Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepokojące oprzędy na krzewach w Zimowiskach. Czy działkowcy mają powody do obaw?

Wojciech Nowak
Wojciech Nowak
Na zdjęciach widoczne są oprzędy wyglądające nieco jak pajęczyny, które oplatają całą roślinę. O to, czy są powody do obaw zapytaliśmy Nadleśnictwo Leśny Dwór.
Na zdjęciach widoczne są oprzędy wyglądające nieco jak pajęczyny, które oplatają całą roślinę. O to, czy są powody do obaw zapytaliśmy Nadleśnictwo Leśny Dwór. Czytelnik
Jeden z czytelników nadesłał do naszej redakcji zdjęcia krzewów przy przystanku autobusowym znajdującym się niedaleko działek w Zimowiskach. Na zdjęciach widoczne są oprzędy wyglądające nieco jak pajęczyny, które oplatają całą roślinę. O to, czy są powody do obaw zapytaliśmy Nadleśnictwo Leśny Dwór.

- Zdjęcia zrobione obok przystanku dla wysiadających z Ustki, przy działkach w Zimowiskach. Krzewy opanowane przez groźnego szkodnika potrafiącego „udusić drzewo”. Szkodnik pospolicie nazywany jest namiotnikiem – pisze w swojej wiadomości czytelnik.

Postanowiliśmy poprosić o pomoc leśniczych z nadleśnictwa Leśny Dwór. Zapytaliśmy, czy działkowcy z Zimowisk mają się czego obawiać.

- Bez dokładnego rozpoznania gąsienic nie można stwierdzić jednoznacznie jaki to gatunek owada. Oprzędy na zdjęciach mogą sugerować z dużą dozą prawdopodobieństwa, że jest to jeden z gatunków Namiotnika – tak jak wskazuje Czytelnik. Do rodziny namiotnikowatych Yponomeutidae należy wiele gatunków motyli.

W przypadku tego owada oprzędy są naturalnym zjawiskiem – wewnątrz nich żerują gąsienice tego gatunku – jest to jeden z elementów jego rozwoju. Oprzędy stanowią swoistą „ochronę” przed czynnikami zewnętrznymi. Nadmierna ilość żerujących gąsienic w skrajnych przypadkach może powodować ogołocenie krzewu z liści tzw. gołożer. W zależności od ogólnej kondycji krzewu i jego rozmiarów, reakcja na żer może być różna – osłabia roślinę, ale z reguły rośliny odbudują nowe pokolenie liści.
Gatunek ten w przypadku leśnictwa nie stwarza zagrożenia, dlatego nie można wskazać w jakich ilościach stwarza realne zagrożenie i w jaki sposób należy go zwalczać. Z tego względu sugeruję posiłkować się ogólnie dostępną wiedzą na temat tego szkodnika – informuje Dariusz Mikszto, zastępca nadleśniczego z Leśnego Dworu.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że owad ten pojawia się masowo co 10 lat, na dwa lub trzy sezony. Do jego zwalczania stosuje się różne środki ochrony roślin. Oprysk należy jednak przeprowadzić zanim gąsienice zaczną tworzyć oprzędy. W innym wypadku środki chemiczne nie przedostaną się przez powstałą sieć. Jeżeli jednak zauważymy jeden lub dwa krzewy pokryte oprzędami namiotnika, nie musi to oznaczać inwazji tego gatunku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza