MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe dotacje na panele słoneczne: już składaj wniosek nawet o 20,5 tys. zł. Kto dostanie dotację Mój Prąd na fotowoltaikę [21.05.2022]

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Budżet tegorocznej edycji programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wynosi 350 mln złotych.
Budżet tegorocznej edycji programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wynosi 350 mln złotych. Tomasz Czachorowski / Polska Press
W piątek, 15 kwietnia ruszyła czwarta edycja programu "Mój Prąd". Tym razem maksymalna kwota dofinansowania to aż 20,5 tys. zł. Co ważne o dotację mogą ubiegać się osoby, które już wcześniej korzystały z dofinansowania z tego programu. Ponadto można zyskać dofinansowanie do magazynów energii elektrycznej lub ciepła. Sprawdź więc szczegóły tej edycji dofinansowania, nawet jeśli już jesteś beneficjentem-beneficjentką programu "Mój Prąd".

15 kwietnia 2022 roku rozpoczął się nabór wniosków o dofinansowanie z kolejnej edycji rządowego programu „Mój Prąd”. Do tej pory z dopłat o łącznej wartości prawie 2 mld złotych skorzystało niemal 450 tys. osób.

Teraz dostaniesz dotację na budowę magazynu energii

- W tym roku wsparciem objęta będzie nie tylko fotowoltaika, ale też magazyny energii i ciepła oraz systemy zarządzania mocą. To kolejna zmiana, po przechodzeniu na system net-billingu, która ma promować zużywanie wytwarzanej energii elektrycznej na własne potrzeby - zauważa Bartłomiej Jaworski, Senior Product Manager w Eaton.

Trzy poprzednie edycje programu „Mój Prąd” spowodowały znaczny wzrost zainteresowania fotowoltaiką. Domowych mikroinstalacji jest już w Polsce prawie 900 tys. W 2021 r. to właśnie fotowoltaika odpowiadała za największą produkcję energii ze wszystkich instalacji OZE. Budżet tegorocznej edycji programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wynosi 350 mln złotych.

Mój Prąd: kto może skorzystać z dotacji po raz drugi

O dofinansowanie mogą się ubiegać osoby fizyczne, które zawarły umowę kompleksową lub sprzedaży z operatorem sieci dystrybucyjnej. Nabór wniosków ruszył 15 kwietnia i zostanie zamknięty, gdy skończą się środki przeznaczone na tegoroczną edycję. Tak jak dotąd, kosztem kwalifikowalnym będą elementy instalacji fotowoltaicznej: jej zakup, transport i montaż. W nowej edycji obejmie to też magazyny ciepła i energii. Wsparcie nie może jednak przekraczać 50% tych kosztów.

Podatnicy rozliczający się liniowo będą mogli zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu maksymalnie 8700 zł zapłaconej składki zdrowotnej. Ryczałtowcy zaś będą mogli obniżyć swoją podstawę opodatkowania o 50% składki zdrowotnej zapłaconej w trakcie roku podatkowego.

Kolejna rewolucja w podatkach uchwalona: od lipca wszyscy za...

- Co ciekawe, w czwartej edycji program „Mój Prąd” ma objąć nie tylko osoby, które dopiero chcą zainstalować fotowoltaikę, ale też tych, którzy mają już instalację, a nawet jeśli korzystali już z dofinansowania w przeszłości. Tacy prosumenci mogą ubiegać się jednak o niższą kwotę i muszą przejść na system net-billingu, żeby dostać środki - mówi Bartłomiej Jaworski.

Chodzi o dobrowolną rezygnację z praw nabytych do poprzedniego systemu rozliczeń za energię dostarczaną do sieci (gdy instalacja fotowoltaiczna wytwarza nadwyżki prądu) i pobieraną z niej (gdy panele nie są w stanie wyprodukować tyle energii elektrycznej, ile potrzebuje gospodarstwo domowe). W systemie net-metering rozliczenie odbywa się ilościowo, a w net-billing według wyceny energii. Ponieważ nadwyżki odprowadzane są w godzinach gdy stawki za energię elektryczną są niskie bo w ogóle w sieci występuje nadwyżka podaży nad popytem, zaś prąd z sieci pobierany jest gdy zapotrzebowanie na energię jest największe – więc i ceny najwyższe – ten nowy system jest mniej korzystny dla prosumentów-gospodarstw domowych, zwłaszcza że poza różnicą cen dochodzą jeszcze opłaty taryfowe.

System net-billing obowiązuje wszystkie gospodarstwa domowe, które dokonały przyłączenia instalacji fotowoltaicznej od 1 kwietnia 2022 r. Właściciele starszych instalacji mają prawo do dalszego korzystania z systemu net-metering – nawet przez najbliższych 15 lat.

Największe wsparcie – 20,5 tys. złotych – dostaną osoby, które nie korzystały dotąd z żadnej formy wsparcia, a poza fotowoltaiką zainstalują też magazyn energii, magazyn ciepła i system zarządzania energią. Co ważne, program „Mój Prąd” dalej może być łączony z ulgą termomodernizacyjną, co zwiększa opłacalność przejścia na zieloną energię.

Nowa edycja programu Mój Prąd: sposób na mało opłacalne nadwyżki własnej energii

Nowa edycja programu, podobnie jak niedawne zmiany w systemie rozliczania prosumentów wyraźnie wskazuje kierunek, w którym rząd chce rozwijać w Polsce mikroinstalacje. W obydwu przypadkach premiowana jest przede wszystkim autokonsumpcja wytwarzanej energii.

W przypadku deklaracji PIT-37 podatnik ma kilka sposobów na jej złożenie. PIT ten można bowiem doręczyć w sposób tradycyjny, to jest albo poprzez pocztowy list polecony, albo poprzez fizyczne doręczenie do właściwego Urzędu Skarbowego. Podatnik może również sięgnąć po nową technologię, wysyłając formularz elektronicznie za pośrednictwem programów do rozliczeń PIT , jak również rządowej usługi Twój e-PIT. Co ważne, ten sposób skróci zarówno proces rozliczenia podatku, jak i sam czas oczekiwania na jego zwrot

Tych PIT-ów nie rozliczysz automatycznie. Te zeznania trzeba...

W nowym systemie rozliczeń, który obowiązuje od 1 kwietnia, wręcz nie opłaca się produkować więcej energii niż się zużywa. Pieniądze ze sprzedaży nadwyżek energii przez rok będą w „depozycie”. Jednak z niewykorzystanej kwoty będzie można wypłacić jedynie 20% wartości mocy wprowadzonej do sieci w danym miesiącu. Nie będzie się więc opłacało przewymiarowywanie instalacji i montowanie paneli o większej mocy niż na własne potrzeby.

- Poprzez celowe dopłaty rząd dąży też do popularyzacji przejścia z systemu rozliczeń net-metering na net-billing.
Dotychczasowe edycje programu „Mój Prąd” cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem mimo stosunkowo niskich dopłat. Budżet wyczerpywał się zawsze przed czasem. Ze względu na rosnące ceny energii spodziewam się dużego zainteresowania własną produkcją energii i programem również w tym roku - podsumowuje Bartłomiej Jaworski.

Chroń swoje dane i pliki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza