MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nieprawidłowości w słupskim MOPR. Prokuratura już wie, prezydent Słupska jeszcze nie

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Słupska Prokuratura Rejonowa prowadzi śledztwo w sprawie nieprawidłowości finansowych w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Słupsku. Bada też funkcjonowanie placówki w czasie, gdy jej dyrektorem był Klaudiusz Dyjas.

- W tej sprawie otrzymaliśmy anonimową informację – mówi Piotr Nierebiński, słupski prokurator rejonowy. - Jednak była tak szczegółowa, że postanowiliśmy ją wyjaśnić. Zawiadomienie dotyczyło nieścisłości w przyznawaniu nagród w MOPR oraz funkcjonowania placówki, a tego było sporo. Informacja potwierdziła się w toku postępowania sprawdzającego i zapadło postanowienie o wszczęciu śledztwa z artykułu 231.2, czyli przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowych.

Artykuł ten dotyczy funkcjonariuszy publicznych, a więc dyrektora placówki samorządowej także. Klaudiusz Dyjas przestał pełnić funkcję dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Słupsku 12 lutego. Ze stanowiska odwołała go prezydent Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka, a powód tej decyzji oficjalnie uzasadniła "wyczerpaniem możliwości dalszej dobrej współpracy" i podziękowała Klaudiuszowi Dyjasowi za lata pracy na rzecz mieszkanek i mieszkańców Słupska. Prezydent Słupska nie odniosła się do przyczyn zwolnienia dyrektora Dyjasa.

Tymczasem w Słupsku coraz głośniej mówiło się o nieprawidłowościach w premiowaniu pracy pracowników MOPR, a zwłaszcza ich niedocenieniu przez dyrektora, podczas gdy on nagrodę przyznał sam sobie. A mogła to zrobić tylko jego szefowa, czyli prezydent miasta Krystyna Danilecka-Wojewódzka.

W jaki sposób były już dyrektor wszedł w posiadanie pieniędzy? Tego prokuratura na tym etapie śledztwa nie ujawnia.
- Nie mogę mówić. To zbyt poważne postępowanie - oznajmia szef Prokuratury Rejonowej w Słupsku.

Klaudiusz Dyjas w rozmowie z nami stwierdził, że wie, kto złożył zawiadomienie. Zaznaczył jednak: - Anonimowych zawiadomień nie komentuję.

Skoro w MOPR było tak źle, że dyrektor rozstał się z posadą, dlaczego na prokuratorskie biurko trafił desperacki anonim, a nie oficjalne pismo od urzędującej prezydent miasta, które według ustawowego obowiązku powinno wpłynąć niezwłocznie?

- W związku z wątpliwościami o możliwych nieprawidłowościach w działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Prezydent Miasta Słupska zleciła przeprowadzenie w tej jednostce kontroli – odpowiada na nasze pytania Monika Rapacewicz, rzeczniczka ratusza. - Po zakończeniu czynności kontrolnych przez Zespół Audytu Wewnętrznego i Kontroli Urzędu Miejskiego i zapoznaniu się z ich wynikami, możliwe będzie podjęcie decyzji o ewentualnych dalszych działaniach w tej sprawie.

Klaudiusz Dyjas odwołany z funkcji dyrektora MOPR.

Klaudiusz Dyjas odwołany z funkcji dyrektora MOPR

Kiedy zlecono trwającą kontrolę? Przed czy po zwolnieniu dyrektora?
- Kontrola MOPR była w rocznym planie kontroli i na polecenie Prezydentki Miasta Słupska Pani Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej rozpoczęta została 25 lutego br. Kontrola nadal trwa - tak brzmi kolejna odpowiedź ratusza.

Klaudiusz Dyjas karierę w MOPR rozpoczynał w 2002 roku od pracy z bezdomnymi. Dyrektorem został 1 sierpnia 2013 roku. Na trzy miesiące przed zwolnieniem w listopadzie 2019 roku od marszałka województwa pomorskiego otrzymał „Srebrne Drzewko” - prestiżową nagrodę w branży pomocy społecznej. Wówczas prezydent Słupska z dumą przedstawiała go jako autorytet i eksperta w sprawach społecznych miasta oraz swojego najbliższego współpracownika. Z ostatniego zamieszczonego w BIP oświadczenia majątkowego Klaudiusza Dyjasa wynika, że w 2018 roku praca na tym stanowisku przyniosła mu dochód brutto 152.527 zł.

Zobacz także: Klaudiusz Dyjas o 500 plus w Słupsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza