Nowe opłaty za wywóz śmieci w Ustce

Hubert Bierndgarski redakcja@mediaregionalne.pl
Ustec­cy radni uchwalili właśnie nowe stawki i sposoby naliczania opłat za wywóz śmieci w Ustce.
Ustec­cy radni uchwalili właśnie nowe stawki i sposoby naliczania opłat za wywóz śmieci w Ustce. Hubert Bierndgarski
Uchwalono nowe opłaty za wywóz śmieci. Czteroosobowa rodzina, która w miesiącu zużywa około 14 metrów sześciennych wody i nie segreguje śmieci za ich wywóz zapłaci około 49 zł.

Przy segregowaniu śmieci opłata ta dla takiej rodziny spadnie do 35 złotych.
Ustec­cy radni uchwalili właśnie nowe stawki i sposoby naliczania opłat za wywóz śmieci w Ustce. Mowa o nowym podatku, tzw. śmieciowym, który będzie obowiązywał od lipca. W Ustce wywóz śmieci będzie naliczany na podsta­wie zużytej przez mieszkań­ca wody.

Zmiana w systemie wywozu nieczystości związana jest z obowiązującą od 1 stycznia 2012 roku znowelizowaną ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Dokument ten nakłada na gminy przygotowanie nowych rozwiązań do 1 lipca 2013 roku. Jednym z nowatorskich rozwiązań jest zmiana systemu naliczania opłat za śmieci. Samorządy miały do wyboru kilka sposobów naliczania tej opłaty. Urzędnicy z Ustki wybrali metodę związaną z naliczaniem śmieci w zależności od zużytej przez mieszkańca wody.

Czytaj również: Zmiany w opłatach za wywóz śmieci w gminie Słupsk

Sprawdziliśmy, jak to bę­dzie wyglądać w praktyce. Średnie zużycie wody na mieszkańca szacowane jest pomiędzy trzy a cztery metry sześcienne miesięcznie. Dla czteroosobowej rodziny wyjdzie to około 14 metrów wody miesięcznie. Według nowej uchwały przyjętej na ostatniej sesji przez usteckich radnych w domach, w których nie segreguje się śmieci, opłata w przeliczeniu na każdy metr sześcienny wody wyniesie 3,5 zł. W domach, w których odpady komunalne są zbierane i odbierane w sposób selektywny (przy segregacji na co najmniej 4 rodzaje odpadów, tj. szkło, plastik, papier i odpady biodegradowalne), opłata ta wynosi 2,5 zł za każdy zużyty metr wody. W pierwszym przypadku rodzina zapłaci więc 49 zł miesięcznie, a w drugim 35 zł. Do tej opłaty na­leży jeszcze doliczyć kosz­ty ewentualnej dzierżawy pojemnika na śmieci. Obecnie przy segregowaniu śmieci opłata za jeden pojemnik wynosi 3,5 zł miesięcznie. Właściciel posesji może też kupić własne pojemniki. Ceny wahają się jednak od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

- Mieszkańcy będą mogli kupić własne pojemniki lub dzierżawić je od firmy, która będzie odbierać śmieci - mó­wi Marek Kurowski, naczel­nik Wydziału Infrastruktury Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Ustce. - Wszystko zależy od tego, jaka firma wygra przetarg na wywóz śmieci w naszym mieście i czy będzie świadczyła usługi dzierżawy pojemników.

Problem z pojemnikami i naliczaniem opłat za śmieci pojawia się szczególnie w domach wielorodzinnych.

- Według nowych stawek, jako mieszkaniec domku będę płacił o połowę mniej niż obecnie - mówił na ostatniej sesji radny Bogusław Szomborg. - Ale niemożliwe jest, aby każdy płacił mniej. Moim zdaniem więcej zapłacą właśnie mieszkańcy bloków, gdzie na przykład dzisiaj nie ma licznika na wodę w każdym mieszkaniu.

Obecnie w Spółdzielni Miesz­kaniowej Korab w Ustce koszt wywozu śmieci od osoby miesięcznie to 7,6 zł. W to wliczona jest już dzier­żawa za pojemnik. Przy nowych stawkach opłata ta będzie wyższa i może wynieść nawet 10 zł.

- Nie robiłem jeszcze wyliczeń, bo jest za dużo niewiadomych - mówi Wiesław Jakubowski, prezes spółdzielni Korab w Ustce. - My na przy­kład segregujemy już śmieci, ale tylko w trzech rodzajach. Nikt nie zbiera osob­no papieru, bo nikt go nie skupuje. Więc nie mieścimy się w niższą stawkę, mimo że prowadzimy segregację. Ponadto do tej pory koszt dzierżawy pojemnika był wliczony w wywóz śmieci. Jeżeli to się zmieni i będę musiał osobno dzierżawić pojemniki lub co gorsza je kupić, to cena też będzie inna.

Podobnie sytuacja wygląda w Spółdzielni Mieszkaniowej Łosoś, gdzie obecnie miesięczna opłata za wywóz śmieci od osoby wynosi 9,2 zł. Średnie zużycie wody w spółdzielni to od 3,4 do 3,8 metra sześc. miesięcznie na osobę. Według nowych stawek opła­ta wyniosłaby około 12 zł, czyli 2,8 zł więcej niż obecnie.

Nawet radni, którzy na ostatniej sesji dyskutowali nad problemem, mieli wiele wątpliwości. Ostatecznie uzna­li, że trzeba przyjąć nowe stawki. Rada i urząd będą teraz mieli pół roku na weryfikację systemu naliczeń.

Wiadomo również, jak będą naliczane opłaty za wywóz śmieci dla osób, które sezonowo prowadzą działalność gospodarczą związaną z wynajmem pokoi.

- Na czas wynajmu osoby, które prowadzą taką działalność, będą podpisywały dodatkową umowę na wywóz śmieci. Poza okresem wynajmowania będą rozliczali się normalnie na podstawie zużytej wody - dodaje Marek Kurowski.
Wiadomo, że nowe opłaty będą uiszczane w kasie miasta.

Z tego powodu jeden dzień w tygodniu kasa będzie czynna dłużej, tak aby umożliwić płatność po godzinach pracy.

Wideo

Komentarze 40

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kamilxxx

Może najlepiej by było zmienić usługodawcę, który wywozi te śmieci? Ja wiem, że to miasto decyduje o tym, ale pewnie jakby się zebrała większa garstka osób dałoby radę coś z tym zrobić, bo na prawdę jest to chore.

x
xyz

Jak wyegzekwować opłatę za śmieci od tych co wynajmują nielegalnie kwatery?Takich mieszkanców  w Ustce  jest  sporo. Nawet znani i"zacni" mieszkańcy. A tak ile wody zużyją turyści o tyle więcej wynajmujący zaplacą za smieci.

G
Gość

Mnie to nawet nie dziwi!

d
deemnjj
W dniu 06.11.2016 o 16:05, naetiq napisał:

Super, turyści to, turyści tamto, a gdzie miejscowi w tej sprawie?

Jak zwykle, na szarym końcu, lekko mówiąc. ;)

n
naetiq
W dniu 04.11.2016 o 18:48, Gość napisał:

Ktoś tu nie rozumie o co chodzi z opłatą za śmieci od ilości zużytej wody. W miejscowościach turystycznych to jedyny sprawiedliwy sposób opłaty za śmieci, aby nie przerzucać opłat na tych co nie wynajmują kwater.

Super, turyści to, turyści tamto, a gdzie miejscowi w tej sprawie?

G
Gość

Ktoś tu nie rozumie o co chodzi z opłatą za śmieci od ilości zużytej wody. W miejscowościach turystycznych to jedyny sprawiedliwy sposób opłaty za śmieci, aby nie przerzucać opłat na tych co nie wynajmują kwater.

46655656

tak nie może być żeby wywóz śmieci wliczyć w wodę pitną woda będzie droga że się nikt nie umyje przy tym państwie to ludzie będą śmierdzieć bo jak wyciągniesz dużo wody to zapłacisz więcej za wywóz śmieci to wszystko jest chore i głupie wczasowicze przyjadą do ustki nad morze zaśmiecą wam całe miasto a wy będziecie za tych ludzi płacić

65767667

przecież tak nie może być żeby śmieci płacić razem z wodą bo wodociągi są  osobne to  czemu z wodociągów miasta Ustka nie sprzątają tylko mają dalej ZGK wszystko w Polsce to czarna mafia wodociągi muszą trzymać rękę w zakładzie gospodarki komunalnej w Ustce temu wywóz śmieci chcą wliczyć  do wody nie wiadomo skąd w tym małym miasteczku mają przedsiębiorstwo wodociągowe czy te wodociągi z ustki należą do słupska

346556

teraz na tych śmieciach dobrze zarobią wodociągi usteckie przyjadą wczasowicze na wakacje i na śmiecą a wy za nich będziecie płacić razem z wodą co ma woda do śmieci to jest wszystko chore albo wodociągi wywożą śmieci czy ZGK Ustka

n
naetiq

coś mi tu śmierdzi <hahahaha>

G
Gość
W dniu 11.02.2013 o 08:21, Gość napisał:

Przeczytalem na stronie DWumiasta, ze ci co wynajmują kwatery będą osobno płacić za wywóz śmieci .Co za kretyństwo i nielogiczność. Po pierwsze turyści zużywają wodę i w tym będzie opłata za śmieci, a po drugie jaka będzie opłata za śmieci: czy od ilości pokoi, powierzchni, czy od liczby turystów? Znów będzie jakieś kręcenie kombinowanie? Czy nie może chociaż raz prosto i uczciwie? Zastanowcie się ludzie co z nami robią władze? Mamy segregować w 4 pojemnikach śmieci, a potem ten co wywozi wrzuca wszystko na jedną przyczepkę. Chore !!!. Zróbny coś Ustczanie, bo nas znów oszukają

Po pierwsze nie wszyscy rejestrują działalność gospodarczą . Oczywiście zostaną " ukarani" uczciwi, bo będą płacić za tych co wynajmują na czarno . Tak jest z opłatą za tantiemy czy podatkiem od tej części nieruchomości, ktora jest wynajmowana. Płacą tylko ci co zarejestrowali działalność. Po drugie, czy warto być uczciwym?

G
Gość
W dniu 14.01.2013 o 23:32, nynek napisał:

Moim zdaniem powinni zlikwidować śmietniki na ulicach przy domkach jednorodzinnych, podrzucanie śmieci jest do publicznych śmietników jest na porządku dziennym. W blokach płacimy a ci z domków podrzucają śmieci. Wstyd

To jakaś paranoja. Jeżeli płacimy za śmieci od ilości zużytej wody, to dlaczego mieszkańcy podrzucają śmieci? Dlaczego wini się mieszkańców domków? Czy są sytuacje,że wlaściciel domku nie ma umowy dotyczącej wywozu śmieci? Jeżeli tak jest to winni są pracownicy Urzędu odpowiedzialni za ten dział. Na os. Kwiatowym zlikwidowano śmietniki , bo ludzie podrzucali nawet stare umywalki, brodziki, gruz.  Czy jednak Polak nie potrafi być być porządny?

F
Filololo

Wina braku segregacji? nie wiem czy do konca, kolejny sposob na zarobek na biednych mieszkancach.

K
Kaczor

Pojemnik 1100 l wywóz niesegregowanych 300 zł :)
Ale jaja, Gmina cudów, kto ich wybrał?

G
Gość

Przeczytalem na stronie DWumiasta, ze ci co wynajmują kwatery będą osobno płacić za wywóz śmieci .Co za kretyństwo i nielogiczność. Po pierwsze turyści zużywają wodę i w tym będzie opłata za śmieci, a po drugie jaka będzie opłata za śmieci: czy od ilości pokoi, powierzchni, czy od liczby turystów? Znów będzie jakieś kręcenie kombinowanie? Czy nie może chociaż raz prosto i uczciwie? Zastanowcie się ludzie co z nami robią władze? Mamy segregować w 4 pojemnikach śmieci, a potem ten co wywozi wrzuca wszystko na jedną przyczepkę. Chore !!!. Zróbny coś Ustczanie, bo nas znów oszukają

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3