Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe karty zbliżeniowe dla klientów PKO BP

Artur Kostecki [email protected] Tel. 94 347 35 99 Fot. Radek Koleśnik
W skrzynkach pocztowych mieszkańcy regionu mogą się natknąć na korespondencję z PKO BP. A w kopercie znajdą nową kartę do bankomatu. Nowoczesny plastik ma nam ułatwić życie.

- Na początku myślałem, że to karta kodów do przeprowadzania transakcji internetowych - mówi Czytelnik z Koszalina, klient PKO BP. - Po otwarciu koperty okazało się jednak, że to nowa karta do bankomatu. Trochę mnie to zdziwiło, bo termin ważności mojej obecnej karty kończy się dopiero za rok. Żona nawet stwierdziła, że pewnie wciskają mi jakąś kredytówkę.

Takich "zdziwionych" klientów jest pewnie więcej. PKO BP bowiem jako pierwszy polski bank prowadzi masową wymianę kart Visa na nowoczesny plastik wyposażony w mikroprocesor. Dodatkowo karta ma też funkcję zbliżeniową. To ma ułatwić klientom robienie zakupów. W związku z tym, że bank wyda ponad 6 milionów tych nowych produktów, wymianę rozpoczęto z tak dużym wyprzedzeniem.

Jak informuje PKO BP wymienione zostaną wszystkie karty wydawane do rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych (Express, Aurum, Platinium, Graffiti) oraz do internetowego konta Inteligo.

Technologia mikroprocesorowa ma zwiększyć bezpieczeństwo operacji oraz umożliwić m.in. płatności zbliżeniowe. Ta druga pożyteczna funkcja coraz śmielej zaczyna funkcjonować na stacjach benzynowych, w sklepach.

Na czym to polega? Zamiast wkładać kartę do terminalu, wystarczy zbliżyć ją do specjalnego czytnika. Transakcja nie wymaga użycia kodu PIN ani podpisu, jeżeli rachunek nie jest wyższy niż 50 złotych.

- Wprowadzenie w masowej skali kart z mikroprocesorem i funkcją zbliżeniową sprawi, że klienci PKO BP będą korzystali z najnowocześniejszych rozwiązań w systemie obrotu bezgotówkowego - mówi Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO BP.

- Jesteśmy przekonani, że wprowadzenie na rynek w stosunkowo krótkim czasie ponad 6 mln mikroprocesorowych kart z dodatkową funkcją Visa payWave znacząco przyśpieszy rozwój płatności zbliżeniowych w Polsce. Będzie to milowy krok w procesie odchodzenia od transakcji gotówkowych, który wpłynie na zmianę zwyczajów płatniczych Polaków.

Nowa technologia może budzić obawy. Niektórzy z klientów boją się np. że rachunek karty zostanie obciążony przez przypadek, gdy klient będzie przechodzić zbyt blisko terminalu.

Czytaj też> Wybierz bezpieczny bankomat

 

Bankowcy przekonują, że jest to w zasadzie niemożliwe. Aby płatność została zrealizowana, sprzedawca musi najpierw uruchomić czytnik zbliżeniowy (wpisując kwotę na klawiaturze terminalu albo akceptując rachunek z kasy fiskalnej). Dodatkowo łączność między terminalem a kartą może zostać nawiązana dopiero wtedy, gdy karta znajdzie się bardzo blisko urządzenia, w odległości od 2,5 do 5 cm.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza