Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe ulice w Słupsku będą miały nazwy państw bałtyckich i literatów

Bogumiła Rzeczkowska [email protected]
O nazwach nowych ulic zdecydują radni na wrześniowej sesji. Wszystko wskazuje na to, że tym razem projekt uchwały nie będzie budził zastrzeżeń.
O nazwach nowych ulic zdecydują radni na wrześniowej sesji. Wszystko wskazuje na to, że tym razem projekt uchwały nie będzie budził zastrzeżeń. Łukasz Capar
Słupscy radni przemyśleli temat nazw nowych ulic. Zrezygnowali z propozycji związanych z bajkami i zamierzchłą polityką. We wtorek nazwy państw bałtyckich i literatów przeszły przez komisję rady.

Nazwy nowych ulic, o czym pisaliśmy, miały zostać przegłosowane na czerwcowej sesji. Tymczasem pojawiło się wiele znaków zapytania. O patronów.

Chodzi o drogi wewnętrzne, które są własnością miasta, a zgodnie z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego stanowią układ projektowanych dróg publicznych, które już są wykorzystywane do przyległych działek.

Trzeba więc nazwać drogi w zachodniej części miasta między ul. Legionów Polskich a nowym cmentarzem przy ul. Zachodniej oraz w w północno-wschodniej części miasta, po prawej stronie ul. Kaszubskiej w kierunku Siemianic, od ul. Owocowej do północnej granicy Słupska.

Z propozycjami nazw ulic zachodnich problemu nie ma. Ich sąsiadkom dwa lata temu nadano nazwy: Czesława Niemena, Jacka Kaczmarskiego i Marka Grechuty. Według klucza - polscy artyści piosenkarze - kolejne ulice mają mieć za patronów: Mieczysława Fogga, Jana Kiepury, Tadeusza Nalepy, Ryszarda Riedla, Andrzeja Zauchy oraz jedynej kobiety - Hanki Ordonówny.

Inaczej było w przypadku w rejonie ulic Zachodniej, Grunwaldzkiej, Tadeusza Rejtana i al. 3 Maja. Tam drogom bez nazw proponowano nadać imię znanych słupszczan.

Pierwszy z nich to Ignacy Jurewicz (1904-1979), który był współorganizatorem pierwszych szkół średnich w Słupsku, założył i prowadził bibliotekę licealną. Drugi - Władysław Fedorowicz (1902-1983), pierwszy burmistrz Słupska, w latach 1946-48 przewodniczący Powiatowej Rady Narodowej w Słupsku, współzałożyciel Koła Pierwszych Słupszczan i jego prezes. Z kolei między ogródkami działkowymi a nowym cmentarzem ulica miała nosić ponurą nazwę Przy Cmentarzu.

Tymczasem na wschodzie, w okolicy ulicy Kaszubskiej za Owocową otwierała się kraina baśni: Misia Uszatka, Baśniowa, Pszczółki Mai, Bajkowa i Kubusia Puchatka.

- Radni jednak mieli uwagi do tych ośmiu propozycji i projekt uchwały wycofano z obrad czerwcowej sesji - mówi Dawid Zielkowski, rzecznik prezydenta Słupska.

Całość ogarnął Wojciech Gajewski, przewodniczący Klubu Radnych SLD, który po konsultacjach z innymi przewodniczącymi klubów przedstawił nowe propozycje. Wczoraj przyjęła je Komisja Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki.

- "Pierwsi słupszczanie" nie uzyskali zgody, bo to osoby, od których śmierci minęło jeszcze niewiele czasu, związane z dawną historią Słupska i zostały już w jakiś sposób uhonorowane - tłumaczy zmiany radny Gajewski. - W ich miejsce pojawiły się nazwy związane z Euroregionem Bałtyk, czyli Duńska, Fińska, Litewska, Łotewska i Szwedzka. Natomiast baśniowe nazwy zostały zastąpione nazwiskami z górnej półki literatury i kultury.

Patronami będą: Czesław Miłosz, Zbigniew Herbert i Krzysztof Kamil Baczyński. To postacie nie budzące kontrowersji i zasługujące na uhonorowanie.

O nazwach nowych ulic zdecydują radni na wrześniowej sesji. Wszystko wskazuje na to, że tym razem projekt uchwały nie będzie budził zastrzeżeń.

Zmiany adresów będą dotyczyć czterech budynków mieszkalnych przy ul. Banacha 63, Owocowej 25C i 25 D oraz Zachodniej 7.

Na wymianę dokumentów mieszkańców i montaż tablic miasto wyda około 1600 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza