Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niewidomi nie tylko czytają, ale też piszą książki. Projekt "Poznajmy się" Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku

Kinga Siwiec
Kinga Siwiec
Czy niewidomi lubią czytać? Okazuje się, że jeśli zapewni się im odpowiednie narzędzia, to będą nie tylko poznawać lektury, ale też je tworzyć. Projekt „Poznajmy się” słupskiej biblioteki miejskiej realizowany jest z myślą o osobach, które straciły wzrok w wyniku przebytych chorób, ale też dzieci, które są niewidome od urodzenia.

15 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Białej Laski, dlatego to w tym miesiącu Miejska Biblioteka Publiczna zdecydowała zrealizować projekt „Poznajmy się”, który jest zaproszeniem dla osób niewidomych i niedowidzących, aby korzystały z jej zasobów.
- Chcemy zachęcić osoby z niepełnosprawnością wzroku do zapoznania się z naszą ofertą - zarówno dzieci, którym dotyk pozwala odczytywać wypukłe rysunki, a najwcześniejszą formą książki jest książka dotykowa, oraz osoby starsze, które straciły wzrok na skutek chorób, dla których najdogodniejszą formą książki jest audiobook. Z myślą o nich w projekcie zaplanowano zakup urządzeń lektorskich „czytak” – mówi Maria Chamier-Gliszczyńska, kierownik Miejsca Animacji Kultury przy MBP w Słupsku.

Ale „Poznajmy się” to nie tylko specjalne książki i audiobooki, ale też cykl spotkań z ludźmi, którzy mogą być inspiracją. 17 października gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej był Jacek Kiss, aktor i lektor wielu książek czytanych i stały „głos” książek Polskiego Związku Niewidomych. W swojej karierze nagrał ponad 600 tytułów.

Innym znanym gościem był Tomasz Wandzel, niewidomy pisarz pochodzący z Prabut pod Kwidzynem. Autor „Domu w chmurach” i „Czystego zła” wzrok stracił w 1998 roku, nie przeszkodziło mu to jednak w zdobyciu uznania jako pisarz. Dwukrotnie został stypendystą Ministra Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Owocem pierwszego stypendium był zbiór opowiadań „Żółty Długopis”. W ramach drugiego stypendium, otrzymanego w 2020 roku pracuje nad powieścią historyczną „Chłopiec z Auschwitz”.
Działania biblioteki są też skierowane do najmłodszych, dlatego w październiku odbywały się też spotkania z młodych czytelników z osobami niewidomymi.

- Spotkania z takimi ludźmi mają na celu uwrażliwienie dzieci na drugiego, niepełnosprawnego człowieka. To świetna lekcja tolerancji i wiedzy o niewidomych i ich życiu – mówi Maria Chamier-Gliszczyńska.

W ramach projektu „Poznajmy się” odbędą się też warsztaty „książki dotykowej”, na których dzieci widzące wykonają dla dzieci niewidomych dwie książki.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza