Obecnie pracodawcy z firm, które najbardziej cierpią na brak kadry przyznają, że dobrze wykształcona osoba niepełnosprawna może być dla nich atrakcyjnym, wysoce zmotywowanym pracownikiem. Tym bardziej warto zachęcać takich pracowników do dokształcania i edukacji zawodowej.

Edukacja przede wszystkim

Specjaliści podkreślają, że nadal problemy ze znalezieniem pracy mają osoby słabo wykształcone. Niepełnosprawni nie są tu wyjątkiem. Dlatego warto wykorzystać nadarzającą się szansę i korzystać z bezpłatnych szkoleń internetowych takich, jak Akademia PARP.

Osoby niepełnosprawne mogą korzystać z programów kształcenia ustawicznego lub skorzystać ze szkoleń zawodowych finansowanych przez Unię Europejską.

Szkolenia Akademii PARP nie wymagają mobilności kursanta, co jest szczególnie istotne w przypadku niepełnosprawnych ruchowo, dla których problemy związane z dojazdami na szkolenia urastają do wyjątkowej rangi.

W przypadku osób niepełnosprawnych ważne jest również zapewnienie możliwości bezpłatnego kształcenia. Szkolenia internetowe Akademii PARP są rozwiązaniem niewymagającym żadnych nakładów finansowych. Wystarczy komputer z dostępem do internetu i motywacja do pogłębiania swojej wiedzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza