Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieznane zdjęcia Słupska z przedwojennych wydawnictw [FOTOGALERIA]

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Spichlerze nad Słupią w rejonie Rynku Rybackiego.
Spichlerze nad Słupią w rejonie Rynku Rybackiego. BBC Słupsk/Domena Publiczna
Widoki z przedwojennego Słupska można znaleźć nie tylko na ocalonych widokówkach i kartach pocztowych. Takie zdjęcia stanowią również ilustracje książek i przewodników sprzed 1945 roku. Niektóre z nich są niemal nieznane.

Już wiele razy pisaliśmy, że nieocenionym źródłem wiedzy o historii Słupska i regionu jest Bałtycka Biblioteka Cyfrowa. To projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku – która była inicjatorem przedsięwzięcia - Archiwum Państwowego w Koszalinie i Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Spichlerze nad Słupią w rejonie Rynku Rybackiego.

Nieznane zdjęcia Słupska z przedwojennych wydawnictw [FOTOGALERIA]

Głównym celem działania BBC jest budowa cyfrowego warsztatu badawczego, zestawienie i prezentacja w internecie różnorodnych i bogatych, lecz fizycznie rozproszonych zbiorów Pomorza, wspieranie edukacji, nauki oraz turystyki.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słupsku, w której mieści się placówka Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej, zdigitalizowano już tysiące dokumentów, książek, gazet, czasopism, map, ilustracji i innych wydawnictw, również takich, które wydane zostały przed 1945 rokiem. Wśród niech są zdjęcia, w tym także fotografie Słupska.

W bogatych zasobach BCC znaleźliśmy ciekawe przedwojenne książki-przewodniki o Słupsku, w których zawarto również materiał ilustracyjny. Niektóre z tych zdjęć nie są powszechnie znane, a niektóre to wręcz unikaty.

Jedną z publikacji, w której natknęliśmy się na wiele nieznanych zdjęć, to książka „Stolp und feine umgebung” z 1926 roku będąca zarysem dziejów miasta.

Inną książką, w której znaleźliśmy nieznane zdjęcia Słupska, jest publikacja „Stolp mit Ostseebad Stolpmunde der wirtschaftliche” z lat 30. XX wieku. W tym przypadku jest to wydanie o charakterze ekonomicznym i statystycznym charakteryzujące ówczesny stan społeczny i gospodarczy miasta.

W obu wydawnictwach jest kilkadziesiąt mało znanych zdjęć ówczesnego Słupska. Część z nich przedstawia co prawda znane fragmenty i obiekty miasta, ale z innych ujęć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza