Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe myśli i pomysły

Alina Konieczna
Radosław Brzostek
Rozmowa z Tadeuszem Kaczanowskim, dyrektorem Środkowopomorskiej Rady Naczelnej Organizacji Technicznej.

- Konkursy, gospodarcze, których wyniki ogłaszane są w ramach Pomorskich Dni Techniki, mają długą tradycję.
- To prawda, impreza jest organizowana już po raz 41. i zawsze odbywa się w maju.

- Dlaczego właśnie w maju?
- To piękny miesiąc, wszystko budzi się do życia, w naszym świecie organizacji i stowarzyszeń technicznych też rodzą się nowe myśli, pomysły.

- Czy region pomorski ma się czym pochwalić, jeśli chodzi o osiągnięcia myśli technicznej?
- Nasze firmy wprowadzają bardzo dużo nowoczesnych rozwiązań technologicznych. My naprawdę nie mamy powodów do wstydu, a wręcz przeciwnie, możemy być dumni.

- Konkursy organizowane w ramach Pomorskich Dni Techniki to dobra okazja, aby pochwalić się tym, co mamy najlepszego.
- Owszem, to świetna sposobność do promowania podmiotów gospodarczych, przedsiębiorstw, nowoczesnych technik, technologii, a także ich twórców.

- Jak wygląda wyłanianie najlepszych?
- W tym roku wysłaliśmy drogą e-mailową zaproszenia do udziału w konkursie do 1250 firm z całego Pomorza. Wysyłaliśmy też zaproszenia pocztą, informację o naszych konkursach umieściliśmy na stronach internetowych organizacji, stowarzyszeń.

- I jaki był odzew?
- Jak co roku - duży. Przyjęliśmy zgłoszenia od firm, które chciały pokazać swoje dokonania. Kapituły skupiające reprezentantów środowisk naukowych, stowarzyszeń, organizacji i instytucji pracowały wytrwale, aby wyłonić tegorocznych zwycięzców.

- Czy zdradzi pan jakieś szczegóły?
- Niestety, nie mogę. Wyniki konkursów oficjalnie zostaną ogłoszone 9 maja, podczas gali inaugurującej 41. Pomorskie Dni Techniki. Uroczystość odbędzie się w sali kina Kryterium, a spotkanie uświetni koncert "Gdybym był bogaty...", w wykonaniu orkiestry Filharmonii Koszalińskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego, z udziałem Marty Bizoń, solistki "Piwnicy pod Baranami".

- Dlaczego firmy startują w takich konkursach? Co zyskują?
- Konkursy gospodarcze organizowane są przede wszystkim po to, aby promować lokalne firmy, prezentować ich dorobek, wyroby. Te przedsiębiorstwa, które wygrają, mogą przez cały rok umieszczać logo nagrody na swoich produktach. Nagrody uzyskane w takich konkursach mogą pomóc naszym przedsiębiorcom w staraniach o unijne fundusze. Unia Europejska stawia na regionalizm, a nagrody pozwalają zdobyć dodatkowe punkty w zabiegach o unijną kasę.

- Tych nagród było sporo. Czy wśród wyróżnionych przez was produktów znalazły się hity, które podbiły rynek?
- Jednym z takich produktów niewątpliwie były przednie podgrzewane szyby samochodowe, które wprowadziła na rynek firma JAAN. Nie sposób pominąć dokonań naszej sztandarowej firmy o światowym wymiarze, czyli Tepro. W jednej z edycji nagrodziliśmy Furniko, dziś producenta mebli biurowych najwyższej klasy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza