Nowa sortownia makulatury i plastików w Bierkowie doczyści trafiające tam odpady po segregacji domowej

Zbigniew Marecki
W piątek o godz. 13 Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Słupsku zaprezentują zmodernizowaną sortownię odpadów selektywnie zebranych tworzyw sztucznych i makulatury na terenie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Bierkowie. Modernizacja sortowni trwała blisko rok.

- Firma, która są wykonywała, pozostawiła skorupę starej sortowni z 2003 roku, ale wypełniła ją nowymi maszynami, które pozwolą nam sortować lepiej niż dotychczas papier i plastik. Dzięki temu rozwiązaniu będziemy mogli sortować papier i plastiki wstępnie posortowane przez mieszkańców pod potrzeby naszych odbiorców, którym sprzedajemy odpady do ponownego wykorzystania jako surowiec - tłumaczy Iwona Żytka, pełnomocnik zarządu PGK w Słupsku.

W ramach modernizacji dostosowano do nowych potrzeb istniejący budynek sortowni surowców wtórnych oraz przylegającą do niego wiatę, w której dotąd znajdowała się sortownia papieru. Ponadto wykonano linie technologiczne sortowania odpadów komunalnych pochodzących z selektywnej zbiórki odpadów zapewniającej przetwarzanie i przepustowość min. 3 Mg/godz. (dla odpadów tworzywowych), min. 4 Mg/godz. (dla mieszaniny tworzyw i papieru) oraz min. 5 Mg/godz. (dla odpadów papieru), automatyzację optycznego sortowania folii PE lub papieru oraz tworzyw twardych z umożliwieniem manualnego doczyszczania i rozsortowywania w kabinach sortowniczych celem zapewnienia wysokiej jakości frakcji surowcowych kierowanych do recyklingu. Zakupiono też wózek widłowy do obsługi sortowni oraz niezbędne pojemniki.

Projekt zakłada także przeprowadzenie akcji edukacyjno- informacyjnej wśród mieszkańców. W ramach zaplanowanej akcji edukacyjno- ekologicznej zostanie podniesiony poziom wiedzy społeczeństwa na temat gospodarowania odpadami.

- Generalnym celem projektu jest osiągnięcie wyższych poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami niektórych frakcji odpadów komunalnych . Efektem projektu będzie uzyskanie 50 procent odzysku w roku 2022 takich odpadów jak papier i tworzywa sztuczne - zapowiada kierownictwo PGK.

W ten sposób PGK przystosowuje się do znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zgodnie z nią wszyscy mieszkańcy bloków oraz domów jednorodzinnych tak jak do tej pory będą składać deklarację, na podstawie której gminy ustalą opłatę za wywóz śmieci, ale nie będzie już wyboru, czy chce się segregować, czy nie.

Natomiast właściciele domów jednorodzinnych, którzy będą korzystać z przydomowych kompostowników, zostaną zwolnieni z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Osoby, które świadomie nie będą segregować odpadów lub będą to robić źle, zostaną ukarani wyższą opłatą. Będzie to dwukrotność opłaty za wywóz śmieci.

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
27 listopada 2019, 7:43, Gość:

Może jakiś wywiad?

Pani kierownik, te 50% należy uzyskać w 2020r., a nie w 2022r.. Polecam zapoznanie się z wymaganiami określonymi przez Ministra....

G
Gość
27 listopada, 0:02, Gość:

Ludzie nawet nie zdają sobie sprawy, jaką PGK kabzę zbija na plastikach i recyklingu !!! Wiecznie im mało i jeszcze podwyżki za wywóz śmieci, banda złodziei!!!

Widać popierasz bolszewicką partię, wszystkich wyzywasz od złodzieji. Spójrz w lustro katoliku.

G
Gość

Może jakiś wywiad?

G
Gość

Ludzie nawet nie zdają sobie sprawy, jaką PGK kabzę zbija na plastikach i recyklingu !!! Wiecznie im mało i jeszcze podwyżki za wywóz śmieci, banda złodziei!!!

G
Gość

Zerowski we Wios

G
Gość

Pigwa?

G
Gość

pgk - sitwa na stanowiskach kierowniczch

Dodaj ogłoszenie