MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nieznane i unikalne zdjęcia powojennego Słupska [galeria]

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Widoki z powojennego Słupska to nadal spory rarytas nie tylko dla historyków i regionalistów, ale dla każdego miłośnika dziejów miasta. Dotarliśmy do zbiorów Instytutu Zachodniego w Poznaniu, w którym zgromadzone są nieznane zdjęcia Słupska z pierwszych powojennych lat.

Jak wiadomo Słupsk został zajęty przez wojska radzieckie 8 marca 1945 roku. Już dzień później, 9 marca nad ranem, centrum miasta (a także wiele innych kwartałów) zamieniło się kupę gruzu. Wypalone kamienice, zburzone budynki, ulice zawalone gruzem.

Jest sporo zdjęć z pierwszych tygodni i miesięcy po zajęciu Słupska przez wojska radzieckie, na których widać skalę ówczesnych zniszczeń.

Jednak powoli życie w mieście zaczęło się reaktywować. Nowe władze administracyjne organizowały odgruzowywanie miasta. Początkowo głównie rękami tych niemieckich mieszkańców Słupska, którzy zostali i nie uciekli razem z wycofującym się Wehrmachtem.

Do Słupska napływało coraz więcej Polaków, którzy również włączyli się w proces porządkowania miasta.

Dotarliśmy do zbioru zdjęć Słupska zgromadzonych w Instytucie Zachodnim w Poznaniu, na których widać miasto w 1947 roku. Wiele z nich, choć przedstawia znane obiekty i fragmenty miasta, to jednak nie jest powszechnie znana. Widać na nich, że sporo gruzowisk zostało już uprzątniętych, ale nadal można się zauważyć wypalone kamienice na słupskiej starówce. Zostały one wyburzone na przełomie lat 40. i 50. XX wieku. Kilka lat później rozpoczęto tam budowę osiedla XX Lecia.

Są to stare archiwalne zdjęcia pokazujące Słupsk, jakiego nie znamy. Miejsca, których często już nie ma i ludzi, którzy odeszli w zapomnienie.

Słupsk Paryżem Północy. Historia miasta na unikatowych zdjęciach!

O Instytucie Zachodnim

Instytut Zachodni w Poznaniu jest czołowym ośrodkiem naukowym, analitycznym i edukacyjnym w obszarze tematycznym Polska – Niemcy – Europa. Przekazuje wiedzę o procesach zachodzących za polską granicą zachodnią i o stosunkach polsko-niemieckich interesariuszom polskim oraz wprowadza do obiegu międzynarodowego interpretację tych procesów wpływając na kształtowanie polskiej polityki zagranicznej. Działa na polu nauki i edukacji politycznej, z poszanowaniem wolności badań naukowych, w duchu tolerancji i dialogu. Swoją aktywność realizuje we współpracy z organem nadzorującym, a także z innymi organami administracji państwowej i samorządowej. Instytut gromadzi, opracowuje oraz udostępnia organom władzy publicznej informacji o istotnych wydarzeniach i procesach politycznych, społecznych i gospodarczych, przygotowuje analizy, ekspertyzy i studia prognostyczne.

Wystawa pocztówek w Muzeum Pomorza Środkowego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza