Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe Warpno. Będą dinozaury w Podgrodziu

Piotr Jasina [email protected] 91 481 33 34
Gmina Nowe Warpno zamierza wybudować taki oto Park Jurajski.
Gmina Nowe Warpno zamierza wybudować taki oto Park Jurajski.
Burmistrz miasta mówi, że jeszcze w tym roku chciałby rozpocząć budowę parku dinozaurów w Podgrodziu. Koncepcja wymyślna przez dyrekcję Zespołu Szkół w Policach bardzo mu się spodobała.

 - Jesteśmy zainteresowani koncepcją budowy parku dinozaurów w Podgrodziu - potwierdza Władysław Kiraga. - Już wstępnie rozmawialiśmy ze starostwem o zasadach współpracy. Myślimy o kompleksowej koncepcji zagospodarowania Podgrodzia, i park dobrze wpisuje się w taką koncepcję. Ale na obecnym etapie nie chciałbym jeszcze zdradzać szczegółów.

Gmina jest zdeterminowana, by jego budowę zacząć jeszcze w tym roku. Trzeba stworzyć projekt, i wyłonić wykonawców.

- Musimy też zlecić wykonanie raportu oddziaływania na środowisko ponieważ teren wspomnianej dzielnicy miasta praktycznie w całości leży w obszarze objętym programem Natura 2000 - dodaje Kiraga. - Mam jednak nadzieję, że ze wszystkim uporamy się szybko. Koszt budowy kompleksu szacujemy na około 10 mln zł. Będziemy wnioskować o fundusze zewnętrzne, myślę że namówimy do wspólnego projektu sąsiadów z zagranicy. Ale zamierzamy rozpocząć inwestycję nie czekając na rozpatrzenie wniosków.

Park dinozaurów, to pomysł dyrekcji Zespołu Szkół im. Łukasiewicza, nadzorowanego przez powiat. Pisaliśmy już o tej koncepcji. Podgrodzie jest dzielnicą Nowego Warpna, ale jego część należy do szkoły, która prowadzi tutaj gospodarstwo pomocnicze. Biała szkoła posiada w Podgrodziu domki, nowoczesną stołówkę, dwie sale, korty tenisowe. Są tu również boiska powstałe w ramach programu orlik 2012.

- Mamy tu do dyspozycji kilkanaście hektarów gruntów, szukałam pomysłu, by je w sposób racjonalny zagospodarować - mówi Beata Golisowicz, dyrektor szkoły. - Jest stary park, teren przylega do Zalewu i Puszczy Wkrzańskiej. Woda, ścieżki leśne, ukształtowanie terenu, to wymarzone miejsce do stworzenia parku dinozaurów. Oglądałam podobne w Niemczech. Wiem też, że tego rodzaju projekty zyskują dofinansowanie nawet w 80 procentach. Co więcej, w Policach jest producent prehistorycznych zwierząt.

W zamyśle pani dyrektor park miał mieć charakter turystyczno-edukacyjny. Można tu pokazać historię ewolucji, zbudować pawilon naukowy, muzeum geologiczne, stworzyć prezentacje rzeczywiste i multimedialne. Uzupełnieniem części edukacyjnej będzie rozrywkowa, punkty gastronomiczne, place zabaw.

Zainteresowanie Nowego Warpna budową parku pani dyrektor przyjęła jako pozytywny sygnał. Choć nie kryła zaskoczenia faktem, iż nic nie wie o tak zaawansowanych planach gminy.

- Z Nowym Warpnem współpracujemy jednak od dawna, dobrze więc że samorząd chce zaangażować się w taki pomysł - dodaje. - Jestem przekonana, że park będzie przyciągał turystów z obu stron granicy, może stać się impulsem rozwoju zarówno Podgrodzia jak i gminy.

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza