Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe nabrzeża w Gryfinie

Piotr Jasina [email protected] 91 481 33 34
Nabrzeża z całą infrastrukturą i tawerną kosztowały blisko 30 mln zł. Około dwóch trzecich tej kwoty gmina pozyskała z funduszy unijnych.
Nabrzeża z całą infrastrukturą i tawerną kosztowały blisko 30 mln zł. Około dwóch trzecich tej kwoty gmina pozyskała z funduszy unijnych. Fot. archiwum
Miasto oddało do użytku nowe nabrzeża portu dla białej floty. Gospodarze przywracają Odrze Wschodniej historyczne znaczenie, funkcje rekreacyjno-wypoczynkowe.

Inwestycje podzieliliśmy na dwa etapy - wyjaśnia Krzysztof Czasnowski, naczelnik Wydziału Planowania Przestrzennego, Strategii, Rozwoju i Inwestycji w Gryfinie. - W pierwszym etapie powstały nabrzeża dla obsługi jednostek pasażerskich oraz turystyki żeglarskiej na prawym brzegu rzeki Odry Wschodniej - konkretnie nabrzeże postojowe w części środkowej.

Drugi etap obejmował budowę nabrzeża pasażerskiego - północnego na tym samym brzegu.
Projekt gmina realizowała z przygranicznym Schwedt, dzięki temu udało się pozyskać znaczące dofinansowanie z funduszy unijnych.

W ramach inwestycji powstały pontony cumownicze dla jachtów. Są ruchome, dlatego poziom wody w rzece nie ma znaczenia. W pierwszym etapie powstało też blisko 210 m nabrzeża, głębokość techniczna przy kei wynosi teraz 4 m. Powstała infrastruktura, ciągi piesze i jezdne. Żeglarze mają do dyspozycji obiekt socjalny w budynku klubowym z tawerną.
W ramach drugiego etapu inwestycji powstało nabrzeże o długości ponad 228 m, stanowiska dla 4 statków, czy wodolotów. Jednostki mogą zaopatrywać się tu w paliwa i akcesoria, jest punkt odbioru ścieków, odpadów, chemikaliów.

W ramach przedsięwzięcia przedłużono bulwar nadrzeczny, rozebrano Rybaczówkę stawiając nowy budynek.

Projekty nabrzeży były autorstwa szczecińskiego Biura Projektów Budownictwa Morskiego Bimor. Pierwszy etap zrealizował samodzielnie Energopol Szczecin, w drugim stworzył konsorcjum z Hydrobudową Gdańsk. Budynek klubowy w porcie jachtowym wykonało Szczecińskie Przedsiębiorstwo Budowlane BEST.

Nasz rozmówca zwraca uwagę, że inwestycja wpisuje się w strategię rozwoju gminy. Gospodarze chcą przywrócić Odrze jej historyczne funkcje rekreacyjno-turystyczne i żeglarskie. Kilka tysięcy osób, które przewinęły się przez nabrzeża, bulwar rzeczny w dniu oficjalnego otwarcia świadczą o słuszności inwestycji. Z nabrzeży korzystać będzie flota pasażerska. Warto przypomnieć, że po drugiej stronie bulwaru rozpościera się Park Krajobrazowy Doliny Dolnej Odry.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza