MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nikiszowiec nieustannie zachwyca architekturą - wyrusz razem z nami na spacer po dawnym osiedlu robotniczym. Zobacz ZDJĘCIA

OPRAC.:
Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Klikij w galerię i wybierz się z naszą fotoreporterką na spacer po niezwykłej dzielnicy Katowic >>
Klikij w galerię i wybierz się z naszą fotoreporterką na spacer po niezwykłej dzielnicy Katowic >>Marzena Bugała-Astaszow
Nikiszowiec, położony we wschodniej części miasta, jest jedną z najważniejszych historycznych i architektonicznych atrakcji Katowic. Corocznie odwiedzają go tysiące osób. Został zbudowany w latach 1908-1918 według projektu Georga i Emila Zillmannów, jako osiedle robotnicze i na szczęście nie podzielił smutnego losu innych tego typu ośrodków. Dziś jest jednym z przystanków na Szlaku Zabytków Techniki, a także został na listę Pomników Historii.

Wyrusz razem z nami na spacer po pięknym Nikiszowcu

Kto w Polsce nie słyszał o słynnym osiedlu robotniczym na katowickim Nikiszowcu? Wszystko za sprawą jego unikatowej architektury, która zachwyca i przyciąga do stolicy województwa śląskiego każdego roku tysiące turystów z kraju i zagranicy.

Nikiszowiec stale zachwyca - zobacz ZDJĘCIA

Nikiszowiec zyskał rozgłos na arenie krajowej, zajmując czwarte miejsce w prestiżowym plebiscycie 7 Nowych Cudów Polski, organizowanym przez magazyn "National Geographic Traveler" w 2011 roku. Osiedle zaprojektowali bracia Zillmann, Georg i Emil, a jego budowa miała miejsce w latach 1908-1919 oraz 1920-1924. Powstało obok szybu Nikisz, który pierwotnie należał do kopalni "Giesche" (obecnie KWK Wieczorek).

Wydział Powiatowy wyraził zgodę na budowę osiedla 17 grudnia 1908 roku, jednakże z zastrzeżeniem, że nowe osiedle będzie miało pełną infrastrukturę. Planowano wówczas budowę kościoła katolickiego, szkół, dróg oraz kanalizacji, co miało zapewnić mieszkańcom komfortowe warunki życia. Ostatecznie pierwszy budynek oddano do użytku mieszkańców już w 1911 roku, natomiast ostatni wzniesiono osiem lat później.

Centrum osiedla umiejscowione jest przy placu Wyzwolenia, to tam zobaczymy charakterystyczną mozaikę przedstawiającą róże oraz kościół, którego patronką jest św. Anna.

Wszyscy, którzy wybierają się do Nikiszowca mogą skorzystać z autoprzewodnika, który można pobrać ze strony urzędu miasta w Katowicach. Tymczasem zapraszamy do wzięcia udziału w fotospacerze!

Kliknij w galerię i zobacz zdjęcia niezwykłego górniczego osiedla

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera