Nocne sms-y od wójta Kołczygłów to nie przestępstwo

  Nocne sms-y od wójta Kołczygłów to nie przestępstwo

  Andrzej Gurba andrzej.gurba@mediaregionalne.pl

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Nocne sms-y od wójta Kołczygłów to nie przestępstwo

  ©Fot. sxc.hu

  Nie będzie śledztwa w sprawie nocnych sms-ów wójta Kołczygłów Wacława Kozłowskiego wysyłanych do skarbnik Beaty Krause-Meier. Prokuratura nie doszukała się znamion przestępstwa.
  Nocne sms-y od wójta Kołczygłów to nie przestępstwo

  ©Fot. sxc.hu

  Urzędniczka oskarżyła wójta o mobbing. Policja na zlecenie prokuratury sprawdzała, czy zachowanie wójta można uznać za przekroczenie uprawnień i uporczywe naruszanie praw pracownika na gruncie Kodeksu karnego. Funkcjonariusze nie stwierdzili znamion czynu zabronionego.

  Z ustaleniami policji zgodził się prokurator. - Stąd odmowa wszczęcia śledztwa. W uzasadnieniu wskazujemy jednak, że treść sms-ów może wyczerpywać art.
  94 ze znaczkiem 3 Kodeku pracy, który mówi o mobbingu. W tym przypadku powinien jednak już działać pracodawca wójta, a nie prokuratura. Zawiadamiająca może też skarżyć wójta na drodze cywilnej - mówi Ryszard Krzemianowski, zastępca prokuratora rejonowego w Bytowie. Kto jest pracodawcą wójta? Ogólnie urząd gminy. Przewodniczący rady ma tylko kompetencje do nawiązania i rozwiązania umowy o pracę, a cała rada ustala zarobki. Pani skarbnik będzie mogła zaskarżyć odmowę wszczęcia postępowania.

  Zawiadomienie przez urzędniczkę prokuratury to pokłosie czerwcowej sesji Rady Gminy w Kołczygłowach. Radny Mirosław Krause ujawnił, że wójt zabronił przyjść skarbnik (to jego córka) na sesję. Ujawnił też, że wójt wysyła do jego córki sms-y w nocy. W jednym z nich miało paść zdanie "twoje biuro zostanie wypie...". Są też inne wątki. Radny stwierdził, że wójt przyszedł wstawiony na urodziny jego córki i został z nich wyproszony, bo miał się zachowywać po chamsku. Później miały być przeprosiny z kwiatami na kolanach. Słowa radnego potwierdziła pani skarbnik. Ze strony radnego padły też oskarżenia o stosowanie mobbingu wobec innych pracowników urzędu. - Wójt traktuje urząd jak prywatny folwark - mówił radny.

  Wójt Kozłowski twierdzi, że to manipulacje i próba jego dyskredytacji. Przyznaje się jednak do nocnych sms-ów, choć nie widzi w tym nic złego. Podkreśla, że skarbniczka też wysyłała do niego sms-y o tej porze.

  Wójt nie ograniczył się do zaprzeczenia oskarżeniem. W ostatnich dniach skierował do prokuratury dwa zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez skarbniczkę i radnego. - Wpłynęły takie zawiadomienia. Zleciliśmy policji czynności sprawdzające. W przypadku pani skarbnik chodzi o groźby karalne i przekroczenie uprawnień. W przypadku radnego o groźby karalne - mówi Ryszard Krzemianowski, zastępca prokuratora rejonowego w Bytowie.

  - Pozyskałem informacje o przekroczeniu uprawnień przez panią skarbnik. Niczego nie przesądzam, ale jestem zobowiązany w takich przypadkach do zawiadomienia organów ścigania - oznajmia Kozłowski. O szczegółach mówić nie chce. Podobnie jak i w przypadku gróźb karalnych. - W swoim zawiadomieniu opisałem fakty. To prokuratura decyduje o kwalifikacji czynu - mówi wójt. Dodaje, że pani skarbnik oświadczyła mu, że nie ma żadnego mobbingu. - Powiedziała, że jest mistrzem manipulacji. I że mam się od niej uczyć - twierdzi wójt. W przypadku radnego wójt jest bardziej otwarty. - Radny na korytarzu pogroził mi palcem i powiedział, że mnie upier... - oznajmia wójt.

  - To nieprawda. Powiedziałem wójtowi, że ma przechlapane i że sam się upier... Zareagowałem emocjonalnie na doniesienia, że moja córka miała wybudować sobie dom za gminne pieniądze - mówi radny Krause. Pani skarbnik twierdzi, że nie wie, na czym miałoby polegać przekroczenie przez nią uprawnień i kierowanie gróźb karalnych wobec wójta. Twierdzi, że wójt nadal wysyła do niej bardzo obraźliwe sms-y.


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj treści premium w Głosie Pomorza Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (107)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (107) forum.gp24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Wideo z Bytowa

  Zdjęcia z Bytowa

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  #zostańwdomu i czytaj gazetę online TAŃSZĄ O POŁOWĘ!

  #zostańwdomu i czytaj gazetę online TAŃSZĄ O POŁOWĘ!

  POKAŻ TALENT! - zagłosuj w naszej akcji

  POKAŻ TALENT! - zagłosuj w naszej akcji

  KOBIECA TWARZ POMORZA - trwa głosowanie

  KOBIECA TWARZ POMORZA - trwa głosowanie