Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe dowody osobiste. Sprawdź co się zmieniło

mas
Nowe dowody osobiste. Sprawdź co się zmieniło Jest więcej pracy dla  urzędników, którzy wprowadzają dane do systemu, ale to nie ma wpływu na czas obsługi interesantów
Nowe dowody osobiste. Sprawdź co się zmieniło Jest więcej pracy dla urzędników, którzy wprowadzają dane do systemu, ale to nie ma wpływu na czas obsługi interesantów
Od poniedziałku są przyjmowane wnioski na nowe dowody osobiste.

W całym kraju weszły w życie zmiany dotyczące m.in. dowodów osobistych oraz praw o aktach stanu cywilnego. Wprowadzone zmiany mają ułatwić mieszkańcom załatwianie spraw w urzędzie. Wczoraj w koszalińskim ratuszu zapewniono nas, że przyjmowanie wniosków od interesantów odbywa się sprawnie. Mniej sprawnie natomiast przebiegało wprowadzanie danych od systemu. - Nowy system "wiesza się", ale to jest niezależne od nas - mówi Robert Grabowski, rzecznik ratusza. - W związku z tym wprowadzanie danych przez urzędników trwa nieco dłużej niż wcześniej, ale mieszkańcy nie powinni odczuć tych utrudnień.

Jakie są najważniejsze zmiany? Przede wszystkim wnioski o wydanie nowego dowodu osobistego można złożyć w dowolnym miejscu kraju. Na przykład obywatel Krakowa, który zamieszkuje na terenie Koszalina, nie musi się u nas meldować, lecz przyjść i złożyć wniosek o wydanie dokumentu. Inną nowością jest to, że w dowodach zamieszcza się inne dane niż poprzednio: nie ma zeskanowanego podpisu właściciela dokumentu, brak potwierdzenia adresu zameldowania czy informacji o kolorze oczu i wzroście. W nowym dowodzie będzie informacja o obywatelstwie polskim. Wnioski można teraz składać także elektronicznie. Jednak taki wniosek będzie musiał być opatrzony bezpiecznym podpisem kwalifikowanym lub profilem zaufanym na platformie e-puap (pisaliśmy o e-puapie w sobotę).

Kolejna zmiana - teraz zdjęcie do dowodu ma być identyczne, jak w paszportach. Do wniosku złożyć należy jedną aktualną kolorową fotografię (35 x 45 mm), wykonaną na jednolitym jasnym tle, mającą dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, obejmującą wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków,  pokazującą wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice i przedstawiającą osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy (wyjątek osoby z zaświadczeniem o przynależności do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w RP) i okularów z ciemnymi szkłami (wyjątek osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności z powodu wrodzonej lub nabytej wady narządu wzroku). Fotografia powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku. Do wniosku składanego w formie dokumentu elektronicznego załącza się plik zawierający fotografię o wymiarach co najmniej 492x610 pikseli i wielkości nie przekraczającej 2,5 MB, spełniającą wymogi, o których mowa powyżej.
Czas oczekiwania na dowód wynosi 30 dni.Dlatego należy pamiętać, żeby złożyć wniosek na miesiąc przed utratą ważności dokumentu. Stare dowody nie tracą ważności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza