Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe uprawnienia straży miejskiej. Możliwy mandat za szybką jazdę na rowerze

olo
Zbyt szybka jazda po chodniku na rowerze lub na elektrycznej hulajnodze może skończyć się mandatem. Taką możliwość otrzymała straż miejska. Zmiana przepisów już jest, kar jak na razie brak.

Unormowanie ruchu na miejskich chodnikach, po to, aby dać jak najwięcej swobody i zapewnić bezpieczeństwo pieszym. To główne założenia rewolucji w przepisach, które weszły w życie w poniedziałek. Zmiana daje policji i straży miejskiej możliwość egzekwowania odpowiedniej prędkości od rowerzystów i użytkowników hulajnóg eklektycznych, którzy do tej pory lawirowali między przechodniami.

- Hulajnoga po ścieżce może poruszać się z prędkością do 20 km/h, po jezdni również - informuje Paweł Dyjas, komendant Straży Miejskiej w Słupsku. - Jeśli dopuszczana prędkość na drodze jest wyższa niż 30 km/h, to taki użytkownik musi skorzystać z chodnika. Wówczas jego prędkość ma być dostosowana do prędkości pieszych. Ile to jest w praktyce? Niestety nie zostało to sprecyzowane. Ważne, aby pieszy miał pierwszeństwo.

Słupska straż miejska jak na razie problemu z hulajnogami nie odnotowała. Mandatów również nie wystawiono. Docelowo problematyczne może okazać się weryfikowanie prędkości, bo na stanie formacja nie ma prędkościomierzy. Strażnicy są więc zmuszeni oceniać prędkość na oko i zakładając, że pieszy porusza się 4-6 km/h. Na chwilę obecną odpowiedni minister nie wprowadził też rozporządzeniem taryfikatorów mandatów. Obowiązują więc widełki standardowe od 20 do 500 zł.

Przypomnijmy, że pod koniec maja w życie nowe przepisy ruchu drogowego, które zdefiniowały nieobecnych do tej pory w prawie uczestników ruchu drogowego. Mowa właśnie o użytkownikach elektrycznych hulajnóg i tak zwanych urządzeń transportu osobistego, czyli pozostałych pojazdów elektrycznych.

Dzięki zmianom strażnicy miejscy zyskali możliwość zatrzymania i legitymowania osób poruszającej się hulajnogą. W myśl nowych przepisów dopuszczalna prędkość, z jaką można się poruszać hulajnogą elektryczną czy urządzeniami transportu osobistego (segway, elektryczne deskorolki) to 20 km/h. Osoby niepełnoletnie, które chcą korzystać z takich urządzeń, muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy. Dzieci do 10 roku życia mogą poruszać się hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego pod opieką osoby dorosłej i tylko w strefie zamieszkania.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza