Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepokojące fale

SN
Czy domowe urządzenia elektryczne, takie jak lodówki, zmywarki, czajniki czy komputery, mogą zmniejszać płodność kobiet?

W artykule opublikowanym w czasopiśmie naukowym "Human Reproduction" naukowcy włoscy przedstawili wyniki eksperymentów, podczas których głównym obiektem badawczym były żeńskie komórki rozrodcze myszy. Pęcherzyki jajnikowe zwierząt umieszczano w polu elektromagnetycznym o bardzo małej częstotliwości (tzw. pola ELF), podobnym do tego, jakie wytwarza wokół siebie pracujący lub pozostawiony w stanie gotowości do pracy sprzęt AGD. Pola ELF występują również w pobliżu linii wysokiego napięcia.

Wpływ tego typu promieniowania na żywe organizmy jest wciąż przedmiotem licznych badań. W doświadczeniach, które przeprowadził zespół naukowców z dwóch włoskich uniwersytetów, wytwarzano pola elektromagnetyczne o częstotliwości 50 herców, które występują powszechnie wokół nas, oraz rzadziej spotykane pola ELF o częstotliwości 33 Hz.
W pierwszym przypadku okazało się, że tylko 50 proc. pęcherzyków jajnikowych myszy rozwinęło się prawidłowo, osiągając stadium owulacji. W drugim przypadku było jeszcze gorzej: jajeczkowania doczekała zaledwie co trzecia komórka rozrodcza. W próbie kontrolnej, wolnej od wpływu pól elektromagnetycznych, prawidłowo rozwinęło się ponad 80 proc. pęcherzyków.

Prof. Sandra Cecconi, która kierowała eksperymentami, podkreśla, że powtórzenie tego typu eksperymentu na komórkach jajowych pobranych od kobiet byłoby trudne technicznie, należy jednak przypuszczać, że wynik byłby zbliżony. - Ponieważ do tej pory prowadzono niewiele tego typu badań, tak naprawdę nie wiemy, w jaki sposób pola elektromagnetyczne niskiej częstotliwości wpływają na funkcje ludzkiego układu rozrodczego. Nasze eksperymenty sugerują jednak, że mogą one redukować płodność kobiet - mówi uczona.

Podkreśla ona, że choć na potwierdzenie tej koncepcji nie ma obecnie żadnych dowodów, faktem jest, że od pewnego czasu w wielu krajach zachodnich notuje się stały wzrost bezpłodności kobiet z powodu braku lub zaburzeń jajeczkowania. - Być może jedną z przyczyn tego zjawiska jest to, że wokół nas jest coraz więcej urządzeń emitujących szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne - konkluduje włoska badaczka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza