Nasza Loteria

Niesamowite zdjęcia Dębnicy Kaszubskiej jakiej już nie ma

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Szkoła w Dębnicy Kaszubskiej, widok ok. 1926 r. W tym budynku będzie się mieścić Izba Regionalna.
Szkoła w Dębnicy Kaszubskiej, widok ok. 1926 r. W tym budynku będzie się mieścić Izba Regionalna. mojadebnica.pl
W Dębnicy Kaszubskiej powstanie Izba Regionalna. To szansa na uratowanie i udostępnienie wielu pamiątek oraz zdjęć, które pokazują historię i ludzi jacy tu kiedyś mieszkali.

Izba Regionalna w Dębnicy Kaszubskiej będzie czymś w rodzaju regionalnego muzeum. Jej powstaniu będzie patronować gmina, a organizacją zajmie się Irena Dziemiańczyk-Jaworska, nauczycielka historii w Szkole Podstawowej w Dębnicy Kaszubskiej, miłośniczka historii gminy, autorka strony internetowej mojadebnica.pl.

- W moich zbiorach nagromadziło się już kilkaset zdjęć starej Dębnicy Kaszubskiej i innych miejscowości na terenie gminy, a także wiele pamiątek materialnych pochodzących z z czasów przedwojennych, ale także powojennych - mówi Irena Dziemiańczyk-Jaworska.

Od wielu lat pani Irena zbiera i archiwizuje zdjęcia starej Debnicy Kaszubskiej i okolic. W jej zbiorach jest też sporo innych pamiątek - przedmiotów codziennego użytku, dokumentów, na także militariów, wszystkie są związane z regionem. Swoje poszukiwania prezentuje na stronie mojadebnica.pl. To inicjatywa rodzinna, bo w technicznej obsłudze strony pomaga jej syn Andrzej.

Zgłębia historię gminy, jej mieszkańców, miejscowości, a także obiektów przemysłowych czy przyrodniczych. Na stronie mojadebnica.pl. można się dowiedzieć wielu ciekawostek o regionie. Np. to, że krótko przed wybuchem II wojny światowej w Dębnicy Kaszubskiej wybudowano radiostację. Był to nadajnik Stolp włączony w ówczesną północnoniemiecką sieć fal radiowych. Obiekt składał się budynku i siedmiu drewnianych wież o wysokości 50 metrów każda. Rozgłośnia przetrwała zawieruchę wojenną, lecz po wojnie wszystko zostało zniszczone i rozszabrowane. Natomiast budynek, który istnieje nadal, zaadaptowano na mieszkania.

Wiele ciekawostek o gminie jest ujętych na fotografiach będących w zbiorach Ireny Dziemiańczyk-Jaworskiej.

- Na przykład mam zdjęcie grupy osób ze sztandarem PPS, czyli Polskiej Partii Socjalistycznej, na którym widnieje napis Dębnica-Racława. Taką nazwę nosiła Dębnica Kaszubska przez kilka powojennych lat - opowiada pani Irena.

Szkoła w Dębnicy Kaszubskiej, widok ok. 1926 r. W tym budynku będzie się mieścić Izba Regionalna.

Niesamowite zdjęcia Dębnicy Kaszubskiej jakiej już nie ma

Nazwa Dębnica-Racława funkcjonowała od 1945 do 1947 roku. Była zapewne polską transkrypcją niemieckiej nazwy tej miejscowości - Rathsdamnitz. Idąc tropem zdjęcia ze sztandarem PPS pani Irena ustaliła, że do organizowania działalności PPS w Dębnicy-Racławie przystąpiono w grudniu 1945 roku. Głównym organizatorem był Jan Niedymowski. W kwietniu 1947 roku koło to liczyło 17 członków, a w styczniu 1948 roku 45 członków.

W zbiorach pani Ireny są również zdjęcia z nowszych dziejów Dębnicy Kaszubskiej. To dokumentacja życia i wydarzeń z czasów PRL-u. Bo choć niektórzy chcą uznać ten czas za niebyły, to nie da się wymazać z pamięci, że ludzie wtedy też pracowali, świętowali, bawili się, po prostu żyli.

Irena Dziemiańczyk-Jaworska w poszukiwaniu historii gminy spenetrowała jej cały obszar, w większości na rowerze. Fotograficznie udokumentowała nie tylko miejscowości, ale także zabytki, obiekty przemysłowe, regionalne ciekawostki, czy też stanowiska przyrodnicze. Pani Irena dokumentuje również teraźniejsze życie gminy - imprezy o charakterze oficjalnym, imprezy kulturalne, szkolne, sportowe. Za jakiś czas będą one cennym dokumentem historii gminy.

Planowana Izba Regionalna w Dębnicy Kaszubskiej ma się mieścić w budynku dawnej szkoły przy ul. Zjednoczenia. Zostanie urządzona w dwóch salach - wystawowej i wykładowej. Zbiory będą przechowywane w odpowiednich warunkach zabezpieczone przed zniszczeniem. Będą też dokładnie skatalogowane i opisane.

Izba Regionalna będzie też miejscem, gdzie mieszkańcy będą mieli możliwość podzielenia się wiedzą, swoim dorobkiem lub przedstawić dzieje rodzinne na tle wydarzeń historycznych.

Obecnie, kiedy panuje pandemia koronawirusa, trudno określić, czy Izba Regionalna rozpocznie działalność jeszcze w tym roku. Tym niemniej decyzja o jej utworzeniu została już podjęta.

Zobacz także: Walki o Słupsk w 1807 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Mógłby ktoś zweryfikować informację?

"Polska jest najbogatszym krajem świata położonym w sercu Europy. Oczywiście na nasze bogactwa, które Pan Bóg dał Polakom jest wielu chętnych. Dla przykładu Niemcy w swojej konstytucji nadal uznają granice sprzed 1937 roku. Oszustwem rządów warszawskich jest wmawianie Polakom, że Niemcy uznały naszą granicę zachodnią."

https://globalna.info/2020/04/12/najwieksza-tajemnica-narodowa-cicha-wojna-o-zatajane-bogactwa-polski/

G
Gość

"...To dokumentacja życia i wydarzeń z czasów PRL-u. Bo choć niektórzy chcą uznać ten czas za niebyły, to nie da się wymazać z pamięci, że ludzie wtedy też pracowali, świętowali, bawili się, po prostu żyli..."

Obecnie też nie ma powodów do radości...

Wykład prof. Kieżuna:

"Polska jest KOLONIĄ od 1989r. !"

https://www.youtube.com/watch?v=NlY8LCJfUBo

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza